Paweł Kukiz o planach po wyborach: Zmienię ustrój z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem

- Konstrukcja ustrojowa jest taka, że szereg przeróżnych instytucji, szereg różnych uprawnień tych instytucji powoduje, że mamy konstrukcję państwa autorytarnego - mówił w programie "Kropka nad i" lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Jak dodał, zamierza zmienić ustrój w Polsce z pomocą przewodniczącego Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz był gościem programu "Kropka nad i" w TVN24. Monika Olejnik zapytała polityka o jego osiągnięcia w mijającej właśnie kadencji.

- Co mogłem zrobić przez 4 lata w sytuacji, w której ten ustrój daje partii, która ma 231 posłów, możliwość robienia wszystkiego? Co ja mogę zrobić w sytuacji takiej, gdy państwo mówicie od 1989 r., że my żyjemy w demokracji? Okłamujecie ludzi. Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, gdzie 5 mln 700 tys. głosów na jedną partię ma prawo w sposób absolutny zarządzać ponad 10 milionami oddanymi na inne opcje polityczne, gdzie mniejszość rządzi większością, to jest demokracja?

- oburzał się Kukiz. Dodał, że "konstrukcja ustrojowa jest taka, że szereg przeróżnych instytucji, szereg różnych uprawnień tych instytucji powoduje, że mamy konstrukcję państwa autorytarnego".

Paweł Kukiz: Zmienimy ustrój

Jednocześnie Paweł Kukiz zapowiedział, że zmieni ustrój z PSL-Koalicją Polską i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Działacze Kukiz'15 kandydują bowiem w tegorocznych wyborach z list PSL.

Polityk zacytował program wyborczy, w którym napisano: "Polska musi być krajem, w którym najważniejszy głos należy do obywateli, a nie do liderów partii politycznych. Chcemy wzmocnić rolę wyborców w kontroli władz i zwiększyć ich wpływ na sprawy publiczne". Jako przykład Kukiz podał m.in. "mieszany system wyborczy" i "obligatoryjne, wiążące referenda".

Nie wykluczył, że PSL-Koalicja Polska mogłaby nawiązać po wyborach współpracę z Koalicją Obywatelską i Lewicą w celu realizacji tych postulatów. Jednocześnie zaprzeczył, by miał wejść w koalicję ze Zjednoczoną Prawicą. - Prawdopodobieństwo, że zgodzą się z tym programem, jest bliskie zeru - ocenił.

Więcej o:
Komentarze (135)
Paweł Kukiz o planach po wyborach: Zmienię ustrój z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 44 razy 26

  Koleś głosował przez 4 lata dokładnie tak samo jak partia Kaczyńskiego i teraz, nagle system znów mu się nie podoba... Najlepsze jest to że chce wejść w koalicję również z Lewicą!?!!
  A ten sojusz szmaciarzu, to z ONRowcami z twojej strony czy bez?

 • urian

  Oceniono 33 razy 21

  Oglądałem dzisiaj Kukiza w "Kropce nad I". Totalna kompromitacja. Uważa, że przez 4 lata nie mógł zmienić ustroju bo PiS miał większość parlamentarną. To po co siedział w tym Sejmie ? I jeszcze głosował tak jak PiS . PiS miał przewage jednego posła, a w czasie kadencji od Kukiza przeszło do PiS 20 posłów. trzeba było tak zrobić , żeby to z PiS-u przeszli posłowie do Kukiza i PiS by nie miał większości. Dlaczego tego nie zrobił ? Bo to TW Kaczyńskiego od momentu gdy sie pojawił w polityce, juz od 6 lat. Więc i teraz , jeśli wprowadzi posłów do Sejmu to tylko po to by wspierali PiS.

 • prosty_chlop_gazeciarz

  Oceniono 26 razy 16

  Zmiana ustroju to zmiana konstytucji. Czyli jeżeli Paweł Kukiz wie co mówi, czeka nas jakieś porozumienie z PiS + PSL + Kukiz. Nie wiem tylko, czy Kosiniak się ucieszy, że jego koalicjantowi się wypsnęło.

 • jackanapes

  Oceniono 22 razy 12

  Łącząc siłę populizmu z mądrością wiejskiego kołtuna możesz co najwyżej próbować sikać wyżej, Paweł : )

 • antoszek22

  Oceniono 19 razy 9

  Dzięki mnie zabiliśmy demokrację trzema kulami a PIS zabiłby tylko dwoma .

  dobre samopoczucie to podstawa

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 8

  Jeden zmieni konstytucję drugi zmieni ustrój...

 • jedyny_times

  Oceniono 8 razy 6

  Nie mogę słuchać tego pie...nia Kukiza stale o tym samym. Mieszany system wyborczy, lub jednomandatowe okręgi wyborcze. Do Senatu są jednomandatowe wybory i co panie Kukiz, ten system jeszcze bardziej premiuje duże partie. Jeśli ma się coś zmienić, to musi być zmiana taka, że jest inny sposób finansowania partii, bo jakie ma szanse nowa partia z pisem na ten przykład, który ma miliony z budżetu na kampanię, ma media publiczne i państwowe firmy co się dokładają do wyborów. Żadne.

 • vanlig

  Oceniono 12 razy 6

  Kolejny zbawiciel.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX