10 mln zł za dwa 30-sekundowe spoty. Tak na zlecenie PFN promowali Polskę Amerykanie

To nie koniec szumu wokół wydatków na promocję Polskiej Fundacji Narodowej. Na zarządzanym przez PFN kanale YouTube pojawiły się dwa 30-sekundowe filmiki z życzeniami świątecznymi i z okazji Dnia Weteranów. Oba spoty mogły kosztować 10 mln zł.

Pierwszy film ma na YouTube tytuł "PNF Happy Holidays Video". Trwa pół minuty, występują w nim m.in: ksiądz Jacek Skrobisz, duchowny luterański ks. Wiesław Żydel, naczelny rabin Polski Michael Schudrich czy mufti Janusz Aleksandrowicz. Duchowni składają na nagraniu życzenia. Film został opublikowany 26 lutego 2019 r.

 

Drugi film trwa również 30 sekund. Został opublikowany w popularnym serwisie 8 listopada 2018 r. Widzimy na nim weteranów, mówiących o odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz dziękujących Amerykanom za ich wkład. Na końcu spotu pojawia się napis: "Happy Veterans Day, America. Happy 100th Independence Day, Poland!" (Dzień Weteranów w USA jest obchodzony 11 listopada). 

 

Oba klipy pojawiły się na kanale Poland Perspectives, stworzonym przez amerykańską firmę White House Writers Group, która współpracuje z Polską Fundacją Narodową. PFN, co opisał Onet, wydała na jej działania wiele milionów złotych. WHWG promowała Polskę m.in. poprzez profile społecznościowe z kilkunastoma lub kilkudziesięcioma obserwującymi. Poland Perspectives na YouTube ma 51 subskrypcji. Pierwszy film ma niecałe 300 wyświetleń, drugi niecałe 1700. Reporter RMF FM Patryk Michalski napisał na Twitterze, że oba spoty kosztowały 10 mln zł (po 5 mln każdy).

PFN miała zapłacić 10 mln zł za dwa krótkie spoty

Skąd się wzięła taka suma? W rozmowie z Politico powiedział o tym Clark Judge, szef WHWG. Portal, powołując się na jego słowa, informuje, że "dwie 30-sekundowe reklamy - jedna wychwalająca tolerancję religijną w Polsce, druga, dotycząca wojska" kosztowały "połowę pieniędzy z fundacji". Kwota zamyka się więc w ok. 10 mln zł, natomiast Onet w swoich doniesieniach informował, że PFN zapłacił amerykańskiej firmie za kilkanaście miesięcy pracy ok. 5,5 mln dolarów czyli ponad 20 mln zł. - Myślę, że odnieśliśmy sukces - mówił Politico Judge.

Więcej o:
Komentarze (216)
10 mln zł za dwa 30-sekundowe spoty. Tak na zlecenie PFN promowali Polskę Amerykanie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 71 razy 63

  - Myślę, że odnieśliśmy sukces - mówił Politico Judge.
  Tu się zgadzamy, odnieśliście sukces finansowy za kasę od durnego Świrskiego a pośrednio nas wszystkich.
  Rządy PiS-u to wałek na wałku, wałkiem poganiany.

 • 4ted

  Oceniono 51 razy 47

  SKANDAL!
  Te pseudo spoty na odległość śmierdzą totalną amatorką. Boczne światło zastane, niedoświetlona scena. Nawet nie będę tego oglądał, żeby się przekonać, że audio jest równie amatorskie.
  Zostały zrobione tylko po to, żeby udowodnić, że faktura ma pokrycie. Niestety nie ma pokrycia w cenach rynkowych. Pierwszy lepszy jutuber produkuje lepszy materiał z gopro niż ta pseudo fundacja z pseudo firmą PR! Mam nadzieje, że sprawą zajmie się amerykańska prokuratura działająca przeciwko korupcji. Na polską nie można liczyć.
  Nawet nie będę komentował efektów tej "kampanii".

 • fakiba

  Oceniono 33 razy 33

  Złodziejska banda "rządzi"

 • podporucznikdub

  Oceniono 33 razy 27

  Oto Polska właśnie! A co z naszą duma narodową JACHTEM chwilowo zaparkowanym u naszych przyjaciół yankesów? Alleluja!

 • marcin.ka

  Oceniono 25 razy 25

  Przecież na kilometr pachnie tu praniem pieniędzy! Takiej amatorki to nawet na YouTube nie było 10 lat temu, nie mówiąc dziś ze byle gó...arz z GoPro ustawi lepiej światło i nagra lepszy film.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 24 razy 22

  Żałosne to wszystko.
  "osoby" na zdjęciu nawet nie mają pojęcia, jak żołnierze oddają honory ...
  WSTYD. JEDNYM SŁOWEM. WSTYD.

 • optymistaa43

  Oceniono 22 razy 20

  Jednym z dyrektorow WHWG jest syn Senator ANDERSnie ma sie co dziwic, ze ta ledwo mowiaca po polsku kreatura tak czesto na nasz koszt (ponad 700 tysiecy zl )latala do hameryki.

 • biesczad1

  Oceniono 21 razy 19

  "Wystarczy nie kraść" - poza granicami Polski?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX