Najnowszy sondaż partyjny. Badanie przeprowadzono już po aferze "Kuchciński Travel"

Afera samolotowa nie wpływa na zaufanie Polaków do Prawa i Sprawiedliwości - taki wniosek można wysnuć z najnowszego sondażu wykonanego dla "Super Expressu". Pomimo ostatnich "turbulencji", partia nadal cieszy się ponad 40-procentowym poparciem.

Sondaż został wykonany przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu". Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS zakończyłby je z wynikiem 43 proc. Koalicja Obywatelska otrzymałaby 28 proc. poparcia, Lewica - 12 proc., a Kukiz '15 i PSL-Koalicja Polska po 5 proc.

Poparcie PiS nie spadło po aferze z Kuchcińskim w roli głównej

Wynik partii Jarosława Kaczyńskiego nieznacznie różni się w tym zestawieniu od wyniku z sondażu sprzed miesiąca. Jest gorszy o dwa punkty procentowe. Można więc wysnuć wniosek, że afera samolotowa Marka Kuchcińskiego nie przyczyniła się do spadku poparcia PiS wśród Polaków.

Kilkanaście dni temu media ujawniły, że ówczesny marszałek Sejmu Marek Kuchciński nadużywał samolotów rządowych i m.in. podróżował nimi z rodziną. Jako pierwsze informacje na ten temat podało Radio ZET 25 lipca. W ciągu następnych dwóch tygodniu zarówno polityk, jak i służby informacyjne Sejmu zostały kilkakrotnie przyłapane na kłamstwie, kiedy próbowano oczyścić wizerunek marszałka. Przez długi czas nie odnosił się on oficjalnie do sprawy, ale w ramach zadośćuczynienia wpłacił 15 tys. złotych na "Caritas" i fundację Ewy Błaszczyk.

W poniedziałek 5 sierpnia Marek Kuchciński przeprosił "wszystkich, którzy poczuli się urażeni" doniesieniami o jego lotach, a także ogłosił, że wpłaci dodatkowe 28 tys. złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych za lot, który wykonała małżonka polityka. W środę ostatecznie poinformował, że w czwartek poda się do dymisji, choć - jak zaznaczył - nie złamał prawa. 

Na nową marszałek Sejmu wybrano Elżbietę Witek.

Sondaż został zrealizowany w dniach 6-7 sierpnia 2019 roku przez Instytut Badań Pollster na próbie 1063 dorosłych Polaków.

Więcej o:
Komentarze (1058)
Nowy sondaż dla "Super Expressu". Afera samolotowa nie ma wpływu na wynik PiS
Zaloguj się
 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 148 razy 106

  1. są wakacje
  2. wyborcy pisu zostali poinformowani przez tvp info, że to wina Tuska, a Kuchciński nie ukradł bo nie złamał prawa.
  3. kryzys spowodowany polityką pis pojawi się dopiero w następnej kadencji, która ulegnie skróceniu.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 114 razy 82

  Afera samolotowa marszałka nie mogła przyćmić wielkości oraz słusznie wytyczonej drogi którą obrała jedyna słuszna i nieomylna pod przewodnictwem jednego najmądrzejszego człowieka ksywa prezes wszystkich prezesów ,a kto myśli inaczej jest pod wpływem złośliwe i propagandy opozycji oraz Tuska

 • androx

  Oceniono 107 razy 79

  Polacy są już na tyle zdemoralizowanym narodem, że okradanie państwa nie stanowi problemu.
  A co mówić gwałceniu jakiejś tam konstytucji...

 • marc.pl

  Oceniono 103 razy 71

  Po skandalu z Kuchcińskim na wizerunku PiS nie powstała nawet mała ryska - Polacy pozwalają władzy kraść tylko aby tym złodziejstwem z suwerenem się dzieliła. Upadek naszego kraju jest pewny, to tylko kwestia czasu.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 99 razy 65

  Czyli można ze 100 % pewnością stwierdzić że 40 % naszego społeczeństwa to złodzieje...
  Miał rację szwedzki minister że zamiast pieprzyc głupoty o ich obywatelach "blagajacych" o azyl w Polsce, pis powinien się zająć swoimi własnymi złodziejami

 • reakcjanatychmiastowa

  Oceniono 92 razy 62

  Nie dziwi mnie to. Suweren przerażony tym, że opozycja mogłaby im źródło utrzymania zabrać, będzie na tych meneli głosował, nawet jakby musiał ich kał żreć codziennie i być chłostany pod pręgierzem. Każdą żabę zeżre. Suwerenowi dobrodzij karakan się odwidzi dopiero wtedy jak skończy się dobra koniunktura i suweren srogo po d*pie dostanie, a dostanie srodze (a i tak mam wrażenie, że będzie to wina Tuska). Kraj do zaorania.

 • justas32

  Oceniono 92 razy 60

  Im więcej afer i kradzieży - tym większe poparcie suwerena dla "swoich" ...

 • driftoczenko

  Oceniono 68 razy 50

  Niestety widać, że PIS wygra i nie jest to tylko efekt 500+. Prezes programem PIS idealnie wpasowuje się w statystyczną mentalność Polaka.
  Pis wygra, bo:
  - większość wyborców w Polsce nie rozumie związku przyczynowo-skutkowego; wybory w gminach, w których ma być budowany Główny Port Lotniczy, co wzbudza "ogromny sprzeciw", głosowało na PIS; część nauczycieli, którzy są oburzeni reformą szkolnictwa, też głosowała na PIS;
  - afery z nadużyciami w rządzie PIS-u wcale mocno nie oburzyły ludzi; to były afery na miarę Janusza i Grażyny i "nie oszukujmy się", "każden jeden by tak zrobił"; dlaczego zatem PO przegrało "ośmiorniczkami"? bo tam występowali inteligenci, ludzie co "pier...ą" nie wiadomo co, a biorą za to ogromne pieniądze, a rządy PIS-u są swojskie, "nasze".
  Rządy Jarosława Kaczyńskiego są antyinteligenckie. Podgryzani są lekarze, prawnicy, nauczyciele, przedsiębiorcy z wielkich firm. Można poczytać z jaką nieufnością Prezes traktował i traktuje giełdę, instytucje demokratyczne, media itd. Jest to ta sama nieufność, którą miał świeżo wyzwolony chłop pańszczyźniany do Żyda, któremu sprzedawał swoje plony. Chłop umiał liczyć tylko na palcach i nie mieściło mu się w głowie, że można pojechać do innego miasta, nie tego najbliższego, żeby sprzedać drożej. Ta nieufność do instytucji, wykształcenia i inteligencji cały czas się przewija przez te rządy - i to Polakom się bardzo podoba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX