Adam Bodnar krytykuje akcję "Nie świruj, idź na wybory". "Stanowczy sprzeciw, stereotypy"

Adam Bodnar skrytykował akcję "Nie świruj, idź na wybory!". RPO "stanowczo sprzeciwia się" wobec takiej formy kampanii, która w jego ocenie jest oparta o stereotypy. "Nadużycia dotyczące osób z zaburzeniami psychicznymi stanowią szczególny rodzaj radykalizacji języka publicznego" - pisze Bodnar.

Nie milkną echa serii filmików profrekwencyjnych w ramach akcji "Nie świruj, idź na wybory!". W nagraniach artyści m.in. aktorzy Olgierd Łukaszewicz, Janusz Gajos czy Wojciech Pszoniak, zachęcają do pójścia na wybory parlamentarne. W nagraniach uczestnicy apelują o uczestnictwo w wyborach, ale nie tylko. Niektórzy z nich odgrywają krótkie scenki jak np. w przypadku Pszoniaka.

Sposób, w jaki to robią, spotkał się już z krytyką, padają oskarżenia, że część ze spotów jest krzywdząca dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Adam Bodnar krytycznie o akcji "Nie świruj, idź na wybory!"

W czwartek głos w sprawie zabrał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. RPO nie ukrywa, że z racji pełnionej funkcji będzie wspierał działania profrekwencyjne, ponieważ służą one budowie społeczeństwa obywatelskiego, jednak nie może zgodzić się z taką formą, jak ta z akcji "Nie świruj, idź na wybory!".

Rzecznik stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie

- czytamy w oświadczeniu RPO. Bodnar wylicza, że osoby z chorobami psychicznymi spotykają się z "największym dystansem społecznym" wśród wszystkich grup narażonych na dyskryminację. "Wciąż około 40 proc. obywateli i obywatelek nie chciałoby, aby osoba chorująca psychicznie była ich sąsiadem/sąsiadką czy pracowała z nimi w jednym zespole" - wskazuje RPO.

Apel RPO i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Na koniec RPO znowu apeluje o to, by w przestrzeni publicznej korzystano z języka wolnego od stereotypów i uprzedzeń.

W ocenie rzecznika język używany w stosunku do przedstawicieli grup narażonych na dyskryminację niezmiennie obrazuje poziom debaty publicznej w demokratycznym państwie, a nadużycia dotyczące osób z zaburzeniami psychicznymi stanowią szczególny rodzaj radykalizacji języka publicznego

- kwituje Adam Bodnar.

W tym samym czasie Polskie Towarzystwo Psychiatryczne również wydało oświadczenie związane ze sprawą, w którym pada m.in.: "Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi".

Więcej o:
Komentarze (381)
Wybory parlamentarne 2019. RPO Adam Bodnar krytycznie o akcji "Nie świruj, idź na wybory!". "Stanowczy sprzeciw"
Zaloguj się
 • 45rtg

  Oceniono 50 razy 20

  Spróbujcie teraz kampanii "nie bądź babą, idź głosować" i "nie bądź pedał, idź na wybory".

 • ryslew2061

  Oceniono 100 razy 18

  Ludzie, opanujcie się. "Nie świruj", to po prostu "nie wygłupiaj się"! Gdzie tu mowa o chorych psychicznie?! Świetne filmiki! Tak trzymać!

 • selena-0

  Oceniono 18 razy 10

  te spoty są tragiczne, kto to wymyślił !!!!!!!!! w ogóle dziwie się , ze tak dorośli, rozumni ludzie to przestawiają. To jest bulwersujące

 • caleebius

  Oceniono 14 razy 8

  A tak PiSiorki narzekały na Bodnara a on ich tak teraz broni przed dyskryminacją.

 • 1moco2

  Oceniono 36 razy 8

  Coście squ...-syny zrobili z tą krainą!? Krajem kabaretów Qui pro quo, Dudek, Piwnicy pod baranami! Gdzie się podziało poczucie humoru, aluzja, dowcip, posługiwanie się dwuznacznością, znajomość idiomów, w ogóle znajomość języka polskiego?

 • Artur Cybulski

  Oceniono 42 razy 8

  No to Schetyna się zapłacze bo już zdążył powiedzieć że nie ma w tym nic złego, że to takie żartobliwe. Tu akurat muszę przyznać rację Bodnarowi, to jest po prostu obrzydliwe. Ciekawe czy teraz opiekunowie osób chorych psychicznie zagłosują na koalicję. Są inne sposoby żeby zachęcić ludzi do głosowania.

 • tulius

  Oceniono 32 razy 8

  Poznałem ostatnio gościa, który od czasu do czasu wykonuje gwałtowne nieskoordynowane ruchy nad którymi nie potrafi zapanować nawet w miejscach publicznych, ruchy podobne do tych jakie wykonuje Pszoniak, gość poza tym całkiem inteligenty i normalny, poza tą przypadłością nie różni się od innych. Ci którzy go znają nie zwracają na to uwagi, ale ci którzy widzą go po raz pierwszy różnie mogą go postrzegać, takie filmiki na pewno nie pomagają ludziom będącym w jego sytuacji.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 12 razy 6

  i pomyśleć, że taki gniot powstał w kraju, w którym kiedyś bawili Polaków starsi panowie dwaj... wystarczyło 30 lat "nowego" by upaść poniżej dna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX