Paweł Kowal: "Twórczość" pani Jachiry oceniam negatywnie. Koniec, kropka

Jacek Gądek
- Jest zapewne dużo więcej osób milczących, które mogą czuć się dotknięte żartami [Klaudi Jachiry] z katastrofy smoleńskiej - mówi Paweł Kowal, kandydat Koalicji Obywatelskiej w Krakowie, w przeszłości współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jacek Gądek: - W 2010 r. stał pan w Smoleńsku nad otwartą trumną z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dziś jest pan na jednych listach Koalicji Obywatelskiej z Klaudią Jachirą, która mówi o prezydencie Kaczyńskim jako „nieudaczniku tysiąclecia” i stoi sobie żarty z ofiar katastrofy. Czuje się pan z tym komfortowo?

Paweł Kowal: - "Twórczość" pani Jachiry oceniam negatywnie. Koniec, kropka. Nie ma jednak żadnego powodu, abym się za nią tłumaczył. Nie jest moją podopieczną, ta sprawa w skali całej kampanii nie jest istotna. Pan zapytał, więc odpowiedziałem, ale nie biorą udziału w publicznej dyskusji o tej sprawie, bo widzę, jak wiele osób chciałoby mnie i innych wkręcić w takie rozmówki: a Jachira to, a Jan Pietrzak tamto, a Krystyna Pawłowicz siamto. Każdy, kto ma poukładane w głowie, rozumie, że jej performance nie jest w moim stylu.

Ze swojej strony nie zadaję kolegom z PiS-u albo zwolennikom obozu władzy pytań, co sądzą choćby o "twórczości" Krystyny Pawłowicz, bo rozumiem, że nie ma powodu, aby się tłumaczyli za każdego, kto jest na liście ich partii lub jest posłem w ich klubie. Nie pytam ich też, dlaczego w związku nie wyjaśnieniem afery kamienicznej prezesa Mariana Banasia masowo nie odchodzą z list PiS, domagając się szybszego działania.

Pytania - z wyjątkiem kilku w mediach społecznościowych, które oceniłem jako szczere - owszem, padają, ale po to, aby nawalać się politycznie. Mam prawo w tym nie brać udziału.

Panu nie sposób nie zadawać pytania o Jachirę, bo był pan bardzo mocno związany z prezydentem Lechem Kaczyńskim i był pan też na miejscu katastrofy.

Sprawa katastrofy smoleńskiej jest kwestią narodową. W Smoleńsku zginęli przedstawiciele wszystkich opcji politycznych. O tym, że ja tam byłem, wie wiele osób, ale przecież jest zapewne dużo więcej osób milczących, które mogą czuć się dotknięte żartami z katastrofy.

Decyzją PO znalazła się jednak na listach Koalicji Obywatelskiej w Warszawie.

Jaki mam tytuł do komentowania decyzji kierownictwa Platformy Obywatelskiej? Każdy komentarz mógłby zresztą na tym etapie już tylko zaszkodzić. Zawsze zresztą może się znaleźć osoba, która może pytać, dlaczego mnie zaproszono, bo czymś jej z kolei "podpadłem".

Takie ekscesy jak Jachiry są paliwem dla obozu rządzącego?

9 na 10 osób, które teraz się oburzają, nie rozważały nawet głosowania na Koalicję Obywatelską. To oburzenie wynika tylko po części z tego, że im się nie podoba ta "twórczość", bo przecież w dzisiejszej polityce jest tyle dziwnych wypowiedzi, hejtu, performanceu, że mogliby tylko to kontrować. Przecież jest jasne, że chodzi o polityczne wykorzystanie sprawy. TVP, która wciąż pokazuje jej "sztukę", najwidoczniej ma w tym interes, a jej komentator Jan Pietrzak już podgrzewa temat. Ja nie będę jednak do tego przykładał ręki.

A sposób wyjaśniania katastrofy przez Antoniego Macierewicza nie prowokuje żartów?

Nie ma tu nic do rzeczy ocena działań zespołu parlamentarnego, a teraz Podkomisji Smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Oceniam je bardzo krytycznie, ale to w żadnym razie nie usprawiedliwia ostatnich happeningów politycznych.

Więcej o:
Komentarze (267)
Paweł Kowal: "Twórczość" pani Jachiry oceniam negatywnie. Koniec, kropka
Zaloguj się
 • spokojny4

  Oceniono 73 razy 61

  to Kowal wymyslil pochowek elkacza na wawelu. wiec niech w sprawie smolenska milczy we wszystkich jezykach swiata. Wypowiedz Jachiry jest symetryczna odpowiedzia pissoffcooffcom na szopki jakie wyczyniali przez ostatnie lata na trumnach ofiar katastrofy smolenskiej.
  POZDRAWIAM p.JACHIRE

 • kuba161048

  Oceniono 71 razy 53

  Panie Kowal komedię z katastrofy smoleńskiej zrobił Macierewicz do spółki z pisem .

 • ar.co

  Oceniono 55 razy 49

  Kowal, mogę cię zapewnić, że pani Jachira twoją twórczość również ocenia negatywnie. Koniec, kropka. Ona przynajmniej jest uczciwa w tym co robi.
  A ty za samo wepchnięcie Kaczyńskiego na Wawel powinieneś być ogłoszony persona non grata w Krakowie.

 • anekelea

  Oceniono 48 razy 42

  Cyrk z tragedii smoleńskiej przez całe zrobił Macierewicz i "parówkowa" spółka. Macierewicz się z tego nawet zwierzył pewnemu generałowi. Cyniczna gra nad grobami przymusowo ekshumowanych. Hańba wam!
  A od Jachiry się odstosunkujcie hieny!

 • jvn

  Oceniono 47 razy 39

  Ja negatywnie oceniam wystawienie Pawła Kowala jako "jedynki" Koalicji Obywatelskiej w drugim największym polskim mieście i w związku z tym oświadczam, że:
  * na pewno nie zagłosuję na niego ani na żadne inne pisowskie sieroty
  * decyzja o eksponowaniu ludzi o takich poglądach jest dla mnie rzeczywistym problemem, w przeciwieństwie do performensów pani Jachiry
  * to wszystko powoduje, że ja i duża część moich znajomych zastanawia się nad oddaniem głosu na lewicę

 • rekin2008

  Oceniono 38 razy 34

  Nie znam twórczości pani Jachiry, ale parówki, puszki, sztuczna mgła i pancerna brzoza, sama pajacowata postać Antoniego plus comiesięczne widowiska na koszt podatnika naprawdę prowokują do kpin.

 • wan4

  Oceniono 43 razy 33

  po cholerę bierzecie te popłuczyny pisiorów na pokład? Kogo przekonuja? Ile dodatkowych procent daja? Jachira jest zajebista i wali pisiorom między oczy tak, jak PO powinna zaraz po tym, jak pisiory pierwsi zhańbili się i żałobę po katastrofie w Smoleńsku, narzucając kłamliwą i oszczerczą narrację wbrew faktom i zdrowemu rozsądkowi obrażając ludzką inteligencję i elementarną wrażliwość...

 • krynolinka

  Oceniono 42 razy 30

  "Dochodzenie do prawdy" pana prezesa co miesiąc, dziwnym trafem się skończyło gdy osiągnął cel. Przejął absolutną władzę w Polsce.
  Bezczeszczenie ofiar katastrofy to zdecydowanie odpowiedzialność PiS-u. Wyrzutnię po stołki sobie z niej zrobili.

 • dzynks

  Oceniono 34 razy 28

  Szantaż moralny występuje wtedy, gdy jedna strona uzurpuje sobie prawo do ocen moralnych, odmawiając tego prawa innym.
  Jachira kpi ze świętoszków, którzy z katastrofy robią zamach i powodują cierpienia rodzin ofiar przez przymusowe ekshumacje.
  Nie ma to związku z szacunkiem dla ofiar, który jest oczywisty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX