80. rocznica wybuchu II wojny światowej. "Warszawa od dawna nie postawiła się w tak głupiej sytuacji"

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa skomentowała brak zaproszenia dla przedstawicieli jej kraju na niedzielne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak stwierdziła, "Warszawa od dawna nie postawiła się w tak głupiej sytuacji". Polskie MSZ tłumaczyło wcześniej, że brak zaproszenia wynika z kryteriów, jakie przyjęto na tegoroczne uroczystości.

Na niedzielnych uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej na pl. Piłsudskiego w Warszawie obecni byli przywódcy ok. 40 państw. Wśród zagranicznych gości zabrakło jednak m.in. strony rosyjskiej.

Jak tłumaczył kilka dni temu w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, zaproszono przedstawicieli państw należących do Unii Europejskiej, Partnerstwa Wschodniego oraz NATO.  - Rosja w żadnym z tych formatów nie występuje - mówił Szynkowski vel Sęk.

80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Reakcja MSZ Rosji 

Na te słowa zareagowała w niedzielę na Facebooku rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, która stwierdziła, że "Warszawa od dawna nie postawiła się w tak głupiej sytuacji".

Rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała natomiast w swojej depeszy rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który stwierdził, że "żadnych upamiętniających wydarzeń poświęconych rocznicom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej lub II Wojny Światowej nie można uznać za pełnoprawne bez udziału Rosji”. Jak dodał, nie można przeceniać roli Rosji w zwycięstwie nad nazizmem.

Władimir Putin, obecny prezydent Rosji, a wówczas premier, uczestniczył w uroczystościach związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej w 2009 r.

Więcej o:
Komentarze (918)
Rzeczniczka MSZ Rosji komentuje brak zaproszenia na uroczystości. "Głupia sytuacja"
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 128 razy 104

  Nie zaproszono przewodniczącego Rady Europejskiej - bo on jest Polakiem.
  Polska poszukuje siebie.. Następne 123 lata.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 220 razy 86

  jestem jak najdalszy od ślepej sympatii do Rosji jako państwa (do Rosjan to już inna sprawa) ale nie zaproszenie na uroczyste obchody wybuchu II wojny światowej przedstawicieli kraju który w 70-80% przyczynił się do pokonania faszystowskich Niemiec i mimo wszystko wyzwolenia Polski od totalnej zagłady, za totalna WIOCHĘ małych, zawistnych, zakompleksionych nieudaczników

 • gadolinn

  Oceniono 99 razy 69

  "Polskie MSZ tłumaczyło wcześniej, że brak zaproszenia wynika z kryteriów, jakie przyjęto na tegoroczne uroczystości"

  A te kryteria to bozia napisala?

 • as31

  Oceniono 73 razy 45

  Nie dziwota, że Putina nie zaprosili, skoro mądry pakt Hitlera ze Stalinem wychwala. Ale goście rozglądali się: a gdzie Tusk? Szybko dowiedzieli się, co jest grane. Jeszcze lepiej zrozumieli, co to jest PiS: Tuska nie zaprosili, z którego większość Polaków jest dumnych (nasz człowiek, a jak wysoko zaszedł), to dopiero numer! Cóż za zapiekła nienawiść! Bo zaproszenie na dwa dni przed fetą, to nie jest brak zaproszenia, ale obelga. Pokiwali z litością głowami, nic nie powiedzieli, no bo jak, ale co sobie pomyśleli, to pomyśleli.

 • muzoman

  Oceniono 106 razy 36

  Ruski bratali się z hitlerowcami w 39. Zapomnieli ? Dopiero jak na nich napadli otworzyły im się oczy. Naszych mordowali bez skrupułów - Katyń i zwalali na Niemców, łotry. Pamiętamy.

 • crizs

  Oceniono 38 razy 30

  moje zdanie jest takie.. obchody rocznicy wybuchu wojny są dla mnie absurdalne.. sens mają obchody rocznicy zakończenia wojny.. sens mają wszelkie wysiłki aby nowej wojny nie było.. przyznam że czasem mam wątpliwości..

 • wujojano

  Oceniono 34 razy 22

  Faktycznie, to cokolwiek głupia sytuacja, gdy częściowo wskutek intencji organizatorów (Putin), a częściowo wbrew nim (Trump, Macron, Johnson), najwyższymi rangą gośćmi zagranicznymi na rocznicy wybuchu II wojny światowej (sic!) są przedstawiciele Niemiec.

 • occam

  Oceniono 70 razy 22

  Wysłać zaproszenie na 17-09. Obchody rocznicy napaści ZSRR na Polskę.

  Zanim sobaki zaczną ujadać od razu dodam że Niemcy zostały zaproszone ponieważ nie zakłamują historii jak spadkobierczyni ZSRR, Rosja.. Paka wyrobnicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX