Komentarze po oświadczeniu Marka Kuchcińskiego. "Jeden z największych błędów PiS tej kadencji"

- Mam świadomość, że liczba lotów była duża, ale wynikała ona głównie z modelu pracy, jaki przyjąłem - mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który nie podał się do dymisji. Marszałek odnosząc się do publikacji na temat podróży rządowymi samolotami przeprosił tych, którzy mogli poczuć się oburzeni. Oświadczenie Kuchcińskiego wywołało falę komentarzy wśród publicystów, dziennikarzy i polityków.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński od kilkunastu dni zmagał się z podejrzeniami, jakoby miał korzystać z rządowych samolotów i śmigłowców do lotów prywatnych.

O sprawie jako pierwsze poinformowało Radio ZET. Stacja opublikowała dokumenty, z których wynikało, że marszałek przynajmniej sześciokrotnie w 2019 roku podróżował z rodziną rządowymi samolotami. Potem mowa była o 23 lotach, wszystkie loty miały się jednak odbyć w 2019 roku. W ramach rekompensaty Marek Kuchciński wpłacił 15 tys. na cele charytatywne. Dziennikarze tvn24.pl i "Gazety Wyborczej" ustalili później, że od marca 2018 r. do lipca 2019 r. lotów miało odbyć się co najmniej 109. Większość z dokumentów nie uwzględnia dokładnej listy pasażerów. Pewne jest natomiast, że w trzech przypadkach marszałkowi towarzyszyła rodzina.

Do sprawy marszałek Marek Kuchciński po raz pierwszy odniósł się na poniedziałkowej konferencji prasowej. Wygłosił oświadczenie, nie było jednak możliwości zadawania pytań. Marszałek przekonywał, że choć liczba lotów była duża, wiązała się z wykonywaniem przez niego obowiązków drugiej osoby w państwie. W 23 przypadkach na pokładzie rządowych maszyn rzeczywiście miała znajdować się rodzina. Podkreślił, że działał zgodnie z prawem, przeprosił również wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni.

Dodatkowo, doszło do jednego lotu, kiedy w drodze powrotnej z Rzeszowa do Warszawy miała lecieć jedynie żona marszałka, bez jego obecności. Marek Kuchciński zobowiązał się do przekazania za ten lot 28 tys. zł na Fundusz Modernizacji Sił zbrojnych.

Marek Kuchciński. Komentarze po oświadczeniu marszałka Sejmu

"Walka o prawdę ma sens!" - skomentował dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski, dodając, że przeprosiny marszałka to "tylko tyle i aż tyle".

"Ta naiwność, która wyrażała się w oczekiwaniu dymisji Kuchcińskiego, jest tym, co gubi wszelkiej maści symetrystów, ale i szlachetnych pięknoduchów. Otóż, moi mili, po raz setny przypomnę, że to jest państwo PiS. Tu nie obowiązują cywilizowane standardy, bo to republika bananowa" - oburzał się Przemysław Szubartowicz z portalu Wiadomo.co.

"Słowo przepraszam z ust marszałka nie wystarcza! On powinien powiedzieć Odchodzę!" - skomentował PO Sławomir Neumann.

"Myślę, że jeden z największych błędów PiS tej kadencji. Odbije się czkawką" - skomentował Kamil Dziubka z Onet.pl.

"Czyli najpierw oszukano nas, że lotów z rodziną nie było, potem, że był tylko 6, potem, że 23 i są warte 15 tys. a teraz marszałek dopłaca 28 tys. nie wiadomo dokładnie za co. No bardzo fajna ta historia. Taka niezbyt wiarygodna" - napisała Dominika Długosz z "Newsweeka".

"Pijarowo fatalnie to zostało rozegrane. Nie zamknie sprawy, a tylko ją podgrzeje, a do piątku jeszcze mnóstwo czasu. Jestem mocno zdziwiony" - stwierdził Jan Kunert z Tvn24.pl.

"Marszałek Kuchciński twierdzi, że aktywność legislacyjna Sejmu była tak wielka, że wymagała społecznych konsultacji. To wytłumaczenie dlaczego tyle latał. Ciekawe dlaczego te "konsultacje" odbywały się głównie w Rzeszowie" - napisał Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

"Czyli nie. Na chłodno - wyborcy PiS i tak na tę partię zagłosują. Ale jeśli są jeszcze wahający się, to podanie do dymisji by im (imho) nie wystarczyło. Skuteczna bardziej byłaby dymisja zarządzona przez partię - wycofanie poparcia i nowy marszałek. Opozycja będzie miała używanie" - ocenił politolog Olgierd Annusewicz.

Więcej o:
Komentarze (451)
Komentarze po oświadczeniu Marka Kuchcińskiego. "Jeden z największych błędów PiS tej kadencji"
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 167 razy 165

  Ja się nie czuję "urażony", tylko okradziony! I niech mnie ten złodziej nie przeprasza, tylko odda moje pieniądze!

 • ps11111ps

  Oceniono 88 razy 88

  Brawo! Oby więcej takich polityków w PiS! Spełniają taką rolę jak Jędraszewski w Episkopacie. Skutecznie odpychają ludzi od organizacji do której należą. Dziękujemy panie Marku. O kurcze. Jęrdraszewski to też Marek. Przypadek? Nie sądze. Chrzanowski z KNF to też był Marek.

  Marki zatopią PiS i Episkopat

 • jacekjot2

  Oceniono 82 razy 82

  Każdy lot był "misją oficjalną". Kuchciński musi teraz wykazać, że członkowie rodziny, którzy z nim latali, pełnili oficjalne role w tych "misjach". Inaczej oznacza to, że poświadczył nieprawdę na oficjalnym dokumencie Sejmu. A to art. 271 KK. Lot jego żony bez niego też jest oczywistym przestępstwem. Czekamy na wszczęcie postępowania przez prokuraturę.

 • mark6

  Oceniono 73 razy 71

  To RUINA a nie Państwo!
  Fajna ta Polska. Ludzi się morduje w celach więziennych.
  " Najważniejsza" osoba w Państwie okazała się zwykłym przestępcą.
  Druga osoba w Państwie to gad pozbawiony jakiegokolwiek morale.
  Społeczeństwo, w którym nie obowiązuje żadne prawo.
  Tutaj wyroki Sądu mogą być olewane.
  Inna sprawa, że być może POLACTWO tylko na to zasługuje.
  Tutaj się nie pracuje. Tutaj się żąda odszkodowań. Tutaj nie ma tygodnia aby coś nie " obchodzono". Na pracę nie ma czasu.
  Tutaj chyba jako w JEDYNYM Państwo na świecie uroczyście obchodzi się rocznice PRZEGRANYCH wojen i bitew.
  Tutaj bohaterami są MORDERCY, podobno wyklęci.
  etc.etc

 • cezar85

  Oceniono 59 razy 57

  Te loty mu się po prostu należały

  więc nie pozostaje nam nic innego, jak tylko przeprosić jaśnie marszałka

 • nikiforia1

  Oceniono 57 razy 55

  Ogrodnik mówi o jakimś wyimaginowanym modelu pracy a ja mówię, że to nierób!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX