Wybory parlamentarne 2019. Sondaż "SE" dotyczący obietnic wyborczych. Polacy wierzą tylko PiS

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 13 października, w mediach pojawia się coraz więcej sondaży. Jeden z nich sprawdza, co Polacy sądzą o obietnicach wyborczych polityków. Z wyników zadowolone może być tylko Prawo i Sprawiedliwość.

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollseter na zlecenie "Super Expressu" miał na celu sprawdzić, czy Polacy wierzą w obietnice wyborcze składane przez Prawo i Sprawiedliwość, Koalicję Obywatelską, PSL-Koalicję Polską oraz KW Sojusz Lewicy Demokratycznej. Więcej pozytywnych od negatywnych odpowiedzi udało się uzyskać tylko obecnej partii rządzącej.

Wybory parlamentarne 2019. Wyborcy wierzą w obietnice PiS - najmniejsze zaufanie ma program Ludowców

Zgodnie z sondażem w obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości wierzy 44 procent badanych. Brak zaufania wykazało 41 procent, a 15 procent ankietowanych nie miało zdania na ten temat. Najgorsze wyniki uzyskała z kolei koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15 startująca jako PSL-KP. W realizację ich obietnic wyborczych nie wierzy aż 59 procent badanych (21 procent twierdzi że zrealizują obietnice). Ludowcy uzyskali więc gorszy wynik niż komitet lewicy - w tym przypadku brak powodzenia ich obietnic przewiduje 57 procent badanych, 23 procent ankietowanych wierzy w ich zapewnienia wyborcze, a 20 procent nie ma zdania. Kiepski wynik osiągnęła także Koalicja Obywatelska. W realizację ich obietnic wierzy 32 procent badanych, 50 procent uznało, że nie zrealizują swoich postanowień .

Zaufanie wobec Prawa i Sprawiedliwości rośnie także z tego powodu, że partia postanowiła zrealizować część z obietnic jeszcze przed wyborami. Wprowadzenie 500 plus dla każdego dziecka, przyznanie dodatkowej trzynastej emerytury, dodatkowe świadczenia społeczne jak Dobry Start czy obniżenie wieku emerytalnego sprawiają, że politycy PiS w oczach wyborców stają się coraz bardziej wiarygodni.

Potwierdza to także ostatni sondaż poparcia przeprowadzony przez Instytutu Badań Spraw Publicznych. Na Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się zagłosować 45,57 procent ankietowanych. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, którą popiera 30,94 procent badanych. Według badań na trzecim miejscu utrzymuje się KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, które może liczyć na 12,27 procent głosów. Do Sejmu weszłaby także Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą chce zagłosować 6,32 procent badanych. Poniżej progu znalazłaby się koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15. Poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej zadeklarowało 4,19 procent badanych.

Więcej o:
Komentarze (140)
Wybory parlamentarne 2019. Sondaż "SE" dotyczący obietnic wyborczych. Polacy wierzą tylko PiS
Zaloguj się
  • vito60

    Oceniono 37 razy 29

    Milion samochodów elektrycznych, walka ze smogiem, odbudowa przemysłu stoczniowego, skrócenie procedur sądowych, poprawa w służbie zdrowia, kredyty frankowe, wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej, poprawa edukacji itd. To są "spełnione obietnice PiS. Rozdawanie cudzych pieniędzy nie ma nic wspólnego z dobrym rządzenie. Ament.

  • rabin_z_czubow

    Oceniono 21 razy 15

    Polska PiSu to taka wiocha w Kongresówce. Rządzą wójt z plebanem. Chłopstwo ciemne, ale w masie butne. Europa to obcy, co to przez wieś przejechali, dali trochę świecidełek, ale i dobrze że pojechali dalej, bo obco pachną, inaczej gadają i jakoś dziwnie na to nasze gumno patrzą. Lepiej nam bez nich będzie. Coś próbowali zmienić, chodnik zafundowali może i fajny, ale w sumie zamiatać go trzeba - niedobrze. Wójt huknął, żeby się na obcych nie oglądać, tylko za grzechy się pomodlić i na tacę dać, to może zostanie nam odpuszczone. A za lasem - od wschodu - garnizon. Stójkowy niby nasz, swój, ale łypie w stronę lasu. I tak sobie tu żyjemy i da Bóg - żyć będziem.

  • leoncio23

    Oceniono 14 razy 12

    No cóż, sÓweren ma gdzieś konstytucję, demokrację, wolne sądy......
    Ani to wypić ani na grillu upiec.

  • radon13

    Oceniono 13 razy 11

    Ja tez wierzę że zrujnuja Polskę tylko, że ja tego nie chcę.

  • mike689

    Oceniono 13 razy 9

    za pisem stoi kosciolek i co ten duren ambrozy powie z ambony to ciemna masa wierzy takze nie ma potrzeby robienia sondazy , dopoki czarni maja wplyw na wiekszosc ciemniakow wszystko jest jasne

  • niktwazny126

    Oceniono 17 razy 9

    Dobry pan rozdaje, to trzeba się cieszyć i popierać. Że rozdaje nasze, a nie swoje? No cóż, na pieniądzach nie jest to napisane. Że te obdarowywane pięćsetkami dzieci będą spłacać długi, zaciągane na rozdawnictwo? Nie szkodzi, prezes wiecznie żywy i wiecznie będzie dawał.

  • cozabadziew

    Oceniono 9 razy 7

    Ja tez wierzę że Pis wprowadzi to co zapowiada i właśnie dlatego nigdy na nich nie zagłosuję. Wolałbym żeby te kretynizmy które wymyślają to była zwykła przedwyborcza ściema...

  • srv14

    Oceniono 9 razy 7

    "Sondaż "SE" dotyczący obietnic wyborczych. Polacy wierzą tylko PiS"- ciekawe kogo oni pytaja i dlaczego zawsze pod kościołem po mszy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX