Wybory parlamentarne 2019. W nowym sondażu PiS ma mocny wynik, ale nie może samodzielnie rządzić

Na 41 proc. głosów może liczyć PiS w najnowszym sondażu przygotowanym przez IPSOS dla OKO.press. Przepaść między partią rządzącą a Koalicją Obywatelską jest spora, ale z badania wynika, że PiS brakowałoby dwóch mandatów do samodzielnych rządów.

Sondaż został przeprowadzony 26-28 sierpnia, wynika z niego, że afera wokół Ministerstwa Sprawiedliwości nie zaszkodziła PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 41 proc. głosów poparcia. Na drugim miejscu tradycyjnie plasuje się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) z wynikiem 28 proc. Kolejna jest Lewica (13 proc.). Na granicy progu (5 proc.) znajdują się PSL z Kukizem oraz Konfederacja. 

5 proc. respondentów to osoby niezdecydowane, 2 proc. deklaruje oddanie głosu na Bezpartyjnych Samorządowców, a 1 proc. wskazuje inną partię.

Wybory Parlamentarne 2019. W sondażu PiS bez samodzielnej większości

Z symulacji OKO.press wynika, że 46 proc. głosów, na które łącznie mogą liczyć wszystkie siły opozycyjne, da opozycji 218 mandatów. PiS natomiast może zgarnąć 229 mandatów (choć procentowe poparcie ma niższe). "Tak działa premia dla silniejszych partii z tytułu głosów oddanych na partie, które nie weszły do sondażowego Sejmu" - tłumaczą autorzy artykułu na portalu. PiS zabrakłoby do samodzielnego rządzenia dwóch mandatów, natomiast opozycji aż 13. 

Więcej o:
Komentarze (242)
Wybory parlamentarne 2019. W nowym sondażu PiS ma mocny wynik, ale nie może samodzielnie rządzić
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 57 razy 37

  PIS, kwintesencja wszystkich polskich przywar, ktore od XVII wieku powoli acz konsekwentnie, doprowadzily potezna federacje wielu narodow i religii do roli Meksyku Europy.

 • owca888

  Oceniono 46 razy 28

  Myślę, że pół Polski, tej normalnej, odetchnie, gdy, eufemistycznie to ujmując, zgniły gnom straci totalnie energię życiową. Gdyby tak wszyscy intensywnie o tym pomyśleli, to nie ma mocnych.

 • q602

  Oceniono 30 razy 18

  Obywatelko Lichocka, masz u mnie prezencik urodzinowy w postaci duzego sloika wazeliny. Swoje zapasy zuzylas w przemowieniu do Prezesa-Krola Polski...

 • latozradiem

  Oceniono 22 razy 14

  A co tak słabo pisie trolle się starają, powinno już być 129 %, jak u Wołodi

 • pan_suweren

  Oceniono 23 razy 11

  Zauważyliście, że inteligentni ludzie nie głosują na PIS? I to właśnie z tego powodu martwią mnie sondaże wyborcze.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 29 razy 11

  A do wyborów miesiąc z hakiem. Miała być konstytucyjna, nie ma. Zwykła też poszła w długą. Teraz kwestia tylko, czy pisobolszewia będzie 2, czy 3.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 31 razy 11

  A tak się nadymali, że większość konstytucyjna już w kieszeni :D. W efekcie nie mają nawet zwykłej :D.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX