Siedmiu kandydatów na polskiego komisarza w KE. Wśród nich m.in. Ryszard Czarnecki

Do 26 sierpnia kraje członkowskie Unii Europejskiej mają przedstawić swoich kandydatów na komisarzy UE. Według "Rzeczpospolitej" rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważa siedem nazwisk na to stanowisko. Wśród nich jest Ryszard Czarnecki

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła, by rządy państw Unii Europejskiej wybrały po dwóch kandydatów na komisarzy - kobietę i mężczyznę, którzy wejdą w skład Komisji Europejskiej. Na razie większość, bo aż 14 państw, przedstawiło przewodniczącej tylko jednego kandydata.

Prawo i Sprawiedliwość rozważa kandydaturę siedmiu osób, na stanowisko polskiego komisarza w KE

Jak podaje "Rzeczpospolita" decyzji w sprawie kandydata nie podjął jeszcze polski rząd. Jak wynika z informacji gazety, kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, premier oraz Pałac Prezydencki mają przedstawić jednego lub dwóch kandydatów z listy siedmiu branych pod uwagę nazwisk.

Pierwszymi rozważanymi przez rząd kandydatami mają być: szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski, minister do spraw europejskich Konrad Szymański, minister infrastruktury Jerzy Kwieciński i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wśród europosłów PiS na stanowisko komisarza rozważani są m.in. Ryszard Czarnecki, Adam Bielan i Jacek Saryusz-Wolski. Po wyborze jednej z siedmiu osób kandydat zatwierdzony zostaje przez odpowiednią komisję Parlamentu Europejskiego.

Według "Rzeczpospolitej" największą szansę na stanowisko komisarza mają Adam Bielan, Konrad Szymański oraz Krzysztof Szczerski. Jeśli Polska przychyli się do prośby Ursuli von der Leyen to przedstawi jako kandydata także Jadwigę Emilewicz

Z kolei dziennikarze "Polityki" wskazują, że wybór może zależeć od funkcji, jaka przydzielona zostanie polskiemu komisarzowi. W przypadku bardziej technicznej roli większą szansę na objęcie teki komisarza mają Jerzy Kwieciński i Jadwiga Emilewicz. Ich szanse wzrosną jeśli Polsce przypadnie jedna z tek, o którą zabiega rząd Mateusza Morawieckiego. Dotyczy to stanowiska komisarza do spraw energii, rolnictwa lub budżetu.

Komisja Europejska składa się z kolegium 28 komisarzy, w tym z przewodniczącego i jego zastępcy. Stanowisko komisarzy przyznawane jest jednemu z kandydatów z każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Wybierani są na pięcioletnią kadencję i zajmują się określonym obszarem polityki przydzielonym przez przewodniczącego KE. 

Więcej o:
Komentarze (249)
Siedmiu kandydatów na polskiego komisarza w KE. Wśród nich m.in. Szczerski, Bielan i Czarnecki
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 104 razy 98

  Rysio to pewniak. On już był wszędzie, nawilżać potrafi jak mało kto, ustawia się zawsze z wiatrem i wie kiedy schylić się po mydło. Nasz obatel flagowy Wielkiej Polski.

 • jxl82

  Oceniono 85 razy 83

  Fiu, fiu Szczerski przyszły niedoszły zastępca szefa NATO teraz komisarzem ds. rolnictwa? Cóż za rozpiętość zainteresowań i kompetencji! Co następne? Tester domów uciech na Podkarpaciu?

 • kaktus-2

  Oceniono 83 razy 81

  Zgłoście jeszcze raz Bercię, proszę....
  Ona tak fajnie, moralnie, zawsze wygrywa :) :) :) :)

 • dan_on

  Oceniono 59 razy 55

  to szczerski nie został szfem nato? jeszcze tylko negocjacje ws. unijnego budżetu.

 • hamsterx

  Oceniono 43 razy 43

  wygra stanowisko jak wenus z brzeszcz

 • batura3

  Oceniono 41 razy 41

  O Boże (jeśli istniejesz) - już dośc kompromitacji Polski. Uratowałeś Unie przed średnio inteligentną Szydło, uratuj i przed Rysiem - alleluja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX