Zamiast "KW Lewica" jednak "KW Sojusz Lewicy Demokratycznej"? Wszystko zależy od decyzji sądu

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem nie pójdą do wyborów jako "KW Lewica", tylko jako "KW SLD"? Wszystko zależy od decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie.

W skład "KW SLD" wchodzi Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem. Jeszcze w zeszłym tygodniu liderzy tych partii zapowiadali, że wystartują pod nazwą Komitet Wyborczy Lewica.

Zamiast "KW Lewica" jednak "KW SLD"?

Właśnie z tego powodu SLD w zeszłym tygodniu wprowadziło zmiany w statucie ugrupowania, zgodnie z którą słowo "Lewica" miało zostać oficjalnym skrótem partii. Zmianę tę zgłoszono do Sądu Okręgowego w Warszawie, który prowadzi ewidencję partii politycznych, by móc umożliwić rejestrację komitetu pod tą nazwą. Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami kodeksu wyborczego nazwa komitetu musi zawierać nazwę danego ugrupowania lub jej skrót.

W międzyczasie do sądu zgłosił się jednak przedstawiciel Polskiej Lewicy, który argumentował, że zaproponowany przez SLD skrót nie odróżnia się w dostatecznym stopniu od nazw partii, które już istnieją.

Dokumenty z KW Lewica trafiły do PKW w poniedziałek. Tego samego dnia Państwowa Komisja Wyborcza wezwała SLD do usunięcia wady w swoim zawiadomieniu, gdyż skrót nazwy ugrupowania wpisany w ewidencji partii wciąż brzmi "SLD". W środę Sojusz Lewicy Demokratycznej wprowadził poprawki w swoim zawiadomieniu, gdyż zgodnie z przepisami miał na to tylko trzy dni, więc nazwa komitetu brzmi obecnie KW SLD.

Jak podaje Interia, wszystkie trzy partie wchodzące w skład komitetu nadal chcą wystartować pod szyldem "KW Lewica". Czy tak się stanie, dowiemy się wtedy, gdy ostateczną decyzję ws. nowego skrótu podejmie warszawski sąd.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Więcej o:
Komentarze (50)
Zamiast "KW Lewica" jednak "KW SLD"? Wszystko zależy od decyzji sądu
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 30 razy 12

  Też mi problem. Pis zgodnie z przepisami RODO nie ujawni nazwisk na swoich listach wyborczych.

 • veni.vici

  Oceniono 3 razy 3

  nie ważne pod jaką nazwą, ważne żeby poszli razem... z drugiej strony dlaczego by nie zmienić nazwy partii z SLD na Lewica?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy 3

  ale co to kogo obchodzi jak się nazywają: niech będzie nawet SDKPiL - jeżeli komitet wyborczy uważa ze pod taka nazwa zwycięży i nie kopiuje już istniejącego to jaki problem?
  program się liczy, a nie taki czy inny skrót

 • prawdawaszaboli

  Oceniono 1 raz 1

  "lewica powinna zapamietac tych sedziow z sadu okregowego w wawie i dokladnie ich rozliczyc w przyszlosci"

  Zajmie się nimi CzeKa Zandberga...

 • prawdawaszaboli

  Oceniono 1 raz 1

  Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami kodeksu wyborczego nazwa komitetu musi zawierać nazwę danego ugrupowania lub jej skrót.
  W międzyczasie do sądu zgłosił się jednak przedstawiciel Polskiej Lewicy, który argumentował, że zaproponowany przez SLD skrót nie odróżnia się w dostatecznym stopniu od nazw partii, które już istnieją.
  Dokumenty z KW Lewica trafiły do PKW w poniedziałek. Tego samego dnia Państwowa Komisja Wyborcza wezwała SLD do usunięcia wady w swoim zawiadomieniu, gdyż skrót nazwy ugrupowania wpisany w ewidencji partii wciąż brzmi "SLD".

  - czyli opozycja nadal zajmuje się sama sobą... :) A do wyborów 2 miesiące... :)

 • 2345olskup

  Oceniono 3 razy 1

  ja mam prosbe do pisowskich troli wypiiidalac'' do rzeczy ;; tam sie mozecie ze swoimi zlotymi myslami prdukowac wasze posty przypominaja tvp info

 • 2345olskup

  Oceniono 3 razy 1

  lewica powinna zapamietac tych sedziow z sadu okregowego w wawie i dokladnie ich rozliczyc w przyszlosci bo to wyglada na polityczne zachowanie wpelnipodlegle lini ministra ziobry trzeba zapamietac ich nazwiska i kiedys wroci do tego i ch rozliczyc wszyscy wiedza ze to na zamowienie polityczne nie zgodza sie na zmiane na lewica

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX