"Już wiadomo, że dla PiS-u jesienne starcie to nie będzie spacerek". Opozycja wreszcie przejęła inicjatywę

Zaprezentowany w piątek i sobotę w Pałacu Kultury i Nauki program Koalicji Obywatelskiej to jedna z najlepszych rzeczy, które przytrafiły się opozycji od dłuższego czasu - przyznają socjolodzy, politolodzy i eksperci od marketingu politycznego, z którymi rozmawialiśmy. Ich zdaniem Prawo i Sprawiedliwość wciąż jest faworytem jesiennych wyborów, ale jeśli chce je wygrać, będzie musiało się poważnie napracować.

- Przez ostatnie tygodnie odwiedzamy miasta i wsie w całej Polsce w ramach akcji #POrozmawiajmy, wsłuchujemy się w głosy tysięcy Polek i Polaków - mówił podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Lekcja, która płynie z tych rozmów, jest jasna: nie wystarczy być jedynie anty-PiS-em. Bycie anty-PiS-em nie odzwierciedla, kim naprawdę jesteśmy i za czym się opowiadamy - dodał przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Faktycznie, przez dwa dni trwania forum słowo "PiS" pojawiało się dość rzadko jak na standardy, do których w ostatnich latach przyzwyczaiła nas opozycja. W centrum wydarzeń był program i propozycje, które Koalicja Obywatelska przygotowała na kampanię parlamentarną. Zwieńczeniem tego było ogłoszenie w sobotę rano tzw. sześciopaku, zwanego też w PO "szóstką Schetyny". To sześć obszarów tematycznych, na które w nadchodzących miesiącach Koalicja Obywatelska chce położyć szczególny nacisk. Te obszary to: wolność i demokracja, zarobki Polaków, służba zdrowia, sytuacja osób starszych, oświata, środowisko.

W każdej z tych dziedzin opozycja przygotowała szereg rozwiązań programowych. Największe poruszenie wśród zgromadzonych w PKiN wywołały takie postulaty jak: legalizacja związków partnerskich, dopłaty do pensji najsłabiej zarabiających, wprowadzenie głosowania przez internet, zniesienie zakazu handlu w niedziele, przywrócenie i rozszerzenie finansowanego z budżetu państwa programu in vitro, skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza-specjalisty do 21 dni (a na SOR-ze do 60 minut) czy wyeliminowanie węgla z energetyki do 2040 roku.

Zdaniem socjologów, politologów i ekspertów od marketingu politycznego dwudniowe Forum Programowe KO spełniło pokładane w nim przez Schetynę i jego ludzi nadzieje. Po klęsce w eurowyborach stało się dla opozycji nowym otwarciem i dało szanse na przejęcie politycznej inicjatywy w kampanii.

Trafienie kontaktowe

Używając metafory sportowej, Forum Programowe jest dla opozycji jak kontaktowe trafienie, gdy w meczu przegrywasz 0:3. Opozycja wreszcie zmusiła PiS do odniesienia się do mocnego konkretu, nawiązała polityczny dialog, bo do tej pory opierała się wyłącznie na krytykanctwie rządzących

- ocenia w rozmowie z Gazeta.pl politolożka dr hab. Ewa Marciniak, dyrektorka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. - Ten "sześciopak" jest dla opozycji dużym krokiem do przodu - dodaje nasza rozmówczyni.

Inny z naszych rozmówców, dr hab. Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jako największy atut dwudniowego forum wskazuje przedstawienie programu wychodzącego naprzeciw realnym, codziennym problemom milionów Polaków.

Zarazem ten program w interesujący sposób diagnozuje największy chyba deficyt działań "dobrej zmiany", czyli problem polityk publicznych

- zauważa politolog.

Jego zdaniem w minionej kadencji PiS dało wielu Polakom "swego rodzaju bilet wstępu do lepszego i bardziej zasobnego życia", ale to Platforma jako pierwsza zrozumiała, że aby z tego biletu móc w pełni korzystać, Polacy muszą mieć do dyspozycji sprawne i nowoczesne państwo, które zadba o tak istotne w codziennym życiu dziedziny jak służba zdrowia, edukacja czy klimat.

Socjolog dr Robert Sobiech zwraca uwagę na to, że Koalicja Obywatelska pod wodzą Schetyny wyciągnęła wnioski z wcześniejszych kampanii i tym razem jako pierwsza zdefiniowała kluczowe tematy kampanii.

PiS na swoim kongresie w Katowicach miało okazję to zrobić, ale z niej nie skorzystało. Dlatego teraz opinia publiczna przynajmniej przez pewien czas będzie skoncentrowana na tematach zaproponowanych przez największą partię opozycyjną

- tłumaczy nam dyrektor Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas.

Dr Sobiech, podobnie jak dr hab. Sowiński, uważa, że największą siłą programu opozycji jest to, że odpowiada na realne problemy "zwykłego Polaka". - To jest program merytorycznych zmian dla Polski - przekonuje socjolog. I dodaje: - Platformie udało się uniknąć zaangażowania w spory światopoglądowe i obyczajowe, które pogrążyły ją w eurokampanii. Na pierwszym miejscu opozycja postawiła rzeczywiste problemy milionów Polaków, a to zawsze dobry wybór dla partii politycznej.

Wyjście z pułapki "anty-PiS-u"

Dr hab. Marciniak uważa, że na korzyść Koalicji Obywatelskiej działa też uwolnienie się z od dominującej w przekazach opozycji retoryki antypisowskiej. Partie opozycyjne stały się w pewnym momencie jej zakładnikiem, a obóz władzy skrzętnie to wykorzystywał, powtarzając Polakom, że opozycja gra emocjami i wszczyna konflikty, bo nie ma żadnej propozycji dla wyborców.

Teraz narracja anty-PiS jest zrównoważona programem. To bardzo pozytywne, patrząc od strony opozycji

- podkreśla nasza rozmówczyni.

Zdaniem innego z ekspertów to zasługa odważnego wyjścia do wyborców, rozmowy z nimi i wsłuchiwania się w ich potrzeby. Ciągłe mówienie o zagrożeniu, jakim jest PiS, do tych potrzeb nigdy się nie zaliczało. - Platforma pokazała, że wciąż ma zdolność do wyznaczania atrakcyjnego dla jej wyborców i trudnego dla konkurencji pola programowego - mówi nam dr hab. Sowiński. I dodaje:

PiS znalazło się tym samym w niełatwej sytuacji. Rządzącym dość trudno będzie bowiem bronić się przed taką licytacją na kolejne transfery czy ekspresowym przyjęciem kolejnej ustawy

- Teraz to opozycja może kreować siebie na siłę polityczną, która ma wizję dla Polski i zajmuje się realnymi problemami państwa i obywateli. Może mówić, że wie, co nie działa właściwie i ma recepty na poprawę sytuacji. Takie dziedziny jak edukacja, służba zdrowia czy klimat to obszary, w których każdy Polak jest zainteresowany dobrymi rozwiązaniami - ocenia z kolei dr Sobiech.

Koniec wyborczego plebiscytu?

Zaprezentowanie przez największą siłę opozycyjną obszernego programu wyborczego najpewniej zmieni charakter całej kampanii. Siłą rzeczy znacznie większe znaczenie niż w kampaniach przed wyborami samorządowymi i europejskimi będzie odgrywać program i konkretne rozwiązania dla państwa i obywateli. Międzypartyjne animozje i wzajemne ataki personalne polityków z różnych obozów powinny zejść na dalszy plan.

- We wrześniu i październiku nie będziemy bowiem uczestnikami kolejnego plebiscytu, w którym zagłosujemy za albo przeciw tej lub innej partii politycznej - podkreśla dr hab. Sowiński. Jego zdaniem "będziemy uczestnikami prawdziwych wyborów między dwiema różnymi wizjami nowoczesnej Polski".

Wizji PiS-u, które chce państwa bardziej scentralizowanego, z silną władzą opartą o transfery socjalne. I wizji opozycji, która chce Polski zdecentralizowanej, ze sprawnymi i efektywnie działającymi instytucjami publicznymi

- wylicza.

Taka zmiana paradygmatu uprawiania polityki i prowadzenia kampanii jest dla PO i skupionej wokół niej części opozycji niejako koniecznością. Jak zauważa dr hab. Marciniak, wynika to z zupełnie innego profilu wyborców PiS-u i Platformy. - Wyborca bardziej wyedukowany nie lubi rozemocjonowanej polityki, bo rozumie ją nie tylko jako sferę wzbudzania emocji, lecz także sferę rzeczowych działań. Tak patrzy na sprawę wielu wyborców Platformy. Dlatego PO nie może ścigać się z PiS-em na to, kto wzbudzi większe emocje, kto będzie bardziej populistyczny. Ma innych wyborców niż PiS, a ci wyborcy mają zupełnie inne oczekiwania - argumentuje politolożka.

Negocjacje, pieniądze i nowe twarze

Wszyscy nasi rozmówcy zgadzają się w jednej kwestii - największym minusem dwudniowego Forum Programowego była niewyjaśniona do końca kwestia rozmów koalicyjnych między PO, PSL i SLD. Tym samym wyborcy dostali produkt (program), ale nie wiedzieli, kto ma im go dostarczyć (w jakiej formule opozycja pójdzie do wyborów). Przedłużające się negocjacje między Platformą i pozostałymi partiami są dla opozycji poważnym zagrożeniem, że efekt ogłoszenia programu zostanie ograniczony albo nawet zniweczony.

- Przecież PiS już pokazało swoje "jedynki" na listach, a opozycja nie wie jeszcze nawet, kto z kim te listy będzie układać - nie kryje zdziwienia dr Sobiech.

To jest przewaga PiS-u - jeśli się między sobą kłócą, to wewnątrz partii. Opozycja dyskutuje i kłóci się ze sobą za pośrednictwem mediów, na oczach milionów wyborców. To zasiewa w głowach Polaków wiele wątpliwości

- ocenia.

Co można zarzucić samemu programowi? Na pierwszy plan wybijają się kwestie finansowania złożonych obietnic. Politycy Koalicji Obywatelskiej albo mówili o tym niewiele, albo w sposób niejasny bądź niewiarygodny (np. 30 mld zł z akcyzy na alkohol i inne używki, które miałyby zostać przeznaczone na naprawę służby zdrowia).

Dr hab. Sowiński uważa, że opozycja skorzystałaby, gdyby nowemu programowi towarzyszyło przedstawienie wyborcom nowych twarzy, które wesprą ten program swoimi kompetencjami i wiarygodnością. Staną się gwarantem jego wykonalności i sensowności. - Chodzi o osoby, które pokazałyby wyborcom, że potrafią uzdrowić służbę zdrowia, kierować oświatą czy zadbać o ochronę środowiska. Wyjściem może się okazać rozwinięcie koncepcji Gabinetu Cieni. Eksperci Platformy właśnie teraz powinni wyjść z cienia i dać się poznać wyborcom. Za każdym z punktów programu powinien stać jeden z tych ekspertów, który być może byłby nawet kandydatem na ministra w danym obszarze - radzi politolog.

Słowo klucz: wiarygodność

Koalicja Obywatelska ma po weekendzie dobry humor. Jej Forum Programowe zdominowało w mediach ostatnie dni, a PiS nie może już kontynuować swojej narracji, że opozycja to wichrzyciele bez programu dla Polski. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, są jednak przekonani, że obóz dobrej zmiany będzie atakować opozycję z innej strony - kwestionując jej wiarygodność w wypełnieniu obietnic złożonych Polakom. Zresztą już w miniony weekend taki przekaz poszedł w Polskę.

Etykieta niewiarygodności będzie przez PiS w kolejnych tygodniach i miesiącach bardzo mocno eksploatowana. Niezależnie od tego, co zrobi lub czego nie zrobi opozycja. Do części wyborców ten przekaz trafi, bo łatwo przywołać niezrealizowane obietnice rządów PO-PSL

- przewiduje dr hab. Marciniak. Jej zdaniem, mimo licznych zapewnień polityków opozycji, PiS nie zrezygnuje też ze straszenia Polaków odebraniem świadczeń socjalnych takich jak 500 plus w razie zwycięstwa opozycji.

Tutaj opozycji jest potrzebne stanowcze rozliczenie czterech lat rządów PiS-u, swoisty audyt w obszarach, które Koalicja Obywatelska wskazała jako kluczowe w swojej kampanii

- podkreśla dr Sobiech. Dodaje, że drugą płaszczyzną, na której PiS będzie atakować opozycję, są kwestie światopoglądowe i obyczajowe. Przyniosło to korzyści w eurokampanii, więc "dobra zmiana" łatwo tego nie odpuści.

Dr hab. Sowiński: - Z punktu widzenia opozycji na tablicy świetlnej jest wciąż 0:1 do przerwy. PiS nadal jest liderem i faworytem do zwycięstwa, nadal ma więcej narzędzi i instrumentów do wygranej. Ale już wiadomo, że dla rządzących jesienny pojedynek to nie będzie łatwy spacerek. By wygrać, będą musieli rozegrać twardy wyborczy mecz.

Więcej o:
Komentarze (430)
Program Koalicji Obywatelskiej. Czy zmieni układ sił w kampanii
Zaloguj się
 • princepinot

  Oceniono 48 razy 16

  Podsumujmy.
  1. PO glosowalo przeciw wszystkim programom 500+ I przeciw 1000 dla emerytow. Podstawowym argumentem byl brak pieniedzy w budzecie (ocena Schetyny I glownego ekonomisty PO) I "niesprawiedliwosc" w postaci nagradzania niepracujacych.
  2. PO glosowalo przeciw przywroceniu wieku emerytalnego.
  Teraz Schetyna wycofuje sie z wszystkiego jako jeden z najwazniejszych (ale pomijanych) punktow swojej platformy. To przeciez zart. Czyzby oboje Schetyna I jego ekonomista tak bardzo sie pomylili? Jezeli tak to dlaczego ktokolwiek ma wierzyc tym panom w ich szacunkach budzetu na przyszlosc. Jedynym wyjsciem z tej sytuacji jest zmiana kierownictwa PO, ktora powinna nastapic po dwoch latach zupelnie nieskutecznej opozycji w wykonaniu Schetyny I kompletnego blamazy w analizach ekonomicznych.
  3. VAT? Gdzie jakiekowiek slowo o ustawodawstwie I zmianach wprowadzonych przez PiS w VATcie. To tez blamaz PO. PO powinno przytaknac zmiana w VAcie, a oni dalej oponowali. Teraz CO? Dalej bedziemy slyszeli ze komisja w sprawie VAT jest polityczna? Jest ale wprowadzone zmiany sa dobre.
  4. Nowe propozycje PO to krocie z budzetu, ktory sie nie zapina. Dodatek dla najmniej zarabiajacych ? Znaczy dla kogo? Dla ukraincow? Sprawa pomyslana ala nie przemyslana, a byly na to 3 lata !!!
  5. Gdzie jakiekolwiek postulaty dotyczace praworzadnosci. To jest miejsce w ktorym PO moze zablysnac. Przywrocenie niezaleznoosci sadow I prokuratury !!! GDZIE JEST TAKI POSTULAT !!!
  6. Jedyna proponowana zmiana prawna to zwiazki parterskie. CZy PO przemyslalo ten pomysl. Czy zdaje sobie sprawe ze w polskim prawie nie istnije pojecie zwiazku partenskiego wiec trzeba bedzie zmienic tysiace stron przepisow prawnych ustaw I rozporzadzen. Jak wiec widac jest to haslo a nie przygotowana propozycja. Co robili prawnicy platformy przez ostatnie lata?
  7. Pozostaje takze sprawa zamiatania pod dywan. PO nieststy nie wyciagnelo wnioskow z afer I nie wyslalo "podejrzanych" czlonkow na zielona trawke. Nieststy nawet jezeli nie skazani, niektorzy nie powinni byc na listach. Bez tego nic nie bedzie.
  Haslo Kidawy-Blonskiej ze czlonek PO jest niewinny dopoki nie jest skazany jest nie do przyjecia. O przynaleznosci do partii musza decydowac wyzsze standardy niz wyroki sadowe.
  Bylo kilka lat na rozwiazanie. Nie zrobiono nic !!!
  8. Koalicja. Schetyna nie moze byc ogrywany przez Millera I spolke !!!

 • krynolinka

  Oceniono 55 razy 13

  "Trzeba słuchać ludu, obiecać im czego oczekują, a potem wygaszać ich oczekiwania.
  Ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, służba zdrowia będzie za darmo, urwa! "
  Z dedykacją dla suwerena od pana premiera.

 • facet171

  Oceniono 28 razy 10

  Jak zwykle, analiza z alternatywnej rzeczywistości. Ale rozumiem , GW musi się dostosować do bardzo niskiego poziomu umysłowego jej subskrybentów, bo inaczej nie będą płacić. A dla matolkow którzy myślą, że zamieszczane tu posty mają jakieś znaczenie dla wyników wyborów- nie mają żadnego.

 • volongoto41

  Oceniono 38 razy 10

  Schetyna przeprasza za wiek emerytalny....
  A co Pan, Panie Grzegorzu mysli o związkach partnerskich:
  1. Tak!
  2. Nie!
  3. Tak!
  4. Jutro się zobaczy...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 56 razy 10

  czy moglibyście panowie redaktory sprawdzić przed napisaniem tego pasztetu jakie były wyniki wyborów do PE?!
  podpowiadam: PiS zdobył 45% głosów a dwie partie opozycyjne 44% , wiec przestańcie z uporem maniaka nazywać te wyniki klęska, zwłaszcza że widać jasno jak na dłoni jaka "sile" reprezentuje w PE Szydło i jej 20 osobowa drużyna Edków z zadupia bez minimalnej znajomości jeżyków europejskich i europejskiej kultury politycznej

 • stagrz20

  Oceniono 15 razy 9

  Pobożne życzenie.

 • przemysl_to

  Oceniono 23 razy 9

  " wsłuchujemy się w głosy tysięcy Polek i Polaków "

  hahahahahahahahahahahahahahaha

 • antypalikot2

  Oceniono 31 razy 9

  Na początku września 39' w jednej z gazet podano informacje o zmbombardowaniu Berlina przez polskie lotnictwo. Ten artykuł jest w tym samym stylu;)))

 • a1k5

  Oceniono 30 razy 8

  Z ostatniej chwili !
  Ewa Kopacz wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego nie zna języka angielskiego. Okazuje się, że pani premier mówi w jednym obcym języku – po rosyjsku.
  A jeszcze nie tak dawno lewackie portale wyżywały się na PiSowskich kandydatach do europarlamentu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX