Jest oświadczenie prezydenta Brejzy na doniesienia TVP Info. "Zbieżność z kalendarzem wyborczym"

Ryszard Brejza wydał oświadczenie w związku z doniesieniami TVP na temat tzw. afery fakturowej. "Osoba, której postawiono zarzuty kradzieży pieniędzy z budżetu Miasta Inowrocławia, po dwóch latach śledztwa - zamiast znaleźć się przed sądem - odnajduje się w TVP w charakterze medialnego autorytetu" - pisze prezydent miasta.

Sprawa przyjmowania lewych faktur przez jedną z urzędniczek ratusza w Inowrocławiu jest od tygodnia tematem numer jeden w TVP Info. Dziennikarze publicznej telewizji powiązali sprawę faktur z rzekomym hejtem, którym sterować miał Krzysztof Brejza. W materiałach sprawa hejtu łączona jest także osoba prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, ojca posła PO. "Osoba (osoby), której postawiono zarzuty kradzieży pieniędzy z budżetu Miasta Inowrocławia, po dwóch latach śledztwa - zamiast znaleźć się przed sądem - odnajduje się w TVP w charakterze medialnego autorytetu" - pisze w oświadczeniu prezydent miasta. Jak twierdzi, osoba podejrzana w śledztwie "swoje bezsprzecznie niezgodne z prawem działania fałszowania dokumentów księgowych oraz wyprowadzania środków finansowych próbuje przykryć rzekomymi zleceniami politycznymi oraz działaniami sieciowymi".

Afera fakturowa w Inowrocławiu. Jest oświadczenie Ryszarda Brejzy

Samorządowiec w oświadczeniu przypomina, że rozpowszechnianie wiadomości z postępowania przygotowawczego przed ujawnieniem ich w postępowaniu sądowym jest karalne. "Z niepokojem obserwuje także, iż aktywne czynności podejmowane przez organy ścigania w niniejszej sprawie wykazują zaskakującą zbieżność w czasie z kalendarzem wyborczym" - pisze Brejza. Prezydent oczekuje "jak najszybszego zakończenia śledztwa oraz rozpoczęcia postępowania sądowego". "Tylko prawomocny wyrok pozwoli miastu Inowrocław na odzyskanie skradzionych z budżetu pieniędzy. Zwracam uwagę, iż osobiście ja oraz cała moja rodzina od wielu lat byliśmy i jesteśmy obiektami internetowych, anonimowych ataków, ordynarnych kłamstw i hejtu" - stwierdza prezydent. 

Brejza utrzymuje, że "zawsze oczekiwał od swoich współpracowników prostowania nieprawdziwych bądź nierzetelnych informacji, ale zawsze z poszanowaniem prawa". "Sądzę, iż doskonale powinny o tym pamiętać osoby, które w przeszłości ze mną współpracowały, a dziś bezceremonialnie atakują mnie w środkach masowego przekazu" - pisze prezydent.

Śledztwo ws. fałszowania faktur. Bez wątku hejtowania

W śledztwie dotyczącym faktu postawiono ponad 180 zarzutów 16 osobom. Głównymi postaciami w tej sprawie są lokalna biznesmenka Małgorzata S. oraz Agnieszka Ch, była szefowa wydziału kultury, promocji i komunikacji społecznej. S. w latach 2015 - 2017 miała wystawiać faktury za niewykonane usługi, z kolei Ch. je przyjmowała. Straty poniesione przez miasto w związku z procederem mogą wynosić ponad 200 tys. zł. Obie kobiety są powiązane z PiS, urzędniczka należała do partii, natomiast S. startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list PiS.

TVP Info w swoich materiałach przytacza fragmenty zeznań Małgorzaty S. Wynika z nich, że kwotami z faktu opłacano internetowych trolli. Rzecznik CBA Temistokles Brodowski powiedział, cytowany przez "Fakty" TVN, że w śledztwie nie ma wątku hejtowania, a jedynie fałszowania faktur.

O stan śledztwa zapytaliśmy w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku. Z komunikatu wynika, że postępowanie dotyczy "przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych polegającego na wyłudzeniu z Urzędu Miasta Inowrocławia pieniędzy w kwocie 200 tys. zł". "Postępowanie w tej sprawie jest kontynuowane, między innymi w dniu 21 sierpnia 2019 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku funkcjonariusze CBA prowadzą czynności, między innymi w Urzędzie Miasta Inowrocław, których celem jest zabezpieczenie dokumentów dotyczących współpracy podmiotów zewnętrznych z magistratem. Są to kolejne tego typu czynności realizowane w tej sprawie" - poinformowała prokurator Wawryniuk. Z komunikatu nie wynika, by w śledztwie był obecny wątek hejtu, trolli lub jakichkolwiek innych działań urzędników w sieci.

Więcej o:
Komentarze (325)
Jest oświadczenie prezydenta Brejzy na doniesienia TVP Info. "Zbieżność z kalendarzem wyborczym"
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 103 razy 83

  Znane powiedzenie:
  "to nie moja reka"
  w wykonaniu zlodziei z PiSu brzmi:
  "to twoja reka"

 • bokaj

  Oceniono 97 razy 79

  I to się nazywa skuteczność w tumanieniu suwerena!

  Gdyby PO i PSL przykładnie przez 8 lat grilowały Ziobrę - dzień po dniu, po troszeczku, wyciągając mu WSZYSTKIE afery - dzisiaj mielibyśmy przynajmniej z Sądami i praworządnością spokój!

 • 1627cd1410

  Oceniono 80 razy 62

  niby-afera w Inowrocławiu jest tak dęta, tak prymitywna i tak śmieszna jak tylko to banda smoleńska potrafi...

 • focus42

  Oceniono 61 razy 49

  on ukradł rower, czy jemu ukradli rower?
  Nieważne - jest zamieszany w kradzież roweru.

 • jurek4491

  Oceniono 61 razy 49

  W dętej aferze w Inowrocławiu konfiskują nośniki , w ministerstwie sprawiedliwości hejterzy dostali nieograniczony czas na zacieranie śladów i niszczenie dowodów .

 • jael53

  Oceniono 49 razy 37

  Naprawdę ostatni czas zastanowić się, że to może każdego dotknąć - gdy ktoś padnie ofiarą przestępstwa, które popełni ktoś związany z wiadomą partią, to winna będzie ofiara.

 • wujojano

  Oceniono 43 razy 31

  Skoro w śledztwie nie było mowy o rzekomym hejcie, to zapewne tego wątku nie było w zeznaniach przed śledczymi, lecz pojawiły się dopiero w "zeznaniach" sprokurowanych (sic!) na zamówienie TVPiS. A PiS-owskie pelikany łykają tę cuchnącą na milę padlinę jak świeżą rybę.

 • belg5

  Oceniono 35 razy 27

  No i w tym przypadku sie okazalo ze to nie afera posła Brejzy ale pisówek dopuszczonych do pieniędzy budzetowych Inowrtocławia. Czyli jest jak zawsze: kłamią, kradną. pomawiają. Zgnilizna sięgnęła szczytów władzy (a sprawa Srebrnej jest rozwojowa!)

 • czechy11

  Oceniono 37 razy 25

  Złodziejka z PiS która ukradła pieniądze miasta (tak tak ta Pani jest z PiS) w ramach bezkarności PiS Złodziei występuje jako hejterka i oszustka występuje w Hejt TV czyli kłamliwej szczujni TVPiS która doprowadziła do śmierci Prezydenta Adamowicza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX