KE kontynuuje postępowanie przeciwko Polsce za dyscyplinarki wobec sędziów. Jest drugi etap

Komisja Europejska zdecydowała o podjęciu kolejnego kroku w toczącym się przeciwko Polsce postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i skierowała do Polski uzasadnioną opinię dotyczącą nowego systemu środków dyscyplinarnych wobec sędziów.

Bruksela wysyła w środę drugie upomnienie do Warszawy w tej sprawie. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje, które od kilku dni krążyły w mediach. 

Na początku kwietnia Komisja wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, ponieważ nowy system środków dyscyplinarnych podważa niezawisłość sędziów w Polsce i nie zapewnia koniecznych gwarancji chroniących sędziów przed kontrolą polityczną, jak wymaga tego Trybunał Sprawiedliwości UE.

System nie zapewnia niezależności sędziom

Nowy system środków dyscyplinarnych - jak uważa KE - "nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm".

Nie zapewnia też, aby sąd "ustanowiony na mocy ustawy" decydował w pierwszej instancji w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko sędziom sądów powszechnych. Zamiast tego uprawnia Prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do określenia, ad hoc i prawie bez ograniczeń, który sąd dyscyplinarny pierwszej instancji zajmie się osądzeniem danej sprawy.

Nowy system nie gwarantuje, że sprawy będą rozpatrywane w rozsądnym czasie, co umożliwia utrzymywanie sędziów w ciągłym stanie zagrożenia ze strony zawisłych spraw oraz wpływa na prawo sędziów do obrony

- czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Kolejny etap postępowania

Polska miała dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na argumenty wysunięte przez Komisję w wezwaniu do usunięcia uchybienia. Zdaniem KE wątpliwości prawne nie zostały jednak rozwiązane, dlatego zdecydowano o uruchomieniu kolejnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Władze polskie mają teraz dwa miesiące na wprowadzenie niezbędnych środków, aby zastosować się do tej uzasadnionej opinii. Jeżeli Polska tego nie uczyni, Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Więcej o:
Komentarze (197)
KE kontynuuje postępowanie przeciwko Polsce za dyscyplinarki wobec sędziów. Jest drugi etap
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 76 razy 64

  A miało być tak pięknie. W PE mieli siedzieć nacjonaliści i putinowcy, a grupa pisowska miała być czołową siłą polityczną. I d...pa.

 • siwywaldi

  Oceniono 55 razy 49

  No to już wiem DLACZEGO dzisiaj rano ktoś z PiS-u mówił, ze liczy na "spłatę długu" jaki von der Leyen zaciągnęła u europosłów tej partii, którzy podobno "łaskawie" zagłosowali za jej kandydaturą.

  Ale ja te "wdzięcznościowe" dywagacje utnę krótko: oj oszukacie się pisie syny, oszukacie.... :-))

 • kingsizemax

  Oceniono 49 razy 43

  Przedstawiciele Podłej Zmiany są traktowani w Europie jak trędowaci.

 • spyderman2

  Oceniono 45 razy 37

  zero z piss właśnie forsuje przepisy że milicja będzie mogła wkładać paluchy kobietom aby sprawdzać czy nic tam nie ukryły przy czym milicjant będzie mógł wkładać każdej aresztowanej słusznie bądz nie. PALCOWANKO+

 • hajnisz-h1

  Oceniono 40 razy 34

  Sędzia ma orzekać zgodnie z wolą ludu pisowskiego. Jesteśmy wyspą wolności pisowskiej. Nasza demokracja pisowska jest najlepsza na świecie. Dyscyplina dla wszystkich w Polsce. Teraz z silną reprezentacją pisowską zaprowadzimy porządki w tej lewackiej Unii!!!

 • fakiba

  Oceniono 40 razy 32

  No to bardzo dobrze , pis ma kłopot i tak ma być

 • mookie273

  Oceniono 36 razy 30

  Te rozpczynajace sie 5 lat w PE beda dla PiS trauma o jakiej nawet im sie nie snilo.
  Na wlasne zyczenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX