PiS wydał 17 mln złotych na kampanię do PE. Wliczono w to m.in. życzenia wielkanocne Czarneckiego

Ze sprawozdania finansowego PiS, które podsumowuje wydatki na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego wydała na nią nieco ponad 17 mln zł. Najwięcej przeznaczono na Joachima Brudzińskiego.

Jako pierwszy ze sprawozdaniem finansowym PiS zapoznał się tygodnik "Polityka". Ze złożonego przez partię dokumentu wynika, że wydała ona na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego nieco ponad 17 mln zł. Przeznaczyć na nią mógł 19,2 mln zł (limit zależy od liczby zarejestrowanych kandydatów). Z budżetu państwa PiS otrzyma 7,1 mln zł zwrotu za wydatki, które poniósł w kampanii.

Same billboardy kosztowały 5 mln zł

Najwięcej PiS wydał na miejsce na billboardy i plakaty - kosztowało to ponad 5 mln zł. Samo ich wydrukowanie wyniosło 2,3 mln zł. Tyle samo ile wydruk plakatów, kosztowało zorganizowanie wszystkich spotkań z wyborcami. Przykładowo - za piknik patriotyczny w Pułtusku, w którym wzięli udział Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i Jarosław Kaczyński, PiS zapłacił 230 tys. zł.

Najwięcej kosztowała kampania Brudzińskiego

Spośród kandydatów najdroższą kampanię miał Joachim Brudziński. Kosztowała ona 690 tys. zł. Nieco tańsza była kampania Beaty Szydło, która zdobyła najlepszy wynik w kraju - wydano na nią 472 tys. zł.

Zaskakująco niewiele wydano na kampanię Elżbiety Rafalskiej - zaledwie 37 tys. zł. Mimo to była już minister rodziny, pracy i polityki społecznej zdobyła drugi mandat dla PiS w okręgu lubuskim i zachodniopomorskim.

Ponad 240 tys. na ochronę Kaczyńskiego

W kampanii pojawiły się również liczne mniejsze wydatki. Wśród z nich znalazła się m.in. ochrona Jarosława Kaczyńskiego, która PiS kosztowała 243 tys. złotych. Beata Szydło za 134 tys. zł wysłała do 109 tys. wyborców listy pocztą tradycyjną. 

Co ciekawe, do wydatków kampanijnych zaliczono również życzenia wielkanocne, które w prasie opublikował Ryszard Czarnecki. Kosztowało to 2 tys. złotych.

Więcej o:
Komentarze (84)
PiS wydał 17 mln złotych na kampanię do PE. Wliczono w to m.in. życzenia wielkanocne Czarneckiego
Zaloguj się
 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 31 razy 27

  "Wśród z nich znalazła się m.in. ochrona Jarosława Kaczyńskiego, która PiS kosztowała 243 tys. złotych."

  Przecież Kaczyński nie startował w wyborach do PE.

 • remo29

  Oceniono 27 razy 23

  Dobra, dobra, ile dostał episkopat, żeby sukienkowi w niedzielę przypomnieli ludowi na kogo głosować?

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 18

  Najwięcej wydano na jojo a on przegrał nawet z Arłukowiczem , i po co wydawali ?

 • lodzermensz1

  Oceniono 20 razy 18

  Ja pierdziu...
  Do tego 24 h/dobę propaganda w TVP za darmo (czyli z naszych podatków) + biuletyny partyjne Karnowskich, Sakiewicza, Lisieckiego i Rydzyka.

 • artau

  Oceniono 18 razy 16

  Życzenia świąteczne obatela jako element kampanii wyborczej? jaja jakieś
  Ochrona ob. Kaczyńskiego, który nie kandydował? jawny przekręt, co na to skarbówka?

 • agnrodis

  Oceniono 16 razy 12

  Nie pamietam, zeby Kaczynski startowal w tych wyborach.... wiec dlaczego w kampanie wliczane sa koszty jego ochrony? Przekret po PiSowsku, jak zwykle!!!

 • mikejar

  Oceniono 22 razy 12

  SQR WY SYNY PIS DZIELSKIE . Miliony na plakaty , MILIONY NA RYDZYKA , A NA SLUZBE ZDROWIA , DLA EMERYTOW ------ NIE MA PIENIEDZY.

  CZY TEN GLUPI NAROD WRESZCIE OTRZEZWIEJE I POGONI TYCH ZLODZIEJI Z PIS.
  TO GRANDA W BIALY DZIEN.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX