PiS chce wprowadzić zakaz przelotu rodzin i centralny rejestr lotów. Przedstawiono propozycję zmian

Zgodnie z zapowiedzią Jarosława Kaczyńskiego, PiS przedstawił już swój projekt nowych przepisów dotyczących lotów o statusie HEAD. Najważniejsze postulaty streścił Michał Dworczyk.

W związku z aferą lotniczą z udziałem Marka Kuchcińskiego szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w dniu dymisji marszałka przedstawił proponowane zmiany w przepisach dotyczących przelotów rządowymi samolotami.  

Czytaj też: Kuchciński oprócz funkcji straci też przywileje. Pożegna się z wysoką pensją i apartamentem

Jakie zmiany chce wprowadzić PiS w przepisach o przelotach HEAD?

Postulowane zmiany w przepisach dotyczących rządowych przelotów to w pierwszej kolejności wprowadzenie centralnego rejestru wszystkich lotów HEAD, który prowadzić ma kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W kilka dni po każdym rządowym locie mają być dostępne wszystkie dane na jego temat (data, miejsce docelowe oraz liczba pasażerów towarzyszących osobie ze statusem HEAD).

PiS zapewnia, że doprecyzuje zasady, na których osoby towarzyszące mogą brać udział w przelotach. Ma zostać wprowadzony zakaz przelotów dla rodziny poza przypadkami udziału w oficjalnych delegacjach. Zakaz ma dotyczyć także parlamentarzystów, którzy czasem towarzyszą VIP-om. Nie zostanie w wprowadzona żadna odpłatność, postuluje się tu jednoznaczny zakaz (znów - z wyjątkiem uczestnictwa w oficjalnej delegacji).

Przepisy mają też jednoznacznie określić komu i kiedy przysługują loty o statusie HEAD, doprecyzować jakie są rodzaje lotów (wojskowe, cywilne, MSWiA etc.) i kto może znajdować się na pokładzie lotu o takim statusie. Ma zostać także wprowadzona oficjalna definicja "delegacji" oraz tryb i działanie centralnego rejestru lotów. 

Minister Dworczyk zapewniał, że ustawa ma być "ponadczasowa" i stworzona ponad podziałami. Mają zatem pracować nad nią szefowie wszystkich kancelarii (Prezydenta, obu Marszałków, Premiera, Urząd Lotnictwa Cywilnego i MON) a także szefowie wszystkich klubów parlamentarnych, tudzież osoby delegowane - by wspólnie stworzyć "dobre prawo".

Czytaj też: Nieoficjalnie - Elżbieta Witek zastąpi Marka Kuchcińskiego na stanowisku marszałka Sejmu

Więcej o:
Komentarze (177)
PiS chce wprowadzić zakaz przelotu rodzin i centralny rejestr lotów. Przedstawiono propozycję zmian
Zaloguj się
 • synkierownika

  Oceniono 55 razy 49

  to wygląda jakby gość się zes..ał komuś na wycieraczkę, a potem powiedział, że to nie on, ale okazało się, że na monitoringu jest zarejestrowane jak to on sr...a na tę wycieraczkę, więc gość mówi, że od tej pory zamierza wydać dla wszystkich zakaz sr...ia na wycieraczki, przez co podwyższa tym wszelkie standardy.

 • radqq

  Oceniono 44 razy 36

  "Nowa ustawa to m. in.: jawny rejestr wszystkich lodów HEAD oraz zakaz przelotów dla rodzin, jeżeli nie są członkami oficjalnych delegacji."

  Przecież to już jest od dawna w instrukcji HEAD, której PiS nie przestrzegał!

 • antropoid

  Oceniono 30 razy 22

  Co jeszcze obiecają PiSiory, by przypodobać się wyborcom?
  Że "balbina" wreszcie zwróci państwu kasę za 80 PRYWATNYCH miesiączek?...

 • jael53

  Oceniono 23 razy 19

  Nonsens. Takie przepisy już są; ostatni raz były nowelizowane w 2018 r.Były one... złagodzeniem nowelizacji, wprowadzonej rok wcześniej, czyli w 2017 r. Uprzejmie zatem proszę nie opowiadać koszałków - opałków, że "to złe przepisy, bo takie były za poprzedniego rządu".

 • bardzozimnylk

  Oceniono 18 razy 18

  Niech napiszą jeszcze ustawę , że nie można kraść i wykorzystywać państwowych środków do prywatnych celów bo pewnie o tym nie wiedzieli wcześniej.

 • marymania

  Oceniono 15 razy 15

  "mają być dostępne wszystkie dane na jego temat (data, miejsce docelowe oraz liczba pasażerów towarzyszących osobie ze statusem HEAD)."

  A dlaczego liczba pasażerów, a nie nazwiska?
  Żeby nie było widać, że dalej wożą swoich pociotków i kumów?
  Durne PiSdeckie chamy, czy wy nas macie za głupszych od siebie?

 • meki_majcher

  Oceniono 16 razy 14

  Kaczyński już się zobowiązał, że żony i dzieci na pokład nie wpuści !!

 • pan.szklanka

  Oceniono 16 razy 12

  Proponuję również wprowadzić zasadę niepłacenia w ukraińskich burdelach służbowymi kartami.
  O tym pisiory też nie wiedzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX