Janina Ochojska opowiedziała o walce z chorobą: "Rak nie będzie dla mnie przeszkodą"

"Choroba niczego mi nie odbiera" - powiedziała posłanka do Parlamentu Europejskiego i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska w wywiadzie dla Newsweeka. "Nie myślę, co inni powinni dla mnie zrobić, tylko co ja mogę zrobić dla innych" - dodała.

W ostatnim wywiadzie na "Newsweeku" Janina Ochojska opowiedziała o chorobie nowotworowej, z którą przyszło jej walczyć. O tym, że ma raka piersi, dowiedziała się w kwietniu, pod koniec kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Pomimo diagnozy, postanowiła nie wycofywać się z polityki.

"Zaczynałam nowe życie i zdecydowałam się na radykalny krok. Uznałam, że skoro niepełnosprawność nie była dla mnie przeszkodą, rak też nie będzie" - powiedziała Janina Ochojska.

Założycielka PAH przekonywała także, że rak nie jest wyrokiem śmierci, a odpowiednio wcześnie wykryty może zostać wyleczony. Ochojska powiedziała, że opowiedziała głośno o swojej chorobie, aby pokazać kobietom, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania.

Janina Ochojska deklaruje: Jeśli nie przebiję się przez biurokrację w PE, zrezygnuję z mandatu

Choroba nowotworowa nie powstrzymuje Janiny Ochojskiej w byciu członkinią Parlamentu Europejskiego. W wywiadzie z "Newsweekiem" powiedziała jednak, że jeśli po dwóch latach stwierdzi, że jej praca w PE jest nieefektywna, zrezygnuje z mandatu.

"Jeżeli zobaczę, że to biurokracja, przez którą nie potrafię się przebić. To deklaracja. Mnie do kandydowania nie skusiły ani pieniądze, ani pozycja. Poszłam tam z powodów ideologicznych" - wyjaśniła Ochojska.

Założycielka PAH mówiła także o tym, jak ważną dla niej kwestią jest temat uchodźców i migracji. Chce, żeby Polacy zrozumieli, że "wiodąc bogate życie na północy globu powinniśmy jak najmniej szkodzić innym". Opowiedziała także o swojej garderobie. "Mam bardzo mało ubrań (...).Nie chcę nosić rzeczy, które zostały wyprodukowane kosztem czyjejś niewolniczej pracy" - mówiła Janina Ochojska. Powiedziała, że za swój ubiór została skrytykowana, bo w Parlamencie Europejskim "nie przynosi chluby Polsce".

Więcej o:
Komentarze (22)
Janina Ochojska opowiedziała o walce z chorobą: "Rak nie będzie dla mnie przeszkodą"
Zaloguj się
 • tata_japoxa

  Oceniono 11 razy 3

  Życzę zdrowia!

 • michalmos

  0

  Widzicie...to się nazywa "twarda baba". Zadziwia mnie ta kobieta...totalnie zadziwia i oczarowuje. Czym...mimo własnej choroby, niepełnosprawności, wynikającej z przejścia Heinego-Medina, pomaga ludziom na wielu frontach współczesnych wojen. To raz...dwa...dostała raka piersi...inna by rozpaczała...a ta mówi "Ja mam tylko raka". Prawdziwa "Baba fest", i chyba przydałoby się na nią zagłosować gdyby to było możliwe w plebiscycie pod tym tytułem. Żeby tak było więcej twardych ludzi, byłoby lepiej.

 • moje_slowa

  Oceniono 6 razy 0

  Odzyskaj co M. Morawiecki kupił i Ostrów Tumski, dorzuć Henryków!

 • heraldek

  Oceniono 13 razy -1

  "Choroba nowotworowa nie powstrzymuje Janiny Ochojskiej w byciu członkinią Parlamentu Europejskiego."...... bo i pensja gigantyczna i pelne ubezpieczenia....jak sie przyssala do unijnego cycka to juz nie dba o swojego....

 • André Gollet

  Oceniono 9 razy -1

  A co z szkolami w iraku n'a budowanie ktorych zbierala pieniadze i nadzorowala nie ma szkol nie ma pieniedzy nie ma demokracji w Iraku jest on a wybawicielka z awansem z nowym zadaniem budowania europy bedzie tak jak w Iraku
  Liczy sie zysk I profity ? choroba to przykryfka

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 6 razy -4

  Będąc osobą, która przeżyła nowotwór oraz jego nawrót = dwa razy chemioterapia, w tym jedna składająca się z 7 dawek w odstępie 7 miesięcy, a do tego kilkanaście operacji ... gratuluję optymizmu, tudzież wprowadzania opinii publicznej w błąd ... niepełnosprawność - zwłaszcza, którą posiada Ochojska - przy leczeniu nowotworów - zarówno chemio, jak też radioterapia, że już nie wspomnę o najczęściej koniecznych operacjach - to jest taki, mały pikuś, a też coś o tym wiem, bo trochę jeździłem na wózku i chodziłem o dwóch kulach

 • dert4

  Oceniono 12 razy -4

  Gupek wioskowy Grzesio wysłał do Brukseli,
  silną reprezentację PZPRu oraz inwalidów życiowych.
  W końcu wszystkim normalnie się należało !

 • qznia

  Oceniono 10 razy -6

  A co z rakiem Włodzimierza Cimoszewicza, który był BEZPOŚREDNIĄ przyczyną najechania na rowerzystkę?
  Cudownie ozdrowiał, czy fejk njus?

 • psi_zgryz

  Oceniono 7 razy -7

  Ona jest paskudna i nie ma znaczenia czy z rakiem czy bez?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX