Donald Trump ogłosi zniesienie wiz podczas wizyty w Polsce? "Można się spodziewać ważnej deklaracji"

Czy USA już wkrótce zniesie wizy dla Polaków? Jacek Czaputowicz, szef MSZ, mówi w "Rzeczpospolitej", że podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce można spodziewać się "ważniej deklaracji" w sprawie wiz dla Polaków.

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej", w którym mówił m.in. o zbliżającej się wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Prezydent Trump przyjedzie do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy 31 sierpnia i zostanie do 2 września. Wizyta będzie związana z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się w Warszawie. 

Wizyta Donalda Trumpa w Warszawie

W zeszłym tygodniu nieoficjalnie mówiło się, że podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce dojdzie do bezprecedensowej sytuacji - amerykański prezydent wspólnie z Andrzejem Dudą ma pojawić się w bazie wojskowej, gdzie stacjonują amerykańscy i polscy żołnierze. Nieoficjalnie mówiło się, że może chodzić o bazę w Powidzu. Informację o takiej wizycie potwierdził w poniedziałkowej "Rz" szef MSZ Jacek Czaputowicz. - Przewidujemy wystąpienie prezydenta Trumpa do żołnierzy polskich i amerykańskich, jednak w miejscu podyktowanym względami praktycznymi - powiedział minister Czaputowicz, i dodał, że negocjacje wciąż trwają.

Minister odniósł się również do komentarza ambasador USA w Polsce. Georgette Mosbacher zasugerowała na Twitterze, że być może amerykańskie wojska powinny zostać przeniesione z Niemiec do Polski, ponieważ "w przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO". Zdaniem Jacka Czaputowicza obecność amerykańskich wojsk w Niemczech jest jednak ważna i konieczna. - Wojska amerykańskie w Niemczech służą też bezpieczeństwu Polski. (...) są w obwodzie, gdyby Polska została zaatakowana przez Rosję. Rozstrzygający powinien być potencjał odstraszania i efektywność wykorzystania wojsk - mówi.

Wizy do USA zostaną zniesione?

Jacek Czaputowicz został zapytany również o to, czy prezydent Donald Trump ogłosi podczas wizyty w Polsce zniesienie wiz dla Polaków. 

Pewnie na ostateczną decyzję trzeba będzie poczekać, aż upłynie amerykański rok rozliczeniowy, i zobaczyć, czy spadliśmy poniżej maksymalnego progu odmów. Jednak można się spodziewać ważnej deklaracji w tej sprawie

- zadeklarował szef MSZ. 

Więcej o:
Komentarze (152)
Donald Trump ogłosi zniesienie wiz podczas wizyty w Polsce? "Można się spodziewać ważnej decyzji"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 30 razy 26

  Pomarańczowy człowiek po zaprzysiężeniu na prezydenta mówił w sprawie wiz dla Polaków mówił
  "dajcie mi na to dwa tygodnie" :)

 • kuba161048

  Oceniono 28 razy 22

  Co to ma za znaczenie czy są wizy czy ich nie ma ?
  To jest balonik dla dzieciaków , dla amerykańców liczy się tylko ICH interes
  ale suweren tego nie rozumie.

 • stachkaz47

  Oceniono 23 razy 19

  BĘDZIE WAŻNA DEKLARACJA - w sprawie uchwały SENATU nr 447 + wyrok Departamentu SPRAWIEDLIWOŚCI USA.
  Spadną P. Dudzie portki z wrażenia.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 20 razy 18

  Trump ma tyle do gadania w sprawie zniesienia wiz dla Polaków co niejaki Adrian D.upa

 • pan.szklanka

  Oceniono 22 razy 14

  Amerykanie dysponując nagraniem ostatniej rozmowy braci Kaczyńskich, która przecież zawsze może się pokazać na WikiLeaks dysponują pięknym narzędziem szantażu. Co z resztą widać w miliardach wydawanych bez przetargu. Im ta władza jest bardzo na rękę.

 • kisssmyass

  Oceniono 13 razy 13

  deklaracja może być ale Kongres i tak to oleje. Takie deklaracje kiedy wiadomo że i tak nie zostaną zrealizowane stosuje się bardzo często w politycznych gierkach.

 • cycki_wadzajna_anus

  Oceniono 15 razy 13

  Wizy już prawie zniesione, do prawdy smoleńskiej już prawie doszliśmy, Kubica już prawie wygrywa w F1, elektryczne samochody już prawie produkujemy, już prawie jesteśmy drugą Japonią. Jarek z Matołuszem prawie obalyly komunę.

 • zlotto

  Oceniono 19 razy 13

  wiecie co Trump powie podczas wizyty? "jesteście naszym przyjacielem - friendship foerever - i hope no visa, ale Andrew czemu się opierdzielasz z uznaniem roszczeń z 447? nie będzie 447 w Polin nie będzie visa" - your friend Donald.

 • semm1

  Oceniono 13 razy 11

  Bzdury. Trump moze obiecac gory zlota. O wizach decyduje kongres

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX