Tłumaczka Donalda Tuska nie może być przesłuchana przez prokuratora. "Sąd podzielił moje stanowisko"

"Sąd podzielił moje stanowisko. Prokuratura nie może mnie przesłuchiwać. Wyrok jest prawomocny" - napisała na swoim Facebooku Magdalena Fitas-Dukaczewska. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczy zażalenia ws. zwolnienia z tajemnicy tłumaczki Donalda Tuska.

Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył zażalenie na kolejną decyzję prokuratury, która próbowała zwolnić tłumaczkę z tajemnicy w lipcu bieżącego roku. Wtedy to prokuratura chciała przesłuchać Fitas-Dukaczewską w sprawie tzw. zdrady dyplomatycznej, której rzekomo miał dopuścić się Donald Tusk.

Pierwszą decyzję prokuratury o zwolnieniu Fitas-Dukaczewskiej z tajemnicy warszawski sąd uchylił w marcu. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik informowała wtedy, że "sąd nie zakwestionował możliwości przesłuchania tłumaczki (...) - świadka, który odwiedził Smoleńsk w dniu katastrofy, a więc 10 kwietnia 2010 r. Wskazał jednocześnie na konieczność szerszego uzasadnienia przesłanek przemawiających za takim przesłuchaniem dla dobra wymiaru sprawiedliwości".

Przyczyną prowadzenia postępowania jest "możliwie dokładne ustalenie okoliczności, w jakich zapadały ważne dla jej wyjaśnienia decyzje, w tym zwłaszcza związane z przekazaniem Federacji Rosyjskiej prawa do badania przyczyn katastrofy". 

15 lat Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej

Magdalena Fitas-Dukaczewska przez niemal 15 lat, od 1999 roku do 2015 roku, była tłumaczką języka rosyjskiego i angielskiego. Współpracowała z kolejnymi polskimi rządami i prezydentami. W 2010 roku towarzyszyła Donaldowi Tuskowi podczas wizyty w Katyniu 7 kwietnia oraz w Smoleńsku 10 kwietnia.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. W katastrofie zginęło 96 polityków oraz dyplomatów, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką.

Więcej o:
Komentarze (179)
Tłumaczka Donalda Tuska nie może być przesłuchana przez prokuratora. "Sąd podzielił moje stanowisko"
Zaloguj się
 • earthboundmisfit

  Oceniono 45 razy 43

  Wbijcie sobie w te tępe pisowskie pały - nie było żadnego zamachu. Była katastrofa lotnicza. No i nieudolna próba robienia kampanii wyborczej na grobach pomordowanych Polaków.

 • krynolinka

  Oceniono 52 razy 40

  Mądry wyrok. Poufne rozmowy między szefami rządów nie mogą być zabawką w ręku pisiorów.

 • ochujek

  Oceniono 39 razy 37

  Jak to dobrze że prezes nie potrzebuje tłumaczy. Bo nikt liczący się nie chce z nim rozmawiać.

 • bogucjusz

  Oceniono 38 razy 36

  Biedna PiSiurki... W swoich mokrych snach zakuwają Tuska w kajdanki, później się budzą w zawilgoconej pościeli, a tu taki zonk... :-)

 • kuba161048

  Oceniono 31 razy 25

  Czy ktoś w końcu rozwali tą karuzelę smoleńską .
  Ile jeszcze głupot będzie powtarzanych w koło.
  Ignorancja, indolencja , pycha i głupota i pull up , pull up .................q..a ..........i wystarczy.

 • niktwazny126

  Oceniono 27 razy 23

  No straszne, zaufana, przysięgła tłumaczka nie ma zdradzać szczegółów rozmowy. Na prywatną ostatnią rozmowę bliźniaków ktoś słyszał? Gdzie też ona się ukryła? Czyżby się nośniki zniszczyły?

 • pyss_na_pis

  Oceniono 25 razy 21

  jaśnie Państwo i Sutenerzy jest organizacją przestępczą, mafiozo i jego pomocnicy sami się wyjęli spod prawa za sprawą tych wszystkich, którzy olali poprzednie wybory. Bo się ciepła woda od Tuska nie podobała...

 • 55kris

  Oceniono 22 razy 20

  Jakim trzeba być tumanem, żeby występować z wnioskiem o zwolnienie z tajemnicy tłumaczki dyplomatycznej? Niech zgadnę - pislamskim ćwokiem????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX