安iatowe media o obchodach na pl. Pi連udskiego. BBC wylicza nieobecnych przyw鏚c闚

Polskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny 鈍iatowej zosta造 odnotowane nie tylko w krajowych, ale r闚nie w zagranicznych mediach. Sporo uwagi po鈍i璚ono m.in. przem闚ieniu prezydenta Andrzeja Dudy, kt鏎e okre郵ono jako "瘸rliwe", a chwilami te "gniewne".

Prezydent Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence - tych trzech polityków wygłosiło przemówienia na pl. Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Jak podkreślił Andrzej Duda, w wyniku II wojny światowej zginęło 50 milionów, a jeśli liczyć trochę inaczej, to prawie 80 milionów ludzi.

- Może nie byłoby w ogóle II wojny światowej, gdyby państwa zachodu zdecydowanie sprzeciwiły się anschlussowi Austrii, gdyby postawiły zdecydowaną tamę imperialnym dążeniom Hitlera, jego maniakalnym wizjom, gdyby ostro zaprotestowały przeciwko temu, jak zostali potraktowani w Niemczech Żydzi przed II wojną światową, gdyby społeczność międzynarodowa stanęła w obronie Czechosłowacji - stwierdził.

Z kolei prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przeprosił Polaków za hitlerowskie zbrodnie. - Proszę o przebaczenie za historyczną winę Niemiec i przyznaję się do naszej nieprzemijającej odpowiedzialności - powiedział.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence zadeklarował, że "Ameryka i Polska dalej będą opowiadać się za wspólną obroną". - Będziemy wzywali naszych sojuszników, aby wypełniali swoje zobowiązania, które sobie złożyliśmy. I Amerykanie, i Polacy wiedzą, że mocny sojusz wolnych, suwerennych krajów jest najlepszą formą obrony naszych swobód i interesów - podkreślił.

Wspominał też wizytę Jana Pawła II w 1979 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie. - W tym miejscu papież Jan Paweł II powiedział, że bez Chrystusa człowiek nie zrozumie, kim jest, jaka jest jego prawdziwa godność, jakie powołanie i jaki koniec - mówił wiceprezydent.

BBC o brakujących przywódcach

Brytyjski portal BBC.com opisując niedzielne obchody przypomniał, że 80 lat po wybuchu wojny Polska wciąż domaga się reparacji od Niemiec.

"Ostatnie wezwania do odszkodowań ze strony polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, którego rządząca partia PiS oskarżana jest o podsycanie nastrojów nacjonalistycznych, doprowadziły do napięć w relacjach z Niemcami" - czytamy w artykule.

BBC zauważa, że na uroczystościach nie byli obecni prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron i brytyjski premier Boris Johnson.

"Pan Putin nie był zaproszony, w przeciwieństwie do uroczystości 10 lat temu" - informuje BBC i dodaje, że w tym roku "Polska zmieniła kryteria, zapraszając z Europy tylko członków Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego".

"Żarliwa patriotyczna mowa Andrzeja Dudy"

Z kolei niemiecki portal Dw.com (Deutsche Welle) nawiązując do przemówienia Andrzeja Dudy, określa je "żarliwą patriotyczną mową", w której wspomniał nie tylko o niemieckiej inwazji, ale również m.in. o Katyniu, Auschwitz i innych obozach zagłady.

Dw.com stwierdza, że zarówno przemówienie Andrzeja Dudy, jak i Franka-Waltera Steinmeiera, nie były pozbawione "politycznego znaczenia". Polski prezydent mówił o agresji Rosji na Gruzję i Ukrainę, a niemiecki przywódca przyznał rację Amerykanom, naciskającym na większy wkład Niemiec do NATO.

"Dla rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) pamięć o II wojnie światowej jest głównym elementem jej "polityki historycznej", której celem jest przeciwdziałanie, jak mówi PiS, brakowi zrozumienia na Zachodzie skali cierpień narodu i jego odwagi pod okupacją niemiecką" - pisze Dw.com.

Jak dodaje portal, "krytycy twierdzą, że ambicją partii jest podsycanie nacjonalizmu wśród wyborców w czasie, gdy populiści na całym świecie angażują się w rewizjonizm historyczny".

"The Guardian'" o gniewnej mowie Dudy

Natomiast brytyjski "The Guardian" stwierdził na swojej stronie internetowej, że "pomimo atmosfery pojednania różni politycy wyciągali bardzo różne wnioski na temat lekcji, które można wyciągnąć z wojny".

"W mowie Dudy wyczuwało się gniew, gdy mówił o tym, że Europa powinna była wcześniej przeciwstawić się nazistom" - zwraca uwagę "The Guardian".

"Pence wykorzystał swoje przemówienie, by mówić zarówno o zbrodniach sowieckich, jak zbrodniach nazistowskich, oddając hołd polskiej odwadze i cytując rosyjskiego pisarza Aleksandra Sołżenicyna. Jak mówił, głównym problemem XX wieku jest to, że ludzie zapomnieli o Bogu" - opisuje portal.

Wi璚ej o:
Komentarze (244)
安iatowe media o obchodach na pl. Pi連udskiego. BBC wylicza nieobecnych przyw鏚c闚
Zaloguj si
 • marekbeatlemarek

  Oceniono 103 razy 89

  Co tam robi pose kaczy雟ki?
  Jako przyw鏚ca kt鏎ego kraju by zaproszony?
  Kr鏊owa 皋liborza?

 • def11

  Oceniono 89 razy 77

  Gdyby nie obecno嗆 prezydenta Niemiec i kanclerz Merkel to klapa po ca這軼i z rang obchod闚.

  p.s. "W mowie Dudy wyczuwa這 si gniew, gdy m闚i o tym, 瞠 Europa powinna by豉 wcze郾iej przeciwstawi si nazistom"

  No, prezydent Duda jest dobry w gniewnych s這wach, bojowej postawie, nadymaniu si i bu鎍zucznych zwrotach i gro幡ych minach, p鏦i nie zasi康zie na krze郵e w przedpokoju pana prezesa, szeregowego pos豉, wtedy ca造 bojowy duch w pis du.

 • ewuer

  Oceniono 79 razy 67

  I znowu PAD o przesz這軼i i 瘸lu polactwa do ca貫go 鈍iata, 瞠 nie docenia przedmurza chrze軼ija雟twa - zamiast o przysz這軼i i wsp馧pracy mi璠zynarodowej. Cofamy si wprost do czas闚 wypraw krzy穎wych.

 • wujojano

  Oceniono 72 razy 58

  Podobnie jak Trump, zapewne Macron i Johnson po豉pali si, 瞠 PiS chce ich wykorzysta w roli dekoracji do wiecu wyborczego, jakim w jego intencji mia造 by te obchody.

 • js08836

  Oceniono 66 razy 56

  Szczyt dra雟twa, chamstwa, zbydlencenia. Tusk nie bo nie jest przyw鏚c pa雟twa. Pis zrobi豉 豉ch iw ko鎍ugo zaprosi. Tusk powiedzia walcie si. Co w pierwszycm rz璠zie robi zwyk造 pose ? Nie jest przyw鏚c pa雟twa, jest nikim. To tylko wredny dra, kt鏎y nas wszystkich sk堯ci.

 • niktwazny126

  Oceniono 62 razy 48

  To t逝m闚 wielkich tego 鈍iata nie by這. Ale za to prezes doceniony, w pierwszej 豉wce, jak przysta這 na w豉dc. Tronu jeno zabrak這.

 • obeznany

  Oceniono 62 razy 46

  >>> Mo瞠 nie by這by w og鏊e II wojny 鈍iatowej, gdyby pa雟twa zachodu zdecydowanie sprzeciwi造 si anschlussowi Austrii, gdyby postawi造 zdecydowan tam imperialnym d捫eniom Hitlera, jego maniakalnym wizjom, gdyby ostro zaprotestowa造 przeciwko temu, jak zostali potraktowani w Niemczech 砰dzi przed II wojn 鈍iatow, <<<

  Dudu nie wspomnia nic o tym, 瞠 to wszystko zosta這 poprzedzone od roku 1933 przez:
  - podporz康kowanie Trybuna逝 Konstytucyjnego partii rz康z帷ej
  - nagminne 豉manie prawa i Konstytucji
  - podporz康kowanie s康闚 i medi闚 partii rz康z帷ej
  - szczucie na mniejszo軼i i stygmatyzowanie ich jako "zarazy"

 • zgryz3

  Oceniono 61 razy 43

  "bez Chrystusa cz這wiek nie zrozumie, kim jest"

  Biedne Chi鎍zyki, Hindusy, Japo鎍e i czciciele boga Rongo nic nie rozumiejo.

 • kadykianus

  Oceniono 49 razy 41

  Najbardziej 瘸這sne w tym Dudzie jest to, 瞠 jego partia dzisiaj czerpie pe軟ymi gar軼iami z polityki zaw豉szczania pa雟twa jak stosowa Hitler w latach 30. 砰d闚 u nas ju nie ma ale s geje jako "zaraza". Dziwi si 瞠 kto w og鏊e przyjecha.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX