RPO ujawnia pisma blokujące publikację list poparcia do KRS. "Prezes UODO wyciąga niewłaściwe konkluzje"

Rzecznik Praw Obywatelskich opublikował pełną treść postanowień Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które pod koniec lipca wstrzymały publikację przez Sejm list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Jak mówi portalowi Gazeta.pl adwokat Piotr Schramm, z pism wynika, że Prezes UODO wyciąga "niewłaściwe konkluzje". Prawnik zwrócił uwagę na dwie kwestie, na które powołał się w pismach urzędnik.

Pod koniec czerwca Naczelny Sąd Administracyjny nakazał Kancelarii Sejmu ujawnić nazwiska sędziów popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Nową KRS (po uchwaleniu kontrowersyjnej i zdaniem wielu środowisk prawniczych niekonstytucyjnej ustawą) wybrał Sejm w marcu 2018 r. Kandydatów do rady mogła zgłaszać grupa co najmniej 2 tys. obywateli lub 25 sędziów. Od początku nie było jednak wiadomo, którzy sędziowie zdecydowali się na poparcie kandydatur.

O udostępnienie tych informacji nie zadbał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W ubiegłym tygodniu zastąpiła go na tym stanowisku Elżbieta Witek, on sam podał się do dymisji w związku z podróżami rządowymi samolotami.

W efekcie Kancelaria Sejmu do dziś nie upubliczniła list poparcia. Mimo decyzji sądu, publikację list zablokował pod koniec lipca Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak.

"Postanowienie nie ma charakteru ostatecznego, ale tymczasowy i zakazuje udostępniania danych do czasu wydania przez Prezesa UODO decyzji kończącej postępowanie w sprawie" - podawało Centrum Informacyjne Sejmu w oficjalnym komunikacie. Urząd tłumaczył, że chce zbadać, czy ujawnienie danych sędziów jest zgodne z prawem.

RPO publikuje postanowienia ws. list poparcia do KRS

Teraz rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar opublikował na swojej stronie internetowej pełną treść postanowień Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jana Nowaka dotyczących wstrzymania publikacji list poparcia.

Skąd te dokumenty na stronie RPO? Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do tych postępowań, "by zapewnić ochronę praw obywatelskich". "W ocenie RPO Prezes UODO w precedensowy sposób przyznał sobie prawo do kontrolowania prawomocnych orzeczeń sądu" - czytamy w komunikacie.

Prezes UODO Jan Nowak uzasadniając swoją decyzję o wstrzymaniu publikacji tłumaczy, że sędzia ma określone obowiązki, m.in. "orzeka wyłącznie w obrębie jednej, konkretnie wyznaczonej siedziby" i "sprawuje funkcję publiczną sprawując wymiar sprawiedliwości". Nowak zwraca uwagę, że sędzia w wyjątkowych przypadkach może wykonywać też inne powierzone mu zadania, np. sprawować funkcję członka KRS lub członka komisji wyborczej.

Złożenie podpisu na liście poparcia nie stanowi powierzenia zadania publicznego, nie stanowi również wykonania jakiegokolwiek obowiązku sędziego w ramach sprawowania władztwa publicznego

- twierdzi Jan Nowak. I tym samym, według Prezesa UODO, dane takiego sędziego nie powinny być ujawnione.

Piotr Schramm: Prezes UODO wyciąga niewłaściwe wnioski

Z takim tłumaczeniem ze strony Prezesa UODO nie zgadza się adwokat Piotr Schramm.

- Ktoś, kto nie jest sędzią, a np. lekarzem lub taksówkarzem, nie mógł udzielić poparcia kandydatowi do KRS-u. Posiadanie i sprawowanie funkcji sędziego jest zatem w tym przypadku kluczowe - podkreśla w rozmowie z Gazeta.pl.

- Prezes UODO może mieć rację, kiedy mówi, że złożenie podpisu na liście poparcia do KRS nie wiąże się ściśle z tym, z czym kojarzymy pracę sędziego. Problem w tym, że ma rację "do połowy" i nie wyciąga właściwych konkluzji. Z tego wszystkiego nie wynika zakaz możliwości ujawniania danych osób, które będąc sędziami, udzieliły poparcia

- dodaje adwokat.

Piotr Schramm wskazuje także na inną nieprawidłowość. W uzasadnieniu Prezesa UODO czytamy, że Kancelaria Sejmu "przystąpiła" do upublicznienia danych osobowych sędziów. Tymczasem według ustawy o ochronie danych osobowych, aby urząd mógł nałożyć jakiekolwiek ograniczenia, dane musiałyby zostać opublikowane.

- Nawet gdyby przyjąć, że Jan Nowak w swojej argumentacji ma rację, czemu przeczę, to i tak wydanie takiego postanowienia jest bezprawne. Sejm musiałby naruszyć ustawę o ochronie danych osobowych, a przecież tego nie zrobił. Chodzi o naruszenie, a nie "przystąpienie" lub "zamiar". Nic się jeszcze nie wydarzyło, ale Prezes UODO uznał, że do naruszenia doszło. Pytam więc, gdzie jest to naruszenie?

- zastanawia się adwokat.

Jako przykład podaje wydane ostatnio przez sąd zabezpieczenie, nakazujące wycofanie z kiosków nalepek "Strefa wolna od LGBT" dodawanych do "Gazety Polskiej". - Publikacja nalepek była już faktem. Zabezpieczenie polegało na zakazie dalszej kolportacji - wyjaśnia Piotr Schramm.

- Postanowienie Prezesa UODO w sprawie list poparcia do KRS zostało wydane ewidentnie do celów politycznych - komentuje adwokat.

Więcej o:
Komentarze (289)
RPO ujawnia pisma blokujące publikację list poparcia do KRS. "Prezes UODO wyciąga niewłaściwe konkluzje"
Zaloguj się
 • antonikarcz

  Oceniono 159 razy 155

  Nie ma co publikować, bo list poparcia kandydatów do KRS nigdy nie było, dopiero fabrykują, ale najwyraźniej mają problem z chętnymi na podpis post factum.

 • ar.co

  Oceniono 114 razy 110

  "Ktoś, kto nie jest sędzią, a np. lekarzem lub taksówkarzem, nie mógł udzielić poparcia kandydatowi do KRS-u. Posiadanie i sprawowanie funkcji sędziego jest zatem w tym przypadku kluczowe"
  A może pisowskim aparatczykom chodzi właśnie o to, że na tych listach poparcia nie ma wcale sędziów, tylko... taksówkarze? Bo jeśli od początku zamierzali ukryć, kto popierał ich nominatów (a ewidentnie zamierzali), to jaką możemy mieć pewność, czy ci popierający w ogóle mieli prawo popierania?

 • krynolinka

  Oceniono 105 razy 97

  Pan radny Nowak niczego nie wyciąga. Dostał rozkaz z Nowogrodzkiej, blokuj to blokuje. Świadczy to o tym, że listy poparcia do KRS są dowodem na złamanie prawa. Czyli norma w państwie PiS.

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 93 razy 87

  Suweren 500 +i tak tego nie zrozumie. On tylko rozumie, że kasa od Prezesa Tysiąclecia wpływa mu co miesiąc i, że za rządów Tuska władza jadła ośmiorniczki u Sowy.

 • serenita123

  Oceniono 88 razy 84

  PiS-owski funkcjonariusz działa przeciwko prawu, Konstytucji i demokracji w ogóle!
  POPEŁNIA PRZESTĘPSTWO
  a tym samym każdy Policjant powinien drania zatrzymać

 • rggg

  Oceniono 79 razy 77

  Jeżeli urzędnik może wstrzymać prawomocny wyrok sądu to gdzie my jesteśmy i dokąd zmierzamy?

 • hipo krater

  Oceniono 72 razy 68

  Wygląda na to ,ze te listy poparcia są po prostu niekompletne. Czyzby nie zdobyli właściwej liczy głosów poparcia i dlatego nie chcą ich pokazać? A może sami sobie podpisali? Człowiek uczciwy pokazuje swoje ręce, ze nie ma ich ubrudzonych. Oszust instynktownie chowa swoje rece, bo boi się, że coś do nich się przykleiło.

 • acototak

  Oceniono 67 razy 67

  Nikt tych gamoni nie popierał. Zostali wybrani najgorsi sędziowie RP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX