Anna Maria Anders zrezygnowała z mandatu senatora. Zostanie ambasadorem

Senator PiS Anna Maria Anders zrezygnowała w poniedziałek ze swojego mandatu. Była już parlamentarzystka ma objąć funkcję ambasadora RP we Włoszech. Kandydaturę Anders zaakceptował już prezydent Włoch Sergio Mattarella, w czerwcu pozytywną opinię w tej sprawie wydała sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych.

"Dzisiaj zrezygnowałam z mandatu Senatora RP.  Panu Marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu i Senatowi dziękuję za współpracę" - poinformowała w poniedziałek na Twitterze była już senator Prawa i Sprawiedliwości Anna Maria Anders.

Anders ma wkrótce objąć stanowisko ambasadora w Republice Włoskiej, akredytowanego w San Marino. Kandydaturę zaakceptował już prezydent Włoch Sergio Mattarella. W czerwcu Anna Maria Anders stanęła z kolei przed sejmową Komisją Spraw Zagranicznych, która wydała pozytywną opinię w sprawie tej kandydatury.

Zazwyczaj po wygaśnięciu mandatu senatora przeprowadzane są wybory uzupełniające. W tym jednak przypadku taka sytuacja nie będzie mieć miejsca - prezydent zarządza takie wybory w ciągu 3 miesięcy od stwierdzenia wygaśnięcia senatorskiego mandatu. Nie miałoby to jednak uzasadnienia, biorąc pod uwagę fakt, że 13 października odbędą się wybory parlamentarne.  

Anna Maria Anders przyszłym ambasadorem RP we Włoszech

Anna Maria Anders w przemówieniu przed komisją przekonywała, że jako ambasador chciałaby m.in. doprowadzić do spotkania na jesieni premiera Włoch Giuseppe Contego z premierem Mateuszem Morawieckim, a także do wznowienia działalności polskiego Muzeum Monte Cassino.

- Dzięki temu, że mieszkałam kilka lat w Rzymie, mówię płynnie po włosku. Od lat angażuję się w sprawy społeczne polsko-włoskie. Znam organizacje i szkoły polskie, mieszkańców i polityków wielu miast. Mam przyjaciół rozsianych po całym kraju. To niewątpliwie pomoże w podejmowaniu przedsięwzięć we Włoszech. Mam na myśli koncerty, filmy, wystawy - zapowiedziała. Dodała, że chciałaby również silnie wspierać polskie firmy we Włoszech.

Anna Maria Anders od stycznia do marca 2016 r. była przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa . Pełniła również funkcję sekretarza stanu w KPRM i pełnomocnika szefa rządu ds. dialogu międzynarodowego.

W 2016 r. została senatorem po wyborach uzupełniających, a następnie przystąpiła do klubu PiS. W czerwcu 2019 r. w związku z planami objęcia funkcji ambasadora, została odwołana ze stanowisk w KPRM.

Więcej o:
Komentarze (292)
Anna Maria Anders zrezygnowała z mandatu senatora. Zostanie ambasadorem RP we Włoszech
Zaloguj się
 • zielona-galazka

  Oceniono 107 razy 103

  Mam nadzieje ze 13 października jej kariera się skończy. Hańbi pamięć ojca.

 • antymilo92

  Oceniono 79 razy 77

  Partia, do ktorej nalezy ta pani czci pamiec faszystowskiej Brygady Swietokrzyskiej. Co powiedzialby na to ojciec pani senator ?

 • pepe_papa

  Oceniono 62 razy 58

  Myślałem, że ten stary botoks już w PiSdu poszedł a ona jeszcze zipie.

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 54 razy 54

  Po Kuchcinskim to kolejna latawica za nie swoją kase i to w klasie biznesowej!

 • jkt1

  Oceniono 44 razy 44

  skoro takie coś ambasadorem zostaje...
  to jakie kompetencje potrzebne są?

 • zd46

  Oceniono 41 razy 37

  Na jakiej postawie? Obywatelka USA i Wielkiej Brytanii, a najmniej obywatelka polska (dowód honorowy za nazwisko tatusia dostała od Prezydenta B. Komorowskiego) otrzymała stanowisko ambasadora RP? W USA aby być senatorem trzeba zamieszkiwać w jednym stanie minimum 9 lat!! Czy nie mamy wybitnych i zdolnych Polaków, że musimy sięgać do "emigrantów" czyli wg rządu PiS-u, do "OBCYCH"? Co z roznoszoną zarazą? Dlaczego fundujemy jej podróże do rodzinnego domu w USA i do syna a w następstwie wysoką emeryturę? Którą ojczyznę będzie reprezentowała a którą będzie "doiła"? Czy dalej będzie handlowała nieruchomościami pod płaszczykiem Polski? Czy myśmy zwariowali? Jedni w komisji smoleńskiej a ta "babina" w ambasadorach? Boże widzisz i nie grzmisz?

 • eryk2

  Oceniono 36 razy 34

  "Mówię płynnie po włosku": porca miseria, grazie, io voglio change money...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX