Szef MSZ Niemiec o Powstaniu Warszawskim: "Wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce"

Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Heiko Maas był jednym z gości obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Szef niemieckiego resortu poprosił Polaków o wybaczenie: "Wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce".

Jak podaje "Rzeczpospolita" Heiko Maas, razem z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem, brał udział w uroczystościach w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas wystąpienia niemiecki minister zaznaczył, że Niemcy ponoszą odpowiedzialność za okrucieństwo w zwalczaniu powstania.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas przeprasza Polaków w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Heiko Maas powtórzył, że Niemcy są świadomi odpowiedzialności, jaką ponoszą za zbrodnie popełnione na żołnierzach i cywilach podczas Powstania Warszawskiego. Minister Spraw Zagranicznych tego kraju  powiedział m.in.:

Warszawa została zniszczona, ale nie została złamana. Obywatelki, obywatele Polski nie dopuścili do tego - ani ci, którzy 1 sierpnia 44 r. uczestniczyli w zrywie lub wspierali powstańców, ani kolejne pokolenia, które odbudowały Warszawę. Zniszczenie Warszawy było świadomym ciosem zadanym po to, żeby unicestwić wszystko, co składa się na polską tożsamość. (...) Chciałbym prosić naród polski o przebaczenie, wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce.

Z kolei jak podaje RMF szef MSZ Polski Jacek Czaputowicz w przemówieniu powrócił do kwestii reparacji wojennych - Szkody wyrządzone Polsce i Polakom nie zostały przez ich sprawcę naprawione; fakt ten jest wyrazistą ilustracją szerszego problemu, który uniemożliwia nam Polakom uznanie kwestii reparacji za zamkniętą.

Tym samym szef polskiego resortu odniósł się do wczorajszej konferencji prasowej, na której Heiko Maas nawiązał do reparacji wojennych. Według szefa MSZ Niemcy moralnie poczuwają się do odpowiedzialności za krzywdy wyrządzone podczas II wojny światowej. Zaznaczył jednak, że ze względów prawnych sprawa reparacji jest dla Niemców tematem zamkniętym.

Więcej o:
Komentarze (125)
Szef MSZ Niemiec o Powstaniu Warszawskim: "Wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce"
Zaloguj się
 • czesarna

  Oceniono 12 razy 10

  Minister spraw zagranicznych Niemieć Heiko Maas swoim dzisiejszym wystąpieniem w Warszawie udowodnił, że jest politykiem najwyższej, szlachetnej próby i sprostał wymaganiom nadzwyczaj trudnej misji. Wykazał swoimi słowami, że współczesne Niemcy jako państwo i jako naród. to jedni z najcenniejszych partnerów Polski oraz przyjaciół Takich nie mamy zbyt wielu. Trudno tego nie docenić. Warto o tym mówić by to dotarło do każdego, że jednym z najcenniejszych osiągnięć przemian w Niemczech ostatnich dziesięcioleci jest to, że granica miedzy Polską a Niemcami dzisiaj nie dzieli nas a łączy z prawdziwym i nie do przecenienia znaczeniem dla obu stron.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 25 razy 9

  Czy polski MSZ będzie się teraz domagał reparacji od wszystkich z którymi przegraliśmy jakąkolwiek wojnę???
  Lista płatników będzie cholernie długa!
  A tak na marginesie to jak to się stało że takie wielkie mocarstwo i militarna potęga, która to miała nie oddać ani jednego guzika, przewaliła wojnę w dwa tygodnie, nie zadając przeciwnikowi praktycznie żadnych poważnych strat??? To za to Niemcy mają teraz płacić?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 3

  To miłe, ale jakoś w Polsce nikomu nie jest wstyd za to co Polacy - katolicy w trakcie wojny zrobili Polakom wyznania mojżeszowego.

  Absolutnie nikomu nie jest wstyd, a niektórzy są nawet z tego dumni. Jakby się nie bali urzędów skarbowych to pochwalili by się nawet zlotem wykopanym w Treblince, Bełżcu i Sobiborze.

 • cob22

  Oceniono 19 razy 3

  Ludzie ten niemiecki polityk pokazal klase i sie przeprosil a tu na forum co druga wypowiedz o pieniadzach. Od kiedy to zycie ludzkie albo cierpienie mozna zaplacic? Poza tym komu ? ,bo ci co cierpieli juz nie zyja. Za co placic ich wnukom ? Na nowe auta i urlopy ?

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy 2

  Dzień 1 sierpnia 1944 zaczął się dla Adolfa Hitlera bardzo niemiło. Z rana Keitel przyniósł mu zeznania generała Hansa Speidela, szefa sztabu grupy armii B, którą dowodził Rommel. Speidel zeznał, że zameldował Rommlowi o istnieniu spisku w celu obalenia Hitlera ale nie wiedział, czy Rommel przekazał meldunek dalej. Sprawę prowadziła komisja śledcza, w której skład wchodzili: członkowie najwyższego oficerskiego sądu honorowego Keitel, Rundstedt i Guderian, szef departamentu personalnego Wehrmachtu Wilhelm Burgdorf oraz naczelnik RSHA Kaltenbrunner.
  Na posiedzeniu komisji Guderian w celu obrony Speidela powiedział: "W co w ogóle żołnierz może wierzyć, jeśli nie w sumienność swego przełożonego?". Kaltenbrunner powiedział, że ta odzywka oznacza wyrok na Rommla. Rommel był bardzo lansowany przez propagandę jako żołnierz idealny, zresztą utrzymywał bardzo przyjazne stosunki z Goebbelsem. W każdym razie nie można było zrobić Rommlowi pokazowego procesu i nakłoniono go do samobójstwa. Hitler był pod działaniem uczucia zawodu i rozczarowania, przeradzającego się w gniew.

  I w takim oto nastroju usłyszał wieczorem wiadomość o wybuchu powstania w Warszawie.

  Każdy by się wnerwił w takich okolicznościach.

 • aa1000

  Oceniono 8 razy 2

  "fakt ten jest wyrazistą ilustracją szerszego problemu, który uniemożliwia nam Polakom uznanie kwestii reparacji za zamkniętą".
  Czy Polak uznający sprawę odszkodowań za zamkniętą, jest jeszcze Polakiem?
  Może PiS wprowadzi oprócz "II sortu" jeszcze kilka kategorii mieszkańców Najjaśniejszej.

 • miro26.56

  Oceniono 1 raz 1

  a mi jest wstyd za to co pis-banda wyprawia w Polsce i poza granicami kraju.!!!Parszywa bolszewicka zmiana.!!!

 • mark6

  Oceniono 29 razy 1

  Niech sie wstydzą tzw.polacy,hołota,którzy przez swój debilizm doprowadzili do śmierci
  tysięcy POLAKÓW. Szkoda polskiej młodzieży oszukanej przez tzw.elity.
  Powstanie Warszawskie jest symbolem polskiej głupoty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX