Kłótnia w PE. Beata Kempa do Timmermansa: Przeżyliśmy sowieckich komisarzy, przeżyjemy i pana

Na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich i sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat praworządności, podczas której został poruszony m.in. temat afery Piebiaka. Doszło do ostrej wymiany zdań między Fransem Timmermansem a europosłami PiS. - Przeżyliśmy wielu sowieckich komisarzy, przeżyjemy i pana - powiedziała do niego Beata Kempa.

W czwartek 5 września wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił w europarlamencie o niedopuszczalnej nagonce na sędziów w Polsce. Jego wypowiedź spotkała się z ripostą europosłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zarzucali mu atak na Polskę.

Parlament Europejski. Kempa do Timmermansa: Przeżyjemy i pana

Na posiedzeniu parlamentarnej komisji swobód obywatelskich wiceszef Komisji mówił, że nagonka na sędziów rozpoczęła się wtedy, kiedy ich przedstawiciele przyjechali do Brukseli, aby z nim porozmawiać. - Jakich czasów dożyliśmy, by dochodziło do takich sytuacji? - pytał Frans Timmermans. Mówił też o łamanych zasadach praworządności podczas reformowania wymiaru sprawiedliwości i o upolitycznieniu sądów przez Prawo i Sprawiedliwość. Europosłowie Jadwiga Wiśniewska, Patryk Jaki i Beata Kempa przekonywali, że rząd PiS został wybrany w demokratycznych wyborach.

Nie można wykorzystywać argumentu demokracji, ponieważ ma się większość, nie zważając na zasady rządów prawa. Ten argument jest nie do zaakceptowania, bo to jest argument, który był wykorzystywany przez dyktatorów w latach 30. w Europie

- powiedział Frans Timmermans. - Pozwólcie, że przypomnę, iż każde podłe orzeczenie nazistowskich sądów było oparte na prawie. Były one w fundamentalnej sprzeczności z praworządnością, prawami podstawowymi, ale były oparte na prawie - dodał po chwili.

Te słowa rozsierdziły europosłankę Beatę Kempę, która zarzuciła Timmermansowi, że jest nieobiektywny i broni wymiaru sprawiedliwości, który nie był reformowany od czasów komunizmu.

Pan Timmermans po prostu nienawidzi Polski. Moim zdaniem nie ma żadnych kwalifikacji do pełnienia funkcji komisarza i może mieć problemy ze sprawowaniem urzędu ze względu na absolutną nienawiść w stosunku do Polski, Węgier i innych krajów, które wychodzą z komunizmu

- mówiła. 

Następnie Kempa zwróciła się do wiceszefa Komisji Europejskiej słowami:

Panie przewodniczący Timmermans, pan skupił się głownie w swoim raporcie na ataku na Polskę, Węgry i inne kraje, które wychodzą z komunizmu. Pan broni wymiaru sprawiedliwości, który nie był reformowany od czasu odzyskania przez nas niepodległości po 89 roku.
Przeżyliśmy komisarzy sowieckich, zapewniam pana, że przeżyjemy również pana.

Podczas posiedzenia komisji Timmermans zapewnił, że Komisja Europejska zrobi wszystko, by "spełniać rolę strażnika europejskich traktatów. - Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoich orzeczeniach mówi, jak ważna jest niezależność wymiaru sprawiedliwości. Wyzwania w zakresie praworządności dotykają rdzenia Unii Europejskiej i są zagrożeniem dla naszej tożsamości i dla wartości, na których nasz projekt się opiera - podkreślał.

Timmermans pozostanie na kolejną kadencję w nowej Komisji i będzie jej wiceprzewodniczącym, ale nie ma jeszcze decyzji jakie zadanie zostanie mu przydzielone. Wydaje się mało prawdopodobne, aby w nowej Komisji był odpowiedzialny za kwestie praworządności. W komisji praworządności najprawdopodobniej zastąpi go czeska kandydatka Vera Jourová. Podobnie jak Timmermans, ona również w przeszłości krytycznie wypowiadała się o wprowadzanych przez PiS reformach sądownictwa, a rząd Jarosława Kaczyńskiego nazywała "reżimem".

Więcej o:
Komentarze (1306)
Kłótnia w PE. Beata Kempa do Timmermansa: Przeżyliśmy sowieckich komisarzy, przeżyjemy i pana
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 344 razy 298

  Piebiak i spółka to właśnie efekt waszych "reform" Kempo. Komuna przy was to cieniasy.

 • yeah_bunny

  Oceniono 270 razy 252

  "Pan Timmermans po prostu nienawidzi Polski"
  hahahah pis w pigułce, tak wygląda merytoryczna dyskusja wg jej członkow.
  idz kobieto juz na lancz z druga Beatką bo ci jeszcze cukier spadnie

 • state77

  Oceniono 244 razy 226

  No cóż. Przeżyliśmy nazistów i komunistów przeżyjemy ziobrystów i kaczystów i tempą Kempę

 • levy

  Oceniono 215 razy 197

  Kempa chyba zapomniała, że to ona i jej bolszewickie ugrupowanie jest wprost następcą sowieckich komisarzy.

 • uutek

  Oceniono 175 razy 165

  Pani Kempa "troszkę" się pomyliła, my nie wychodzimy z komunizmu, ale do niego zmierzamy szybkim (niestety) krokiem.

 • a8ucewiczz

  Oceniono 146 razy 130

  Najgorsze w naszym polskim szambie jest to, że suweren powie, że to był deszcz. Poziom zbydlęcenia warcholstwa głosującego na pis osiągnął apogeum. 500 zł wystarczyło, aby omamić suwerena, pachnącego cebulą i konserwą mięsną i piwkiem z biedronki

 • czechy11

  Oceniono 121 razy 109

  Kempa Konstytucyjna przestępczyni niepublikujaca wyroków darła mordę jak hitlerowski aparatczyk z przestepczej NSDAP.

 • krynolinka

  Oceniono 131 razy 99

  Z tymi tłustymi kłakami to Kempa pewnie robi furorę w Brukseli. Mało kto się za nią nie obejrzy. Taki "towar" eksportowy pisiory wysłały!

 • czechy11

  Oceniono 98 razy 90

  Prymitywna prostacka sowiecka dzicz Kempa. Żadnych argumentów, prymitywne gadki z szamba.
  Przeżyliśmy komunistów przeżyjemy PiSlamistow. Prostaczka PZPzrowdka z Ducowa. Śmierdząca szambem przestępczyni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX