To już pewne - nowym marszałkiem będzie Elżbieta Witek. Dokument z takim wnioskiem pojawił się w Sejmie

Marek Kuchciński złożył dymisję - poinformowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wychodząc z posiedzenia Prezydium Sejmu. Dodała, że rezygnacja przebiegła spokojnie, a sam ustępujący marszałek podziękował współpracownikom. Niedługo później do laski marszałkowskiej wpłynął wniosek o powołanie na jego miejsce Elżbiety Witek.

Marek Kuchciński już złożył dymisję ze stanowiska marszałka Sejmu - poinformowała w piątek po godzinie 14 wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO-KO) dziennikarzy w siedzibie izby. 

Marek Kuchciński złożył dymisję

Na piątek zaplanowana była dymisja marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. O tym, że została ostatecznie złożona, poinformowała dziennikarzy znajdujących się w Sejmie wicemarszałek Kidawa-Błońska po posiedzeniu Prezydium. Dodała, że spotkanie przebiegło bardzo spokojnie, a marszałek Kuchciński podziękował innym członkom za kilka lat wspólnej pracy. 

Nowy marszałek zostanie wybrany podczas piątkowego posiedzenia Sejmu. Każda partia będzie mogła wystawić swojego kandydata, a posłowie wybiorą następcę Kuchcińskiego większością głosów.

Od rana nieoficjalnie mówiło się, że kandydatką Prawa i Sprawiedliwością może być Elżbieta Witek, obecna minister MSWiA. Ta informacja została potwierdzona. Kancelaria Prezydenta podała, że na wniosek premiera Witek została odwołana ze składu Rady Ministrów. Do laski marszałkowskiej wpłynął też wniosek poselski o powołanie jej na stanowisko marszałka Sejmu. Posiedzenie Sejmu rozpocznie się o 15.30.

Elżbieta Witek rozpoczęła swoją karierę w PiS w 2001 roku, kiedy po raz pierwszy startowała w wyborach parlamentarnych - niestety, bez powodzenia. Mandat poselski zdobyła dopiero w wyborach w 2005 roku z okręgu legnickim. W 2007, 2011 i 2015 roku ubiegała się o reelekcję - z powodzeniem. W 2011 roku Elżbieta Witak została wybrana do składu komitetu politycznego PiS, a w 2015 roku została rzecznikiem partii. W tym samym roku została powołana na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło, taką samą funkcję otrzymała w 2017 roku w rządzie Mateusza Morawieckiego. Pod koniec roku została odwołana ze składu Rady Ministrów.

Do rządu Mateusza Morawieckiego powróciła w czerwcu 2019 po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zastąpiła Joachima Brudzińskiego na stanowisku szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Dymisja Marka Kuchcińskiego

Marek Kuchciński poinformował w środę, że w piątek złoży dymisję ze stanowiska marszałka Sejmu. Powodem decyzji jest afera samolotowa, która została ujawniona w lipcu przez Radio Zet. Dziennikarze podali, że marszałek Kuchciński zabierał na pokłady rządowych samolotów członków swojej rodziny - żonę, dzieci, siostrę - oraz partyjnych kolegów. Początkowo mówiło się o kilku lotach, ostatecznie może być mowa o ponad setce. Pod lupą znalazły się również loty marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - w czwartek Centrum Informacyjne Senatu opublikowało listę jego lotów specjalnych. Lista szybko została usunięta i zaktualizowana - po aktualizacji ze spisu zniknęły dwa loty.

Więcej o:
Komentarze (132)
Marek Kuchciński złożył dymisję. Do Sejmu wpłynął dokument o powołaniu Elżbiety Witek na marszałka
Zaloguj się
 • pdppdp

  Oceniono 24 razy 20

  Nie dajcie się zwieść przypadkowi, skutkiem którego nie ma ona na imię Beata. Intelektem ta kobieta spokojnie dorównuje i Szydło, i Kempie, i Mazurek.

 • jerz1444

  Oceniono 16 razy 14

  Takie są kadry PiSu. Jedni siłą od pługa oderwani, inni od łopaty, jedna pani nie sprawdziła się jako oborowa to ją do kancelarii wzięli, a reszta to alkoholicy, ćpuny, pedofile albo po prostu osobniki bardzo mocno opóźnione w rozwoju.

 • fakiba

  Oceniono 19 razy 11

  Zamienili lotnika na lotniczkę , do dudy z taką zmianą

 • heimdallr

  Oceniono 12 razy 10

  Bardzo króciutka ta ławeczka PiSowskich asów polityki. Wciąż te same buraczane gęby co najwyżej z grubsza poperfumowane tanią perfumą i wyzute z gumofilców na rzecz pantofli i podkolanówek. Ale oni nie mają innych kadr. Jak nie perukarz to oborowa, jak nie ogrodnik to makijażystka, jak nie akwarysta to przedszkolanka, jak nie były narkoman syn SBka to prokurator stanu wojennego. Nie mają z kogo brać nawet jakby chcieli.

 • marymania

  Oceniono 14 razy 10

  Zobaczymy gdzie ten zakłamany ogrodnik będzie teraz siedział w Sejmie.
  Obstawiam, że po prawicy samego głównego pajaca. Żeby był znak dla swoich, że "dymisja dymisją, ale naszym się krzywda nie stanie".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX