Fake newsy w prawicowych portalach. Żółta kranówka to nie efekt awarii oczyszczalni w Warszawie

Wokół awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie narosło wiele mitów. Od Marka Suskiego dowiedzieliśmy się, że w stolicy Polski miała miejsce tragedia porównywalna z wybuchem elektrowni w Czarnobylu, a od Samuela Pereiry, że woda w wyniku katastrofy ekologicznej nabrała żółtego koloru. Festiwal dezinformacji trwa w najlepsze.

W poniedziałek w serwisie internetowym Telewizji Republika opublikowano artykuł o awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie, opatrzony zdjęciem martwych ryb. Informacja szybko wywołała poruszenie wśród internautów, którzy niemal natychmiast ustalili pochodzenie fotografii.

Jak się bowiem okazuje fotografia została wykonana w 2016 roku i obrazuje awarię oczyszczalni, ale nie w Warszawie, a w Połańcu.

Informację o martwych rybach w Wiśle na swoim profilu w serwisie Twitter udostępnił także m.in. portal wpolityce.pl. Sprawę skomentował również działacz PiS Krzysztof Gorzkowski, który szybko zamieścił jednak przeprosiny za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji:

Żółta woda na zdjęciu u Pereiry

Chaos informacyjny wokół awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie wykorzystał również szef TVP.info. Samuel Pereira na swoim koncie na Twitterze zamieścił fotografię wanny wypełnionej żółtą cieczą. "Tak wygląda kranówka w warszawskiej dzielnicy Śródmieście" - pisał.

Jak się jednak okazało woda na warszawskim Śródmieściu nie mogła zostać skażona, ponieważ woda w Wiśle płynie w kierunku północnym. Ujęcie wody znajduje się na południu miasta, tymczasem zrzut ścieków z oczyszczalni "Czajka" miał miejsce na północy.

Awaria w oczyszczalni ścieków w Warszawie

W środę 28 sierpnia doszło do awarii kolektora w warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". Z każdą sekundą do Wisły przedostaje się nawet do 3 tys. metrów szcześciennych niebezpiecznych zanieczyszczeń. Władze miasta w porozumieniu z instytucjami rządowymi od kilku dni walczą o przywrócenie wody do stanu sprzed awarii.

Dziś na Wiśle ma powstać most pontonowy, na którym zamontowany będzie rurociąg odprowadzający ścieki z powrotem do oczyszczalni. W pracach przy instalacji pomaga wojsko.

Więcej o:
Komentarze (195)
Fake newsy w prawicowych portalach. Żółta kranówka to nie efekt awarii oczyszczalni w Warszawie
Zaloguj się
 • arreis65

  Oceniono 64 razy 50

  niech pereira nie srrrra do wanny to nie bedzie miał żółtej wody !!!

 • spyderman2

  Oceniono 36 razy 34

  przecież lech kłamczyński spusczał cały czas ściego do wisły. to gronkiewicz-walc mimo sprzeciwu pis zbudowała oczyszczalnie. typowe zakłamanie pisowskich złodziei

 • lecho65

  Oceniono 41 razy 31

  8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
  Ale oni mają to w dudzie.

 • melon30

  Oceniono 26 razy 24

  Patologia TVPiS rośnie w siłe, a debile i niedouczona część społeczeństwa pro-PiS-owskiego w to wierzy. Mamy w Polsce mnóstwo tępych i głupich ludzi... tych, co dalej wierzą w "cudowną" politykę PiSu... szczyny zamiast mózgu...

 • owca888

  Oceniono 34 razy 24

  Pereira, ty kłamliwy insekcie i półjmózgu, zapraszam do mnie, mieszkam na granicy Śródmieścia. Zobaczysz czystą wodę w wannie, nawet jak się w niej już wykąpiesz (chyba że przyjdziesz prosto z szamba na Nowogrodzkiej).. Tylko że nasza wspólnota mieszkaniowa wymieniła wszystkie rury.

 • spyderman2

  Oceniono 24 razy 20

  czy perejra to polskie nazwisko?
  pis nasprowadzał uchodzćów i opłaca ich by szczuli na Polaków

 • 7ogamihcra

  Oceniono 20 razy 18

  Oj tam, oj tam, trafiła się pisielcom znakomita okazja do przykrycia szamba w Ministerstwie "Sprawiedliwości" innym szambem...z tym, że tak na prawdę prawdziwe szambo to MS.

 • spokojniesiezmiescisz

  Oceniono 16 razy 14

  Piczywąs perejra pokazał zapewne wodę po swej co dwutygodniowej kąpieli... To taki zwykły śmieć, którego drugi śmieć wsadził na stołek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX