Kuchciński oprócz funkcji straci też przywileje. Pożegna się z wysoką pensją i apartamentem

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział, że w piątek złoży rezygnację ze swojej funkcji. Ma to związek z podróżami rządowymi samolotami, które odbywał w trakcie kadencji. Kuchciński nie tylko przestanie być drugą osobą w państwie, ale również utraci związane z tym przywileje.

Sejm po południu wznowi obrady i wybierze w piątek nowego marszałka izby. Wcześniej na posiedzeniu Prezydium Sejmu rezygnację z funkcji formalnie złoży Marek Kuchciński. Marszałek zapowiedział odejście ze stanowiska po informacjach mediów i opozycji o lotach o statusie HEAD, na które polityk zabierał rodzinę oraz innych parlamentarzystów PiS i ich bliskich.

- Jedyne, czego żałują politycy PiS, to że się wydało - komentowała decyzję Kuchcińskiego posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. W obronie polityka stanął z kolei europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Z oświadczenia majątkowego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego za 2018 r. wynika, że pełniąc swoją funkcję zarobił łącznie ok. 189 tys. zł, co daje miesięcznie ok. 16 tys. zł brutto. Oprócz tego marszałkowi przysługiwała również dieta parlamentarna w wysokości ok. 2,5 tys. zł.

Tymczasem jako szeregowy poseł zarabiać będzie o połowę mniej, a konkretnie nieco ponad 8 tys. zł brutto. Nadal otrzymywać będzie 2,5 tys. zł diety.

Ustawa o wynagrodzeniach najważniejszych osób w państwie mówi, że odprawa przysługiwałaby marszałkowi, gdyby został odwołany lub gdyby przestał pełnić funkcję w związku z zakończeniem kadencji.

Marek Kuchciński sam podaje się do dymisji, w związku z tym wszystko wskazuje na to, że nie otrzyma dodatkowych pieniędzy. Niezależnie od tego zwróciliśmy się do Centrum Informacyjnego Sejmu z prośbą o konkretną informację dotyczącą tej kwestii.

Marek Kuchciński bez przywilejów marszałka Sejmu

Marek Kuchciński odchodząc ze swojej funkcji straci również możliwość korzystania ze służbowej limuzyny z kierowcą, nie będzie mógł, tak jak dotychczas, zamawiać lotów rządowymi maszynami. Kuchcińskiego nie będą już także ochraniali funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Taka ochrona przysługiwała politykowi w związku z ustawą o SOP.

Ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe pozwala marszałkowi Sejmu na wynajem lokalu "służącego do zaspokojenia potrzeb reprezentacyjnych i mieszkaniowych" i to "niezależnie od posiadania innych lokali".

Dziennik "Fakt" informował niedawno, że Kancelaria Sejmu wynajmowała od Kancelarii Prezydenta dla Marka Kuchcińskiego czteropokojowy apartament naprzeciwko Belwederu. Jego wynajem kosztował według "Faktu" ponad 4,1 tys. zł. W związku z rezygnacją Kuchciński jako poseł będzie mógł korzystać jedynie z pokoju w hotelu sejmowym lub z opłaconego przez Kancelarię Sejmu mieszkania, którego koszt wynajmu nie może być wyższa niż 2,5 tys. zł. 

Więcej o:
Komentarze (407)
Kuchciński oprócz funkcji straci też przywileje. Pożegna się z wysoką pensją i apartamentem
Zaloguj się
 • popeye

  Oceniono 168 razy 162

  Przejrzałem materiały TVP i nic nie rozumiem. Wygląda na to, że Kuchciński rezygnuje ponieważ Tusk latał samolotem dużo więcej.

 • meki_majcher

  Oceniono 98 razy 94

  No właśnie, co pocznie teraz niepracujący syn pana marszałka? Gdzie będzie mieszkał? Czym będzie latał do domu rodzinnego ?? Wiem !! Caritas mu to wszystko zasponsoruje, dzięki tacie przecież tyle zarobił...

 • forumforum101

  Oceniono 73 razy 71

  A czy z kartą płatniczą wszystko jest OK ? Tak tylko pytam . Znając krystaliczną uczciwość kochanego pana Mareczka jestem pewna że wszystko jest OK , no chyba że ...

 • zgryz3

  Oceniono 68 razy 68

  Kuchciński był marszałkiem doskonałym - tak wynika z pisowskich peanów na jego cześć - dlatego wyleciał.

 • bioder65

  Oceniono 67 razy 65

  Nigdzie na świecie kiepski ogrodnik z małym rozumkiem nie zarabia takiej kasy.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 66 razy 64

  Yhy, akurat straci. Chyba że 13 X 2019 wszyscy wystawimy rachuneczek całej pisobolszewii.

 • marymania

  Oceniono 58 razy 56

  Ciekawe czy kłamca i złodziej dostanie pożegnalny bukiet w Sejmie.
  Opozycjo, daj ogrodnikowi na pamiątkę grabie!

 • jurek4491

  Oceniono 55 razy 51

  Te rządy to PATOLOGIA która rozlała się na cały kraj , takich numerów to nie było nawet w PRL-u , dzikie afrykańskie plemiona mają wyższe standardy .
  Bezcenny byłoby zobaczyć teraz FACJATY tej całej prawicowej hałastry , tu nie pomoże żadne zagłaskanie afery bo tego nie da się obronić - jak się czujecie TUZY Karnowskie .

 • morsik2

  Oceniono 47 razy 47

  Normalnie jeszcze nie odszedł na dobre a mi już żal biedaka. Jak on sobie teraz poradzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX