Ordo Iuris prezentuje przewodnik "Prawo nauczycieli do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem"

Poradnik Ordo Iuris ma być odpowiedzą na rzekome naciski wobec nauczycieli przez osoby ze społeczności LGBT - tak wynika z informacji zamieszczonych na stronie organizacji.

Stowarzyszenie Ordo Iuris pokazało przewodnik o tytule "Prawo nauczycieli do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem". Publikację uzasadnia przypadkami rzekomego zastraszania lub nękania osób krytykujących środowiska LGBT, który określa "ruchem politycznym".

Konstytucja RP gwarantuje każdemu możliwość postępowania zgodnego z sumieniem. Mimo to, próby zastraszania, nękania, groźby i szykany coraz częściej spotykają tych, którzy wyrażają dezaprobatę wobec postulatów ruchu politycznego LGBT

- czytamy na stronie Ordo Iuris.

Jako przykład takach "nacisków" organizacja podaje nauczyciela, któremu za wyrażenie sprzeciwu wobec społeczności LGBT zagrożono rozwiązaniem umowy o pracę.

Według adwokata Rafała Dorosińskiego, jednym z obszarów nacisku na nauczycieli jest wolność religijna i przekonywanie o tak zwanej "świeckości szkoły". "Jest ono całkowicie błędne, takiego sformułowania nie ma w polskim porządku prawnym" - powiedział.

Co jest w dokumencie Ordo Iuris?

Przewodnik zawiera wytyczne, którymi - zdaniem autorów tekstu - powinni kierować się pedagodzy.

Autorzy dokumentu przekonują m.in, że "nauczycielowi w ramach realizacji podstawy programowej przysługuje autonomia, zgodnie z którą ma realizować cele nauczania zgodnego z ogólnymi celami systemu publicznej oświaty".

Twórcy tekstu ilustrują ten postulat rzekomą próbą wprowadzenia tzw. "edukacji seksualnej", która - według organizacji - jest sprzeczna systemem ustawodawczym.

Pamiętać trzeba, że wprowadzenie do szkół ideologii LGBT byłoby niezgodne z wyrażoną w Konstytucji zasadą bezstronności światopoglądowej władz publicznych

- przekonują autorzy w dokumencie.

Więcej o:
Komentarze (302)
Ordo Iuris prezentuje przewodnik "Prawo nauczycieli do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem"
Zaloguj się
 • keram2225

  Oceniono 56 razy 46

  a religia w szkole nie jest niezgodna z zasadą bezstronności światopoglądowej władz publicznych?

 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 30

  Klauzula sumienia dla nauczycieli? Lepszy numer niż ten Kryńskiej gdy chciała usankcjonować prawo do odmowy rehabilitacji paniom ze spiralką.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 43 razy 29

  poradnik ordo luris należy drukować na miękkim papierze - może się wtedy do czegoś przydać np. do celów sanitarnych .

 • polakadam

  Oceniono 44 razy 28

  A co z wprowadzaniem do szkół ideologii katolickiej?
  Trzeba mierzyć wszystko jedną miarą.

 • dd_

  Oceniono 37 razy 27

  Rozumiem że gdy nauczyciel będzie odmiennej orientacji czy tez ateistą czy też innego wyznania to rownież będzie mógł postępować zgodnie ze swoim sumieniem?

 • gandalph

  Oceniono 27 razy 25

  W tym Ordo Iuris to jednak popier....ncy. Nawet Konstytucji nie znają.

 • jo1952

  Oceniono 30 razy 22

  Nauczyciele mają takie "okrągłe segregatory",czyli kosze na śmieci,na takie opracowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX