Jarosław Zieliński traci część kompetencji, m.in. nadzór nad policją. Przejmie je Mariusz Kamiński

Jak wynika z decyzji Mariusza Kamińskiego opublikowanej w czwartek w Dzienniku Urzędowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosław Zieliński traci część kompetencji. Nie będzie już nadzorował policji, Straży Granicznej ani Służby Ochrony Państwa.

Zawęża się krąg kompetencji wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego. Na podstawie decyzji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu, opublikowanej 5 września w Dzienniku Urzędowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, traci on nadzór nad częścią służb. O fakcie poinformowały RMF FM i TVN 24.

Zieliński traci nadzór m.in. nad policją 

Najważniejszą zmianą jest to, że Jarosław Zieliński nie nadzoruje już pracy policji, Straży Granicznej ani Służby Ochrony Państwa. W decyzji ministra brakuje punktu, na podstawie którego wiceminister spraw wewnętrznych i administracji prowadził sprawy "wynikające ze stosunku podległości wobec ministra: Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej, Komendanta Służby Ochrony Państwa, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz Szefa Obrony Cywilnej Kraju". W jednostkach tych nie ma również nadzoru nad pionami bezpieczeństwa wewnętrznego.

Jarosław Zieliński stracił również kontrolę nad biurem nadzoru wewnętrznego, czyli służbą specjalną funkcjonującą od 2018 roku przy resorcie.

Wiceministrowi pozostał jedynie nadzór nad Strażą Pożarną i Obroną Cywilną.

Kamiński przejmuje obowiązki Zielińskiego

Wszystkie obowiązki, które do tej pory leżały w kompetencjach Jarosława Zielińskiego, zgodnie z decyzją przejmuje Mariusz Kamiński.

- Potężne wyzwanie dla ministra, który jednocześnie pełni rolę koordynatora służb specjalnych. Czyli poza 120-tysięczną policją ma na głowie pięć służb specjalnych. Jego doba będzie musiała teraz liczyć 48 godzin - skomentował polityk PiS w rozmowie z TVN 24.

Więcej o:
Komentarze (224)
Jarosław Zieliński traci część kompetencji, m.in. nadzór nad policją. Przejmie je Mariusz Kamiński
Zaloguj się
 • 1627cd1410

  Oceniono 74 razy 64

  za dużo władzy w rękach skazanego. to musi być po coś. po co? coś pisiarnia szykuje?

 • bacowa

  Oceniono 58 razy 52

  Kamiński i Ziobro trzymają pół najważniejszej władzy w Polsce

  Kaczyński ma zacząć czego się bać

  Brutus zazwyczaj pochodzi z najbliższego otoczenia

 • lblblblb

  Oceniono 36 razy 30

  Konsolidacja resortów siłowych i służb pod jedna komendą zaufanego aparatczyka.
  Czy to się dzieje naprawdę? Adolf ze śmiechu przewraca się w grobie.
  Nam niedługo nie bedzie do śmiechu.

 • andrew1507

  Oceniono 33 razy 29

  PiS przejęło władzę legalnie ale potem obaliło Konstytucję. Dostało prawo do rządzenia krajem zgodnie z udzielonym przez wyborców mandatem, wykroczyło jednak poza ten mandat wielokrotnie, nadużywając i łamiąc Konstytucję, to jest Zdrada Stanu"
  "Towarzyszy temu propaganda przypominająca najgorsze czasy komunistycznego bezprawia. Polska zamienia się w państwo kierowane »poza wszelkim trybem«"
  "Ten proces trzeba przerwać, póki to możliwe, póki nie dosięgnie on mechanizmu wyborów, także zmieniając je w fikcję. Jeśli to się stanie, stracimy wolnościowy dorobek trzech dekad"
  "Zbliża się przełomowa chwila dla Ojczyzny! Komu jej los nie jest obojętny, komu nie obojętne, czy jego dzieci będą żyły w pokoju i wolności, ten powinien głosować 13 października"
  "Nie bierzmy na sumienia tego, co może się stać, gdy PiS dostanie na kolejne lata możliwość niszczenia demokratycznego państwa. Odsuńmy ich od władzy. Powiedzmy dość!"
  "Stoimy przed wyborem, gdzie Polska ma być, czy w Unii Zachodnioeuropejskiej , czy pis nas przełączy na imperium rosyjskie (ZBIR) a mogą nam też grozić kolejne rozbiory.”

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX