Tym razem Kuchciński (naprawdę) poleciał. Bo ośmieszać partii i prezesa nie wolno nikomu [ANALIZA]

Dymisjonując marszałka Sejmu, Jarosław Kaczyński zrobił to, co zrobić musiał, żeby ratować mocno nadszarpnięty wizerunek Prawa i Sprawiedliwości. Jednak nawet po tej decyzji nie ma stuprocentowej gwarancji, że tzw. afera samolotowa nie zaszkodzi Zjednoczonej Prawicy.

Marszałka Kuchcińskiego nie pogrążyło nadużywanie przywilejów władzy. Nie pogrążyła go, co usiłowali sugerować niektórzy politycy PiS-u, niechęć dziennikarzy, którym już na początku tej kadencji wypowiedział wojnę. Nie pogrążyła go nawet opozycja, za rządów której czołowi politycy również chętnie latali na koszt państwa.

Marszałka Kuchcińskiego pogrążyły kłamstwa - jego samego oraz jego podwładnych z Centrum Informacyjnego Sejmu. Kłamstwa, których w pewnym momencie pojawiło się już tak wiele, że zbudowany z nich karciany domek musiał się w końcu zawalić. Kłamstwa, które w pewnym momencie nie tylko przestały być politycznie użyteczne, ale stały się karykaturalne. Ośmieszały już nawet nie tyle samego kłamiącego, ile cały jego obóz polityczny. Nie od dziś wiadomo natomiast, że w polityce nie ma nic bardziej zabójczego niż śmieszność. W samym środku arcyważnej kampanii parlamentarnej PiS na śmieszność pozwolić sobie nie mogło. Co za tym idzie, na dalsze ratowanie tonącego marszałka - również.

Nadszarpnięty wizerunek

PiS od czterech lat konsekwentnie budowało sobie wizerunek partii poważnej, potężnej i moralnie lepszej od konkurencji. Partii surowej, ale sprawiedliwej. Partii, która twardą ręką rządzi państwem, ale która też krótko trzyma swoich żołnierzy (to akurat nie do końca rządzącym się udawało, czego dowodzą m.in. kariera Bartłomieja Misiewicza czy masowy desant partyjnych działaczy na spółki skarbu państwa).

Lotnicze eskapady marszałka Kuchcińskiego naraziły to wszystko na szwank. Czteroletnią pracę tysięcy osób. Zaufanie kilku milionów wyborców. Jak ocenił to wczoraj w rozmowie z Gazeta.pl jeden z senatorów Zjednoczonej Prawicy: - Prezes Kaczyński wielokrotnie mówił nam na spotkaniach klubu czy partii o potrzebie skromności i umiaru. Słyniemy z tego, że rozliczamy innych z etyki i moralności, ale żeby to robić, w pierwszej kolejności sami musimy być bez zarzutu. Teraz już nie jesteśmy.

Demoralizacja wojska

Dymisja Kuchcińskiego nie była czymś absolutnie oczywistym. Wbrew opinii polityków opozycji, a także opozycyjnie wzmożonych dziennikarzy i publicystów, politycznie nie zagrażała (wielce prawdopodobne, że nadal nie zagraża) rządzącym. Wyniki zamówionych przez Nowogrodzką wewnętrznych badań napawały wszak optymizmem - tzw. afera samolotowa nie groziła sondażową plajtą, zaufanie do partii nie spadało, szanse na wygraną w jesiennych wyborach wciąż były bardzo duże. Rzecz w tym, że dalsze przeciąganie sprawy marszałka, która w pewnym momencie zamieniła się w polityczną farsę, mogło mieć dla PiS-u inne negatywne konsekwencje.

Po pierwsze, mogło ośmielić innych działaczy i polityków do przekraczania granic, których dotąd nie przekraczali. Bo skoro rządzimy, to wolno nam wszystko, skoro jednemu z nas się upiekło, to dlaczego innym ma się nie upiec? To byłby czarny sen prezesa PiS-u. Po zaskakującym i wysokim zwycięstwie Zjednoczonej Prawicy w eurowyborach Kaczyński jak ognia bał się triumfalizmu i rozluźnienia w szeregach swojego obozu.

Po drugie, mogło mocno ograniczyć PiS-owi pole manewru, jeśli chodzi o branie na sztandary walki z układami i korupcją. Co za tym idzie, odciąć dopływ politycznego paliwa, które partię Kaczyńskiego napędzało od momentu jej powstania. Kto uwierzyłby, że PiS będzie ścigać nadużycia i przekręty, skoro są dla nich równi i równiejsi? Tylko patrzeć, jak nad rządzącymi pojawiłaby się łatka "sytych kotów", które utuczyły się "na państwowym".

Wreszcie po trzecie, pozostawienie tzw. afery samolotowej bez jednoznacznej i stanowczej reakcji mogło zniechęcić do PiS-u wyborców wielkomiejskich, umiarkowanych i niezdecydowanych. Dwie ostatnie grupy są szczególnie ważne w wyborach parlamentarnych, bo to one decydują o tym, kto wygrywa, a kto musi obejść się smakiem.

Bilans zysków i strat

Zrzucenie z sań skompromitowanego Kuchcińskiego daje PiS-owi okazję do zminimalizowania strat. Politycy z Nowogrodzkiej mogą powiedzieć, że skoro opinia publiczna domagała się głowy marszałka, to jego głowę dostała. Głos suwerena jest najważniejszy. Kropka. Obozowi władzy pozwala to uratować wizerunek politycznego strażnika moralności i cnót wszelakich. Bo skoro karzemy swoich, to znaczy, że jesteśmy wiarygodni.

Prezes Kaczyński w swoim stylu zapowiedział również zaostrzenie przepisów dotyczących korzystania przez najważniejsze osoby w państwie z przywilejów władzy. Cel jest oczywisty: pokazujemy nasz ascetyzm i to, że w polityce jesteśmy, by służyć Polsce, a nie opływać w dostatki. Mechanizm sprawdzony chociażby po aferze z nagrodami dla członków rządu Beaty Szydło. Wówczas lider obozu Zjednoczonej Prawicy zarządził obniżenie pensji parlamentarzystów o 20 proc., natomiast ministrom kazał wpłacić otrzymane pieniądze na cele charytatywne.

Ktoś powiedziałby, że ucinając wreszcie sprawę lotów Kuchcińskiego, PiS odbiera paliwo opozycji, która przy braku dymisji marszałka mogłaby dalej ogrywać ten temat w kampanii parlamentarnej. Tyle że opozycja i tak wychodzi z tej afery wzmocniona. W kampanii z pewnością będzie chwalić się, że "odstrzeliła" drugą osobę w państwie i jednego z najbardziej zaufanych ludzi prezesa PiS-u, że piętnuje nadużycia władzy i jest gwarantem sprawiedliwości (inna kwestia, jak wielu wyborców w to uwierzy).

Opozycja z pewnością wykorzysta również fakt, że PiS nadwyrężyło wizerunek partii krystalicznie czystej i etycznie górującej nad resztą sceny politycznej. To duży prezent dla rywali, którzy mimo dymisji Kuchcińskiego na pewno nie porzucą tego tematu i jeszcze nieraz przypomną o nim w kampanii. Nowogrodzka nie może tego nie doceniać. W końcu ostatnie dni pokazały, że loty marszałka mogą kryć jeszcze sporo tajemnic.

Więcej o:
Komentarze (224)
Dymisja Marka Kuchcińskiego. Afera samolotowa zatopiła marszałka
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 67 razy 63

  A czy złodziej i kłamca nie powinien również złożyć mandatu posła?
  Tymczasem ma jedynkę na listach w następnych wyborach.

 • siwywaldi

  Oceniono 68 razy 56

  Kwiiii, kwiiii - zakwiczała smutno PIERWSZA oderwana niespodziewanie od koryta świnia.
  A niebawem wtórować jej zacznie cały chlew.... :-))

 • z.04.2019

  Oceniono 43 razy 41

  "pis" i Kaczyński niczego opozycji nie odbiera. Koszty przelotów Kuchcińskiego nadal wiszą w powietrzu, dołącza do niego Karczewski z Senatu, nadal "pis-owska dojna zmiana" doi spółki skarbu państwa. Wiemy ,że taki dojący z pensji musi zapłacić haracz na rzecz partii Kaczyńskiego.

 • 0roman0

  Oceniono 37 razy 33

  To gdzie teraz partia i prezes rzuca Kuchcińskiego? Na jakim froncie przyjdzie mu walczyć? Może jakaś skromna fucha w Orlenie, Miedzi, PKO lub w innej dużej firmie? Ja osobiście widziałbym go w dyplomacji. Np. ambasador w Australii, Japonii lub Argentynie. Dlaczego tam? Bo trzeba tam długo lecieć samolotem a to jak widać pan Marszałek (jeszcze kilka godzin) bardzo lubi.

 • remo29

  Oceniono 28 razy 28

  To teraz kopać tam głębiej, bo jestem przekonany, że Kuchciński nie był jedynym paniskiem, które zrobiło sobie prywatny budżet-travel.

 • carolina_reaper

  Oceniono 30 razy 26

  To wszystko za malo, za pozno, powinni go wywalic na zbity pysk z partii a kiedy skonczy sie immunitet posla, postawic przed sadem i ukarac. No ale to tylko fantazje bo rzeczywistosc skrzeczy glosem Kaczynskiego.

 • czarna_zoska

  Oceniono 28 razy 24

  Kaczynski przejrzyj struktury bo doją jak mogą. Nie panujesz nad swoją wyposzczoną hordą.

 • chi-neng

  Oceniono 24 razy 20

  "Bo ośmieszać partii i prezesa nie wolno nikomu"
  ------
  Boski Jaro!
  Hahaha....hahaha....
  Zwykly posel, ktory trzesie CALA, NIE TYLKO PISOWSKA Polska!
  Jak Wy wszyscy mozecie sobie spojrzec w twarz, po takim balwochwalstwie bossa mafii, ktory wWas wszystkich, bez najmniejszych wyjatkow, wodzi na smyczach i kagancach tam gdzie mu sie zywnie podoba?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX