Stowarzyszenie Iustitia: obóz rządzący stara się podstępem przejąć Sąd Najwyższy

Stowarzyszenie "Iustitia" oskarża rządzących o to, że podstępem starają się przejąć kontrolę nad Sądem Najwyższym. "To, czego nie udało się zrobić ustawami, ma się dokonać orzeczeniem fasadowego Trybunału Konstytucyjnego" - czytamy w podjętej uchwale.

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przyjął uchwałę "w sprawie bezprawnych działań zmierzających do usunięcia sędziów Sądu Najwyższego". "Już w najbliższych dniach może dojść do próby pozbawienia możliwości orzekania legalnie powołanych w ostatnich kilkunastu latach sędziów Sądu Najwyższego. Do osiągnięcia tego celu posłużyć mogą takie metody jak zagarnięcie do Trybunału Konstytucyjnego akt sprawy" - napisali sędziowie w uchwale.

Sędziowie wzywają do obrony praworządności

Według Stowarzyszenia Iustitia, "działania takie podjęli prawnicy bezprawnie powołani w ostatnim roku do Sądu Najwyższego na stanowiska sędziów". "Skutkiem ich działań ma być orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odsuwające od orzekania większość sędziów Sądu Najwyższego, w tym kierujących w ostatnim czasie pytania do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. W następnym kroku może dojść do pozbawienia tysięcy sędziów sądów powszechnych prawa do orzekania" - przestrzega Iustitia. "To, czego nie udało się zrobić ustawami, ma się dokonać orzeczeniem fasadowego Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślają sędziowie.

Autorzy oświadczenia podkreślają, że "po przejęciu Sądu Najwyższego, sprawy obywateli i inwestycje europejskich firm będą podlegać kontroli wprowadzonych do SN nielegalnych sędziów". "Przypominamy że polskie sądy to sądy unijne. Wzywamy obywateli, instytucje europejskie i wszystkie organizacje, którym zależy na dalszym partnerstwie z naszym 38 milionowym społeczeństwem do obrony praworządności" - piszą sędziowie.

Stowarzyszenia Iustitia skupia 3,5 tys. z 10 tys. polskich sędziów.

Więcej o:
Komentarze (48)
Stowarzyszenie Iustitia: obóz rządzący stara się podstępem przejąć Sąd Najwyższy
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 39 razy 27

  Bolszewicy z pisu nie spoczną dopóki wyroki nie będą zapadaly na Nowogrodzkiej. Tym sposobem wyprowadzają nas z Unii.

 • SHOGUN WORKOUT

  Oceniono 23 razy 21

  Przecież prezes dawno wyjaśnił, że jesteśmy wyspą wolności i co tam jakieś sądy. Suweren i tak łyknie brednie kaczystów, a do tego jeszcze będzie klaskać.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 24 razy 20

  Czy Trybunał ma kompetencje do tego, aby "odsuwać od orzekania sędziów"? Czy nie powinien raczej sądzić ustaw? Gołym okiem widać, że "nadzywczajną kastę sędziów" chce zastąpić w ich roli nadzwyczajna kasta pisowskich aparatczyków

 • gandalph

  Oceniono 28 razy 20

  Już dawno PiS powinien był być zdelegalizowany, a jego członkowie pozamykani jako należący do grupy przestępczej.

 • endrju1521

  Oceniono 27 razy 19

  Informowałem w 2015,w listopadzie, po ogłoszeniu wyników

  wyborów parlamentarnych, że faszystowskie szumowiny

  rozpoczęły przejmowanie władzy w państwie,

  no, ale głupiego nikt nie słuchał...

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 20 razy 18

  Polacy śpoą. Obudza się ze strasznym kacem w upadłym kraju

 • 7ogamihcra

  Oceniono 17 razy 13

  Prywatni Inwestorzy już się "cieszą" na repolonizację (czyli upaństwowienie) ich firm i pisowskie sądy, które to potwierdzą... pewnie wcześniej zwiną cały majdan i wrócą tu na święty dygdy.
  Cieszcie się wszyscy zatrudnieni w prywatnych firmach...zielona trawka, bruk i emigracja zarobkowa wkrótce.
  Zagłosujcie tylko na pis aby rządził dalej i załatwiajcie już teraz paszporty.

 • krynolinka

  Oceniono 34 razy 12

  Duda zapowiedział. Że sądy mają orzekać tak jak suwereny chcą. I czego tu nie rozumieć. Granaty pod pachę i idziemy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX