Krzysztof Szczerski: wizyta Donalda Trumpa w Polsce po 1 października, najpóźniej w grudniu

- Polska może wejść do programu bezwizowego, dlatego chcielibyśmy, by wizyta odbyła się najpóźniej 1 października - oświadczył na antenie RMF FM prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Natomiast strona amerykańska informuje, że spotkanie odbędzie się najpóźniej w grudniu - dodał.

Krzysztof Szczerski pytany na antenie RMF FM o przystąpienie Polski do ruchu bezwizowego stwierdził, że Mike Pence nie był wstanie powiedzieć tego, czego Polska oczekiwała, ponieważ "wiele komunikatów zarezerwowanych jest dla samego prezydenta". Dodał jednak, że nasz kraj jest na najlepszej drodze do osiągnięcia celu - zniesienia wiz.

Był tutaj w Polsce pre-assessment team, który wstępnie ocenia stan do ruchu bezwizowego. Ta ocena zespołu jest pozytywna. Barierą jest wyłącznie kwestia wskaźnika odmów. On spada, więc jest szansa, że my go przekroczymy - zapewnił.

Zniesienie wiz do USA zbliża się wielkimi krokami?

"Spełniamy warunek zniesienia wiz do USA" - dowiedziała się z kolei "Rzeczpospolita". Dziennikarze dziennika, powołując się na amerykańskie źródła podaje, że Polska konieczny odsetek liczby odmów osiągnęła pod koniec zeszłego tygodnia. Następnym krokiem na drodze do ruchu bezwizowego będzie ustalenie liczby odmów za cały rok rozliczeniowy, który upływa 30 września.  

Spotkanie Andrzej Duda - Mike Pence

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy z  wiceprezydentem USA, Mike Pence potwierdził, że Polskę od włączenia do ruchu bezwizowego dzielą już tylko tygodnie.

Cieszę się, iż Polska zbliża się do spełnienia kryteriów objęcia jej programem ruchu bezwizowego - dodał.

- Relacje polsko - amerykańskie są coraz silniejsze. To jest odzwierciedlone w relacjach prezydenckich, między panem, panie prezydencie, a prezydentem Trumpem - dodał. W trakcie spotkania wiceprezydent USA podkreślił również gotowość do poszerzenia zakresu współpracy energetycznej obu państw. - Strona amerykańska będzie wspierać w tym zakresie stronę polską tak, aby wzmocnić naszą współpracę także na tym polu - powiedział.

Żeby znaleźć się w programie ruchu bezwizowego do USA, odsetek obywateli, którym odmówiono wydania wizy B1/B2, nie może - w ciągu amerykańskiego roku rozliczeniowego - przekroczyć 3 proc. odmów.

Więcej o:
Komentarze (88)
Krzysztof Szczerski: wizyta Donalda Trumpa w Polsce po 1 października, najpóźniej w grudniu
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 24 razy 20

  Strona amerykańska właśnie podała, że Trump odwiedzi Polskę, jak tylko Szczerski zostanie wiceszefem NATO.

 • def11

  Oceniono 16 razy 10

  Trump niedługo po wyborze na prezydenta, na spotkaniu z Polonią w sprawie wiz powiedział "dajcie mi dwa tygodnie" :)

 • real_marek

  Oceniono 9 razy 7

  Jutro w grudniu, popołudniu. Chyba nie znają Trumpa. To facet do bólu pragmatyczny. Zadał sobie pytanie co on ma do załatwienia w Polsce i odpowiedź była, że nic. To czysto symboliczna wizyta, a on działa w realu. Lepiej było sobie dać spokój, a tak to jak muchy natrętne. Będzie okazja to przyjedzie, może rzeczywiście nas lubi, bo traktujemy go jak boga, ale chyba nie lubi jak ktoś mu mówi co ma robić.

 • tompyt

  Oceniono 9 razy 7

  panie nieSzczerski kto w to wierzy? Teraz też miał być ale się wk.rwił, że kolega z klubu wbił więcej dołków i został. Jest taka miejsce w Polsce, Sosnowiec, też nikt tam nie jeździ i mają ich w doopie. Dla Trumpa Polska=Sosnowiec.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 13 razy 7

  W grudniu to w USA pada śnieg
  więc Trump nie będzie mógł przyjechać.

  Może na wiosnę,
  ale wtedy może padać deszcz.

  Wić może za rok w lato,
  ale wtedy znowu będzie w USA wiało.

 • stachkaz47

  Oceniono 15 razy 7

  Patrzeć nie można na tego dziada-WASALA i dupoliza.

 • notremak

  Oceniono 6 razy 6

  Do tego czasu Du..da będzie się uczyła, jak aportować piłeczki golfowe,
  Zaś kiedy Trampek przyjedzie, pissdzielstwo karnie ustawi się na zadnich łapkach, wiernopoddańczo merdając swemu prawdziwemu Panu z Hameryki pissimi ogonkami.

 • misiur

  Oceniono 8 razy 6

  Miało być kilka tygodni, teraz już koniec roku.
  Co napiszą w grudniu jak nie przyjedzie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX