Po spotkaniu Dudy i prezydent Słowacji. Czaputova o nominacjach w KE: "To nie jest dobry wynik dla V4"

- Chcemy kontynuować tradycję budowania przyjacielskich stosunków - powiedziała w Warszawie prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiali o współpracy w regionie i w Unii Europejskiej, kwestiach bezpieczeństwa, ochrony środowiska i klimatu, ale też o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Andrzej Duda przywitał w Pałacu Prezydenckim Prezydent Słowacji Zuzanę Czaputovą, która objęła ten urząd 15 czerwca 2019 r. Jest to jej pierwsza oficjalna wizyta w Polsce, a trzecia w regionie, po Pradze i Budapeszcie.

 

Duda i Czaputova o współpracy między Polską i Słowacją

Podczas wspólnej konferencji prezydent Polski pogratulował Czaputovej "spektakularnego zwycięstwa" (mało znana liberalna polityczka otrzymała w drugiej turze wyborów 58,4 proc. głosów i została pierwszą w historii Słowacji kobietą na stanowisku prezydenta) oraz wyraził wdzięczność, że odwiedza ona w pierwszej kolejności "kraje wspólnoty wyszehradzkiej". - To pokazuje, jak duże znaczenie Pani Prezydent od samego początku swojej prezydentury, swojego urzędowania przywiązuje do tego, co jest ważne także dla nas – a mianowicie: do współpracy regionalnej i w ramach Unii Europejskiej - powiedział Duda.

Prezydent Polski podkreślił, że podczas rozmowy w cztery oczy i w czasie posiedzenia plenarnego omawiany był temat współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej (tzw. V4) oraz tzw. "Trójmorza". Duda zachęcał prezydent Słowacji od uczestniczenia we wspólnych inwestycjach drogowych, kolejowych i energetycznych. - Jest to kwestia gospodarcza, relacji międzyludzkich i turystyki – tego wszystkiego, co dla nas istotne. Wierzę, że współpraca w ramach Trójmorza w najbliższych latach będzie się rozwijała - powiedział Duda po spotkaniu.

Ukraina, ochrona klimatu i reforma sądownictwa

Podczas spotkania poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa, przede wszystkim sytuacja na Ukrainie. - Bardzo się cieszę, że mamy tutaj z Panią Prezydent wspólne spojrzenie. Obydwoje mamy przekonanie, że trzeba wspierać Ukrainę zarówno w jej dążeniu do stabilności, do tego, by zachować pełną suwerenność, pełną niepodległość, a więc także do zakończenia okupacji Donbasu, Ługańska i Krymu. Ale przede wszystkim, żeby były także realizowane reformatorskie, proeuropejskie działania Ukrainy - mówił Duda.

Zapewnił, że rozmawiał z Czaputovą również o ochronie klimatu i środowiska. - Pani Prezydent przez lata specjalizowała się w tej dziedzinie - powiedział polski prezydent i zaznaczył, że choć zmiany klimatyczne są dla Polski bardzo istotne, "niezmiernie ważną sprawą" jest dla jego administracji tzw. "just transition, czyli sprawiedliwa transformacja" tzn. ochrona klimatu bez szkody dla społeczeństwa.

W trakcie wizyty słowackiej prezydent poruszony został również problem polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Rozmawialiśmy o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o sposobie, w jaki sędziowie są wybierani do Izby Dyscyplinarnej, jakie są jej rola i znaczenie. Mówiłem Pani Prezydent, że Izba Dyscyplinarna stanowi odpowiedź na bardzo – niestety – złą ocenę polskiego wymiaru sprawiedliwości przez polskie społeczeństwo - podsumował Duda.

Czaputova o nominacjach w KE: "To nie jest dobry wynik dla V4"

Podczas konferencji Czaputova została zapytana, o jakie teki będzie zabiegać w Komisji Europejskiej. - Zgodziliśmy się z panem prezydentem, że to nie jest dobry wynik, że ten region nie będzie miał swojego przedstawiciela, jeśli chodzi o najwyższe stanowiska w ramach Unii Europejskiej - powiedziała słowacka prezydent. - Jeśli chodzi o ambicje Republiki Słowackiej, wydaje mi się, że eurokomisarzowi Szefczoviczowi powinno się udać zostać przedstawicielem do spraw energetyki tak, jak to było dotychczas - dodała.

Duda odniósł się do wyboru Ursuli von der Leyen jako kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej. - Uważam, że decyzje polityczne muszą odzwierciedlać wolę wyborców wyrażoną w głosowaniu, więc jeżeli partie socjalistyczne, w efekcie także socjaliści na poziomie Parlamentu Europejskiego przegrywają wybory (...), to nie bardzo rozumiem, dlaczego polityk reprezentujący to właśnie ugrupowanie miałby stanąć na czele Komisji Europejskiej - stwierdził Duda odnosząc się do postulatu by szefem Komisji był Frans Timmermans z Partii Europejskich Socjalistów. Prezydent podkreślił, że "jest czymś całkowicie naturalnym, że kandydatką na urząd szefa KE jest polityk, która jest wyłoniona przez EPP [tj. von der Leyen -przyp. red.] - partię, która wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała". - Jest to dla mnie naturalny, demokratyczny wynik odzwierciedlający wybory do Parlamentu Europejskiego - mówił Duda.

Więcej o:
Komentarze (55)
Po spotkaniu Dudy i prezydent Słowacji. Czaputova o nominacjach w KE: "To nie jest dobry wynik dla V4"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 29 razy 23

  "Mówiłem Pani Prezydent, że Izba Dyscyplinarna stanowi odpowiedź na bardzo – niestety – złą ocenę polskiego wymiaru sprawiedliwości przez polskie społeczeństwo.."

  Panie Duda, oczekiwanie przez obywateli na wyrok sądowy tak wydłużył się po "dobrej zmianie', że Ziobro musiał ukryć statystyki ministerstwa sprawiedliwości.
  Prezydent Czaputova w przemówieniu już wyraziła swoje poparcie dla przestrzegania praworządności przez kraje członkowskie UE i jako prawnik wie doskonale, że tzw izba dyscyplinarna w SN jest li wyłącznie politycznym ciałem partii rządzącej w jej bolszewickim zamachu na trójpodział władzy.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 27 razy 23

  Czaputova pewnie wyskoczyła z praworządnością, a Adrian zonk. Ale bawi mnie to brnięcie w kandydaturę Leyen - wpadli z deszczu pod rynnę, bo kurs ws. praworządności zostanie utrzymany, a Timmek dalej będzie wiceszefem KE.

 • amoramo

  Oceniono 24 razy 20

  już nawet Słowacja nas opieprza- nie ma to jak wstać z kolan

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 17

  Przynajmniej pan Czaputowa nie owija w bawełnę , bo to jest porażka i tyle

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 13 razy 13

  Brawo Prezydent Słowacji !!! To jest prezydent a nie ta porażka Dufa intelektualne i moralne dno.

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 15 razy 13

  Biedna Pani Prezydent Słowacji Mądra, Inteligentna Otwarta, musiała się męczyć słuchania tego rozmodlonego bredziarza i Ciekawe czy opowiadał jej o PGRach

 • polak66maly

  Oceniono 20 razy 12

  Pani Prezydent i Maliniak, tak w skrocie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX