"Haaretz" o obchodach rocznicy II WŚ. "Nacjonalistyczny rząd Polski może świętować wielkie zwycięstwo"

"Prawicowy, nacjonalistyczny rząd Polski może świętować wielkie zwycięstwo" - tak opisano obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce w izraelskim dzienniku "Haaretz". Korespondent gazety dodał, że podczas honorowania w Polsce ofiar II wojny światowej zapomniano o Żydach.

W izraelskim dzienniku "Haaretz" ukazał się artykuł na temat obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Brali w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także premier Francji Edouard Philippe i wiceprezydent USA Mike Pence. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, również obecny na uroczystościach, wygłosił w kolei przemówienie, w którym przeprosił Polaków za zbrodnie nazistów i prosił "o przebaczenie za historyczną winę".

"Nacjonalistyczny rząd Polski może świętować wielkie zwycięstwo"

Korespondent dziennika "Haaretz" Ofer Adaret w swoim tekście stwierdza, że tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej to dowód na to, że Polacy "przekonali Niemców i Amerykanów do swojej historycznej narracji", a podczas honorowania polskich ofiar wojny zapomnieli o Żydach.

Prawicowy, nacjonalistyczny rząd Polski może świętować wielkie zwycięstwo. W długiej wojnie o kulturę pamięci, którą [polski rząd - red.] postawił sobie za cel dochodząc do władzy w 2015 roku, zdobył wczoraj ostatni bastion

- napisał korespondent izraelskiego dziennika.

Jak dodał, podczas obchodów w Warszawie polskie ofiary II wojny światowej były przedstawione jako "bohaterzy i bojownicy o wolność", a Żydzi zostali niemal całkowicie pominięci podczas przemówień, które wygłosili w Warszawie przywódcy Stanów Zjednoczonych czy Niemiec.

Żydzi - grupa, która zapłaciła najwyższą cenę w II wojnie światowej - była niemal całkowicie nieobecna w przemowach, zgromadzeniach, ceremoniach i marszach

- stwierdził. Jak dodał, prezydent Andrzej Duda wskazał na ofiary wśród Żydów tylko w jednym zdaniu, które i tak odnosiło się do "terroru będącego losem całego polskiego narodu". 

Ofer Adaret w swoim tekście dodaje, że rozumie polską potrzebę zwrócenia uwagi na "swoje niewątpliwe cierpienie podczas II wojny światowej" i uczynienie z niego głównego tematu uroczystości.

Powinniśmy być jednak wściekli, że cierpienie Żydów, których zginęło w czasie wojny sześć milionów, a połowa z nich była obywatelami Polski - nie wybrzmiało podczas oficjalnych uroczystości w Polsce

- konkluduje.

W "Haaretz" czytamy że niechęć do mówienia o żydowskich ofiarach II wojny światowej może wynikać z tego, że organizatorzy polskich obchodów "nie chcieli otwierać Puszki Pandory" i rozpoczynać delikatnej dyskusji na temat "roli polskich obywateli w zbrodniach nazistów", która - jak dodaje - "zdaniem polskich i izraelskich historyków była duża, a zdaniem polskiego rządu i innych polskich historyków - niewielka".

Niezależnie od powodu, przeprowadzenie państwowych uroczystości z międzynarodowym udziałem związanych z II wojną światową bez nawiązania do żydowskich ofiar jest historycznym wypaczeniem
Izrael, bez żadnego reprezentanta na uroczystościach, w których uczestniczyli przedstawiciele rządów z całego świata, także ponosi odpowiedzialność za tę niesprawiedliwość

- pisze Ofer Adaret.

Więcej o:
Komentarze (416)
"Haaretz" o obchodach rocznicy II WŚ. "Nacjonalistyczny polski rząd może świętować wielkie zwycięstwo"
Zaloguj się
 • artur74

  Oceniono 91 razy 57

  Prezydent Duda jak najbardziej mówił w swoim przemówieniu w Warszawie o polskich ofiarach wojny, różnych narodowości! Wymienił ofiary żydowskiej narodowości! Mówił również min. o Auschwitz i zagładzie Żydów! Skupił się jednak na podkreśleniu, że byli to Polacy! Bo w Żydzi byli Polakami i służyli w polskiej armii. O czym również mówił Duda, podając przykład zbrodni katyńskiej, gdzie również polegli Polacy żydowskiej narodowości!!!

 • onduma

  Oceniono 103 razy 33

  W czasie wybuchu wojny nikt nie wspominal o kwestii zydowskiej wiec dlaczego mianoby teraz to rozpatrywac akurat z okazji tej rocznicy ? To nie byli obywatele Izraela a Polski

 • kapitan.kirk

  Oceniono 46 razy 28

  Tern skandal może mieć coś wspólnego z faktem, że były to uroczystości upamiętniające rocznicę najazdu Niemiec na Polskę, a nie konkretnie na Żydów.

 • blumkwist

  Oceniono 47 razy 27

  Redaktor z Haaretz, oczywiście kłamie, mówiąc że zapomniano o żydowskich ofiarach. Każdy z przemawiających przywódców, poświęcił ofiarom żydowskim, część swojego przemówienia...No chyba, że strona żydowska, będzie zadowolona jedynie wtedy, kiedy napad na Polskę w 39, będzie rozpatrywany tylko w kontekście przyszłej ich zagłady, a inne ofiary i cały kontekst polityczny, będzie na dalekim planie. Poza tym dlaczego nikt z żydowskich polityków nie pojawił się na tej uroczystości...sami są więc sobie winni że bardziej nie zaznaczyli swojej narracji.

 • proteusz33

  Oceniono 50 razy 26

  Nacjonalistyczny rząd Izraela świętuje zwycięstwo w wojnie sześciodniowej Jom Kipur

 • baaag

  Oceniono 40 razy 22

  Nalezy Żydom przypominać zapisek Władysława Szpilmana w swoim autobiograficznym Pianiście : "dla Żyda w czasie okupacji najniebezpieczniejszy był inny Żyd..."

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 39 razy 21

  "Prawo podstawowe: Izrael jako państwo narodowe narodu żydowskiego

  1 - Podstawowe zasady

  A. Ziemia Izraela jest historyczną ojczyzną narodu żydowskiego, w której powstało państwo Izrael.

  B. Państwo Izrael jest narodowym domem narodu żydowskiego, w którym wypełnia swoje naturalne, kulturowe, religijne i historyczne prawo do samostanowienia.

  C. Prawo do wykonywania narodowej samostanowienia w Państwie Izrael jest wyjątkowe dla narodu żydowskiego."

  PAŃSTWO, KTÓRE UCHWALA TAKĄ KONSTYTUCJĘ, NIE MA NAJMNIEJSZEGO MORALNEGO PRAWA POUCZAĆ NAS W SPRAWIE NACJONALIZMU.

  Dla porównania Konstytucja RP: "my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga, będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski".

  Jest różnica, prawda, Szechter?

 • darpodinio

  Oceniono 66 razy 18

  Może najwyższy czas aby II WŚ nie kojarzyła się tylko z holocaustem? Zdecydowana większość ofiar tejże wojny nie było Żydami. PS. Na hasło holocaust mam odruch wymiotny.

 • obeznany

  Oceniono 42 razy 18

  To ci żydzi, których wymordowali głównie Niemcy, nie byli Polakami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX