"Rz" o "aferze taśmowej". ABW prowadzi postępowanie ws. szpiegostwa

Czy obce służby specjalne mogły być prowodyrem nagrywania polskich polityków w warszawskich restauracjach, czego efektem była tzw. "afera taśmowa"? "Rzeczpospolita" informuje, że w 2018 roku zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie.

Choć mogło się wydawać, że wątek wpływu obcych służb w "aferze taśmowej" został porzucony przez badających sprawę, to w rzeczywistości wciąż trwa śledztwo. Dziennikarze "Rzeczpospolitej" odkryli to przez przypadek, interesując się sprawą kasacji od wyroku Marka Falenty.

"Afera taśmowa". W marcu 2018 roku wszczęto śledztwo w sprawie szpiegostwa

Dziennik informuje, że w połowie lipca tego roku wydział postępowań karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wystąpił do Sądu Najwyższego o wypożyczenie akt osądzonej sprawy przeciwko m.in. Markowi Falencie, który został skazany za nagrywanie polityków w warszawskich restauracjach. Aby wypożyczyć te dokumenty, ABW musiała podać powód wykorzystania akt. Wskazała toczące się postępowanie w sprawie szpiegostwa.

Z ustaleń dziennikarzy wynika też, że śledztwo to zostało wszczęte 14 marca 2018 r. i dotyczy brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP. Prowadzi je Mazowiecki Wydział do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. - Postępowanie jest prowadzone w sprawie, nie występują w nim podejrzani - powiedziała prokurator Monika Mazur z Mazowieckiego Wydziału w Warszawie.

Marek Falenta był w Rosji

W publikacji autorzy powołują się także na tekst zamieszczony w tygodniku "Polityka" z września 2018 r., w którym sugerowano, że afera taśmowa mogła być intrygą rozgrywaną przez rosyjskie służby. Wskazywać ma na to wiele tropów. Tygodnik napisał np., że biznesmen miał na przełomie 2013 i 2014 r., a więc w czasie, gdy nagrywano polityków w restauracjach w Warszawie, pojechać do Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego - Kuzbas na Syberii. 

Tygodnik informował również, że w czasie kiedy Marek Falenta wyjechał do Rosji, miał już nagraną rozmowę ówczesnego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z ówczesnym prezesem NBP Markiem Belką. 

Falenta w udzielonym „Gazecie Polskiej" wywiadzie potwierdzał, że odwiedził górniczą firmę na Syberii, ale zaprzeczył, by jakiekolwiek nagrania Rosjanom przekazał. 

Więcej o:
Komentarze (48)
"Rz". ABW prowadzi śledztwo ws. związku obcych służb z "aferą taśmową"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 31 razy 29

  Prowadzą tak żeby nic nie wykryć ABW jest na usługach pis tak samo prokuratura

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 23 razy 21

  Odwracanie kota ogonem. Najpierw sami zlecili ten proceder, a teraz szukają winnego. Przecież Falenta mówi wyraźnie od kogo otrzymywał dyspozycje.

 • westgreg

  Oceniono 21 razy 19

  Czyli znowu działania, których celem jest odsunięcie podejrzeń od montażystów afery...

 • remo29

  Oceniono 17 razy 15

  Ktoś dziś rano napisał komentarz, więc tylko przytoczę, bo nie ma co dodawać: "śledztwo dotyczy brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rosji".

 • alpamayo07

  Oceniono 17 razy 13

  PiS zlecił nagrywanie polityków z PO, bo był wygłodniały i żądny władzy. Kaczyński jest chory na władzę, to schizofrenik, nie może żyć bez zemsty i władzy. Kocha absolutną władzę, to stary stetryczały zgred, despota, który chce być uwielbiany przez ociemniały suweren i śpiące z nim koty. Boże, chroń Polskę przed tym krwiopijcą.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 11 razy 11

  Odwracanie kota Jarosława,ogonem po raz drugi w tej sprawie. Falenta wyraził się nie dokładnie,kto ucieszył sie z tych nagrań kelnerskich i zachęcał do nagrywania.Przed wyborami Prezes uruchamia wszystko,aby sprawiać wrażenie sprawiedliwego i uczciwego. Nie z nami te numery Bruner.

 • marymania

  Oceniono 13 razy 11

  A Falentę już skończyli obserwować psychiatrzy PiSdeccy? Bo jakoś nie pamiętam komunikatu w sprawie czy to wariat czy nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX