Grzegorz Schetyna: Do wyborów jako Koalicja Obywatelska. Bez SLD. Na listach miejsca dla samorządowców - "5, 10 i ostatnie"

Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Inicjatywa Polska wystartują w wyborach jako Koalicja Obywatelska. Pomimo że nie znalazło się w niej miejsca dla SLD, a PSL samo zrezygnowało, Grzegorz Schetyna poinformował, że Koalicja będzie miała nową formułę, w której znajdzie się miejsce dla nowych kandydatów. 

- Idziemy do wyrobów jako Koalicja Obywatelska, ale nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz pogląd, nasz pomysł na Polskę, chcą bronić praworządności, demokracji i pozycji polski w Unii Europejskiej - powiedział w czwartek lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Koalicja Obywatelska w wyborach w nowej formule

Podkreślał jednak, że Koalicja Obywatelska będzie miała nową formułę. Zostanie rozszerzona o nowych członków, których nie było widać wcześniej w pierwszych szeregach wyborów. Chodzi o: społeczników, ekspertów, samorządowców, organizacje pozarządowych - wymieniał Schetyna. Zapewnił, że KO zadba o to, aby na listach wyborczych KO znalazło się co najmniej 20 proc. miejsc dla osób o takich korzeniach politycznych. 

Znaleźliśmy nową formę politycznej ekspresji wszystkiego co dziś aktywne, ofensywne, demokratyczne, praworządne

- mówił lider Platformy.

Grzegorz Schetyna powiedział także, jakie oczekiwania wynikowe mają członkowie Koalicji. - Wszystko, co będzie wynikiem powyżej 38,5 proc. będzie dla nas satysfakcjonujące.

Listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej zostaną przedstawione w piątek 26 lipca

Koalicja Obywatelska bez SLD i PSL

W skład Koalicji Obywatelskiej wejdą Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. - Dziś rozszerzamy ją o miejsca dla ekspertów, samorządowców, aktywistów. [...]  5, 10 i ostatnie miejsce zostawimy wskazaniom samorządowców - mówił Grzegorz Schetyna. Oznacza to, że z Koalicją Obywatelską nie pójdzie Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe. Grzegorz Schetyna powiedział, że lider SLD Włodzimierz Czarzasty został poinformowany o tej decyzji osobiście przed rozpoczęciem konferencji. 

Jeżeli nie ma zgody, żeby wszystkie partie poszły razem, kończymy z formułą partyjną. Dzisiaj najważniejsze jest dla nas wydobyć energię z obywateli

- komentował brak SLD w Koalicji Obywatelskiej. Podkreślał, że to nie jest proste podpisanie porozumienia między partiami i rozdzielenie się mandatami. 

Decyzja PSL kończy historię Koalicji Europejskiej. To nasza odpowiedź na nową jakość życia polskiej polityki. Uważamy, że tylko nowa forma polityki ma szansę stanąć przeciwko PiS-owi. Zapraszamy do nowej formuły Koalicji Obywatelskiej - wszyscy się w niej zmieszczą

- mówił. Dodał jednak, że bardzo ważne jest to, żeby w wyborach do Senatu, gdzie okręgi są jednomandatowe, Koalicja Obywatelska i PSL nie poszły przeciwko sobie w bratobójczej walce. - Ważne jest, żebyśmy w Senacie nie poszli przeciwko sobie i zrobię wszystko, żeby tak się stało.

Więcej o:
Komentarze (319)
Schetyna: Do wyborów jako Koalicja Obywatelska. Bez SLD. Na listach miejsca dla samorządowców - "5, 10 i ostatnie"
Zaloguj się
 • putin2000

  Oceniono 33 razy 15

  Dla wielu wyborców PO, dla których nie do przełknięcia byli Leszek Miller i jemu podobnie ta decyzja jest dobra. SLD dawało KE mniej niż 5%, ale to też niekoniecznie bo trzeba by odliczyć tych, którzy ze względu na SLD nie poszli do wyborów. A PSL... cóż, to chyba ostatnie miesiące w Sejmie. Tak czy siak ich poparcie będzie tylko spadać. trzeba nowego otwarcia w polityce. Także na lewicy. Bardziej agresywnego i bardziej nowoczesnego. Trzeba ludzi z potencjałem, a nie przedwiecznych działaczy. Sposób uprawiania polityki z lat 90. i połowy 2000 już nie działa.

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 48 razy 10

  Jak szybko wieje wiatr zmian i historii. Jeszcze niedawno wszyscy gęgali że tylko jedna wielka narodowa koalicja anty-PiS.
  Dzisiaj wszyscy gdaczecie, że najlepiej dwa bloki.
  Jutro będą trzy i też będziecie klaskać?

  Zupełnie jak Schetyna który rano jest za związkami partnerskimi i uważa że 500+ to hańba, a po południu jest przeciwko związkom i chce zwiększyć 500+.
  Jesteście wspaniałą alternatywą dla PiS-u :D

 • vieslav111

  Oceniono 14 razy 8

  I bardzo dobrze. Dyduch z Kłopotkiem i Pawlak z Wenderlichem mogą startować wspólnie z jednej listy. Jednako kochają Polskę, jednako chwalą się 100 letnią tradycją i jednako machaja rekami.

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 13 razy 7

  Hehe, Koalicja Polska z jedną partią, Koalicja Obywatelska z jedną partią. To tak jak Razem szło zawsze osobno a PiS jest prawe i sprawiedliwe, w Zjednoczonej Prawicy jest tylko Gowin czy inne Ziobro. Ale przynajmniej centrolewica będzie mogła głosować z czystym sumieniem, jak polacy chcą katotaliban, ich sprawa.

 • gesipipek65

  Oceniono 10 razy 6

  Widać że Grzesiek za AMBIT postawił sobie wyprowadzić sztandar platfusów z sali. Powoszenia Szreku - na to czekałem !!!

 • wektor321

  Oceniono 7 razy 5

  Schetyna zrób coś dla Polski i odejdź, z tobą Koalicja nic nie wygra. Głosowałem na Was a teraz już raczej wybiorę innych, ku pisowskiej uciesze

 • ktrztr

  Oceniono 7 razy 5

  Mądry ruch, nie można sobie pozwalać, by okrojone z każdej strony SLD i PSL szantażowały największą partię opozycyjną. Smutne jest to, że bez przekroczenia przez nie progu wyborczego PiS zmierza do większości konstytucyjnej. Ciekawe wybory

 • wmaestro

  Oceniono 5 razy 5

  tak długo jak Schetyna będzie twarzą PO, tak długo PO nie ma szans na jakikolwiek rozsądny wynik w wyborach. Kiedy wreszcie ten człowiek to zrozumie?
  Albo może niek ktoś mu wytłumaczy....

 • wykresy-gieldowe

  Oceniono 33 razy 5

  Swietna wiadomosc. Na zgliszczach po Platformie bedzie miala szanse powstac konstruktywna, pragmatyczna opozycja zorientowana na program.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX