Marian Banaś odpowiada autorom "Superwizjera". "Najpóźniej jutro pozew zostanie złożony w sądzie"

Marian Banaś, prezes NIK, w oświadczeniu przesłanym Gazeta.pl informuje, że najpóźniej we wtorek złoży pozew przeciwko autorom reportażu "Superwizjera", w którym powiązano go z krakowskim gangsterem i zarzucono błędy w składanych oświadczeniach majątkowych.

Marian Banaś, prezes NIK i były minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego, zapowiada wystąpienie na drogę sądową przeciwko autorom reportażu "Superwizjera", który wyemitowało w sobotę TVN.  

Obecnie prezes NIK Marian Banaś przygotowuje pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko osobom, które mogą być pociągnięte do odpowiedzialności w związku z sobotnią emisją reportażu.

- czytamy w oświadczeniu przesłanym portalowi Gazeta.pl. W poprzednim oświadczeniu Banaś oskarżył redaktora Kittela, autora reportażu, o manipulację, szkalowanie i podważanie dobrego imienia.

Szef NIK poinformował także, że nie zarządzał pokazanym w materiale hotelem. "Byłem właścicielem budynku, który na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem wynająłem innej osobie. Osoba ta prowadziła tam działalność hotelową. Obecnie nie jestem właścicielem tej nieruchomości" - dodał. 

Łączenie mojej osoby z działalnością przedstawioną w materiale red. Kittela jest oszczerstwem i pomówieniem

- napisał Marian Banaś w oświadczeniu.

Z reportażu TVN-u dowiedzieliśmy się, że w należącej do Banasia kamienicy położonej na krakowskim Pogórzu mieścił się pensjonat, który oferował gościom pokoje na godziny. Dziennikarze "Superwizjera" mieli wskazać, że wśród zarządzających przybytkiem miał znaleźć się gangster - jeden z braci K.

Opozycja domaga się dymisji Banasia

Platforma Obywatelska domaga się natychmiastowej dymisji Mariana Banasia. Poseł Mariusz Mitczak na briefingu przed gmachem NIK skandował, że prezes Najwyższej Izby Kontroli "to jest człowiek, który musi się cieszyć nieposzlakowaną opinią, musi być jak żona Cezara i nie mogą ciążyć na nim jakiekolwiek podejrzenia, sugestie medialne, związane z jego działalnością, które mogą urągać tej instytucji".

Reportaż "Superwizjera"

W sobotę TVN wyemitował reportaż Bertolda Kittela, w którym dziennikarze z ukrytą kamera udali się do kamienicy, której właścicielem miał być Prezes NIK, Marian Banaś. Autor materiału chciał porozmawiać z osobami zajmującymi się zarządzaniem kamienicą. Jak informują reporterzy, pośród nich znalazł się jeden z braci K. - człowiek zajmujący się działalnością przestępczą, m.in. prowadzeniem domów publicznych. K. został w przeszłości skazany pobicie z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Z materiału dowiedzieliśmy się także, że kamienica była zabezpieczeniem w wysokości 2,5 mln zł za kredyt dla firmy, której właścicielem jest Jakub Banaś, syn prezesa NIK. W oświadczeniu finansowym Mariana Banasia nie ma jednak informacji o takim zabezpieczeniu. Szef NIK stanowczo zaprzecza tym ustaleniom.

Marian Banaś pełnił funkcję ministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. W czerwcu zastąpił na tym stanowisku Teresę Czerwińską. Wcześniej był szefem Krajowej Administracji Skarbowej i pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę RP lub Unii Europejskiej.

Więcej o:
Komentarze (522)
Marian Banaś kontra TVN. "Najpóźniej jutro pozew zostanie złożony w sądzie"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 110 razy 98

  Złożył zawiadomienie do prokuratury, że najemca jego chaty nie wydaje paragonów? Robienie interesów z ludźmi przed którymi jako inspektor skarbowy powinien chronić państwo polskie to chyba też nie jest powód do dumy. A i jak się nie odpowiada na pytania dziennikarzy zasłaniając się "ważnymi sprawami" to się ma co się ma.

 • jxl82

  Oceniono 103 razy 89

  "Żelazny Alfons" gra na czas. 5400 czynszu oficjalnie za wynajem tylu nieruchomości , a gdzie podziała się gotóweczka płacona pod stołem?

 • pablo_spear

  Oceniono 98 razy 84

  A prokurator zero wybierze sedziego ktory wyda wyrok na korzysc Mariana. Jak by tutaj nawet nie wyszlo to Adrian ulaskawi. Tak sie bawi, tak sie bawi, dojna zmiana!

 • miszka_szyfman

  Oceniono 82 razy 68

  Złoży pozew i na tym się skończy sprawa w sądzie. Po wyborach suweren zapomni...

 • niktwazny126

  Oceniono 74 razy 62

  Kogo prokurator generalny oddeleguje do zbadania tej sprawy? Bo wynik jakby oczywisty- krystaliczny charakter, uczciwość i oddanie służbie.

 • 11lech

  Oceniono 73 razy 59

  Oczywiście pozew Banasia bez podstaw. To tylko gra wyborcza. Reportaż był zrobiony fachowo. Nie dość, że uczciwy i porządny to w dodatku bardzo utalentowany. Musi też być bardzo pracowity skoro dorobił się 3 mieszkań,1 kamienicy i działki. Do tego trzeba nie tylko wielkiej pracowitości ale również talencie. O tym ostatnim najlepiej świadczy fakt, że od kilku miesięcy CBA nie potrafi rozwiązać problemów i wątpliwości związanych z oświadczeniem majątkowym prezesa NIK. Taki talent rodzi się raz na kilkadziesiąt lat ale jest faktem, że takimi talentami PiS został obdarzony nadzwyczaj hojnie. Tylko prezesowi interes srebrny nie wypalił ale to pewnie wkrótce się zmieni. Popierajcie PiS-też Wam się powiedzie w życiu. Ale tylko do czasu.

 • cozano

  Oceniono 61 razy 51

  Ciekawe, czy złoży. Jakoś jego kolega ideologiczny Piebiak od farm troli, z tych nowszych przypadków, też się odgrażał złożeniem pozwu, ale jakoś nie dotarło do mnie, czy raczył to uczynić...o starszych przypadka już nie wspomnę.....

 • cozano

  Oceniono 55 razy 49

  Jeszcze los Banasia się nie rozstrzygnął, znaczy nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja Jarka, ale widać, że raczej biorą na przeczekanie do wyborów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX