Kulisy dymisji. Kuchciński się bronił, ale prezes PiS "był surowy", bo marszałek zataił informacje o lotach

Jacek Gądek
Marek Kuchciński nie chciał się podawać do dymisji, ale wymusił ją na nim Jarosław Kaczyński. Przeważyło to, że zatajał przed prezesem Prawa i Sprawiedliwości skalę wykorzystywania rządowych samolotów i śmigłowców.

Swoją rezygnację z funkcji marszałka Sejmu ogłosił osobiście Marek Kuchciński - w obecności prezesa PiS i zastępcy rzecznika partii Radosława Fogiela. Gdyby to jednak zależało tylko od marszałka, to dymisji by nie złożył.

- Sam fakt, że Marek Kuchciński korzystał z samolotu tu o niczym nie przesądził. Przeważyło natomiast to, że nie wszystko powiedział prezesowi - mówi nam polityk PiS o kulisach dymisji marszałka Sejmu. - Może zapomniał? - dodaje pół żartem. Jak się dowiadujemy, Kuchciński nie był skory podawać się do dymisji, ale tę decyzję wymógł na nim Jarosław Kaczyński, pozwalając mu jednak ogłosić osobiście tę rezygnację. Na osłodę i obronę marszałka w przekazie PiS podkreślano, że marszałek korzystając z lotów nie złamał ani prawa, ani zwyczajów.

- Decyzja była prezesa, a nie marszałka. Prezes jest surowy dla swoich - słyszymy od parlamentarzysty obozu rządzącego. PiS chce tą dymisją przeciąć temat.

Marszałek rezygnuje, Kaczyński przypomina o lotach Tuska

W poniedziałek Marek Kuchciński oficjalnie przeprosił za to, że nadużywał możliwości latania rządowymi samolotami z rodziną. Ze stanowiska jednak nie ustąpił. W środę media dotarły do informacji, że marszałek państwowymi maszynami przewoził także szeregowych posłów PiS i ich krewnych. Szacuje się, że takich lotów było około 100, a ich koszt to, jak wyliczył Onet.pl około 4 mln złotych. Prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

Jarosław Kaczyński na konferencji z marszałkiem przypomniał, że Donald Tusk wykonał wiele lotów do Gdańska, zdaniem Kaczyńskiego było ich 281. Prezes PiS oznajmił, że oczekuje od mediów i opinii publicznej, że zainteresują się nadużyciami byłego premiera, a wicerzecznik partii wręczył dziennikarzom dokument z listą wszystkich lotów Tuska i Ewy Kopacz, łącznie 741 pozycji. PiS zapowiedziało kontrolę wykazów lotów poprzednich rządów. 

Więcej o:
Komentarze (649)
Kulisy dymisji. Kuchciński się bronił, ale prezes PiS "był surowy", bo marszałek zataił informacje o lotach
Zaloguj się
 • michelangelo70

  Oceniono 103 razy 91

  Niewiarygodne, jakie to są śmierdzące wszarze. Szkoda, że pan niedorzecznik nie powiedział jeszcze "a u was biją murzynów" Bezczelność i tupet pigmeja i jego szczekaczy jest wielka i niezmierzona.

 • obeznany

  Oceniono 81 razy 75

  "Nie złamał ani prawa, ani zwyczajów."

  Acha. A ja od PIERWSZYCH osób w państwie oczekuję, że te osoby powinny PRZYNAJMNIEJ wiedzieć, że trwonienie milionów podatników na prywatne zachcianki jest NIEUCZCIWE i NIEMORALNE.

 • fakiba

  Oceniono 70 razy 68

  I tak zwykły poseł zwolnił marszałka , takie coś to tylko w Wolsce , kaczej Wolsce

 • boolpen

  Oceniono 62 razy 54

  Szydło w ciągu pół roku wydała 6,7 mln. na loty prywatne z opisem HEAD więc jak widać w PiS Polsce wszystko normalne, kraść można ile wlezie byle nie kłamać konusowi .

 • jamsir80

  Oceniono 45 razy 45

  No to teraz proszę o rozliczenie lotów ostatnich premierów, Szydlo i Morawieckuego, czy Mateuszem na Śląsk nie zaczął latać celem promocji przedwyborczej?

 • june-of-44

  Oceniono 47 razy 43

  Przepraszam ale jak pan Kuchciński już po dymisji wróci do swoich Huwnik? Co on teraz nieborak poczcie?

 • vomitorium1

  Oceniono 54 razy 42

  "Kuchciński się bronił, ale prezes PiS "był surowy" ... "
  bo taki
  to już jest nasz pan prezes
  (sprawcą sędzią i katem)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX