"Szóstka Schetyny" ma zaszachować PiS. Gospodarka, zdrowie i edukacja, a nie aborcja i mniejszości seksualne

Nie aborcja, związki partnerskie czy rozdział państwa od Kościoła, a gospodarka, zdrowie i edukacja. W kampanii do Sejmu i Senatu Platforma i jej sojusznicy chcą unikać tematów światopoglądowych. Widać to chociażby po panelach dyskusyjnych na Forum Programowym Koalicji Obywatelskiej.

W sobotnie przedpołudnie wszystko będzie jasne. Przewodniczący Platformy ma przedstawić sześć filarów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej na wybory parlamentarne. Cały program zostanie zatwierdzony pod koniec lipca na Radzie Krajowej PO. Co znajdzie się w "szóstce Schetyny"? To dzisiaj chyba najpilniej strzeżona tajemnica w PO. Politycy partii nie chcą, żeby cokolwiek ujrzało światło dzienne zbyt wcześnie, planują zaskoczyć PiS. Jednocześnie liczą, że uda się zmonopolizować uwagę mediów w najbliższych dniach i "przykryć" ogłoszenie przez Zjednoczoną Prawicę "jedynek" na jej listach do Sejmu i Senatu.

Blisko problemów Polaków

Chociaż treść "szóstki Schetyny" jest utrzymywana w ścisłej tajemnicy, patrząc na tematykę paneli dyskusyjnych Forum Programowego KO i rozmawiając z politykami Koalicji, można pokusić się o jej odszyfrowanie. Politycy Platformy i Nowoczesnej jednym tchem wymieniają bowiem kwestie, które będą dla nich kluczowe w trakcie dalszej części kampanii.

Skupiona wokół Schetyny i PO część opozycji skoncentruje się przede wszystkim na gospodarce, ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska, transporcie. Słowem, na tych kwestiach, które na co dzień spędzają sen z powiek milionów Polaków. Cel jest prosty - pokazać, że wbrew obiegowej opinii i propagandzie mediów publicznych "dobra zmiana" wcale nie podniosła jakości życia w Polsce. A przynajmniej nie tak, jak zapewniają jej politycy. Słynne hasło "Polska w ruinie", którym PiS pognębiło Platformę w 2015 roku, tym razem ma uderzyć w Nowogrodzką.

Schetyna dał temu wyraz już podczas swojego wystąpienia na otwarcie Forum. Postawił diagnozę o chorej Polsce, której potrzebna jest pomoc.

Z tych opowieści [Polaków, z którymi spotykają się politycy KO - przyp. red.] wyłania się ponury obraz choroby państwa. Państwa, które z roku na rok słabnie. Państwa w którym władza uprawia grę pozorów. Zupełnie jakby rządziła nami trupa cyrkowców

- stwierdził były szef MSZ.

Jego słowa dobrze korespondują z hasłem przewodnim Forum - "Uzdrowić Polskę". Lider Platformy mówił zgromadzonym w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki o trującym węglu z Rosji, zanieczyszczonym powietrzu, suszach i kurczących się zasobach wody pitnej, deficycie leków, długich kolejkach do lekarza, uczniach pokrzywdzonych wskutek reformy edukacji, coraz większej drożyźnie czy braku podwyżek dla pracujących Polaków.

„Nie” dla lewicowej ideologii

O ile jednak problemy, które trapią Polskę i Polaków, zostały zdiagnozowane przez Schetynę i jego ludzi jak najbardziej słusznie, o tyle na panelach dyskusyjnych Forum Programowego KO nie zawsze padały recepty na to, jak je rozwiązać. Oczywiście usłyszeliśmy o kilku propozycjach (m.in. obniżka PIT-u do 10 i 24 proc. czy przyjęcie Karty Praw Podatnika), ale podczas części paneli (m.in. o opłacalności pracy w Polsce oraz sytuacji uczelni wyższych) dyskusja miała charakter czysto akademicki i trudno było doszukać się konkretów.

Politycy Koalicji Obywatelskiej zapewniają, że konkrety na pewno znajdą się w programie, który zostanie przyjęty pod koniec lipca. Już dziś wiemy jednak, że Platforma i spółka wyciągnęli wnioski z kampanii europejskiej. Zupełnie odpuścili bowiem tematy światopoglądowe, czyli to, czym Zjednoczona Prawica rozgrywała Koalicję Europejską w eurokampanii. Na Forum Programowym KO próżno szukać takich kwestii jak liberalizacja prawa aborcyjnego, legalizacja związków partnerskich czy rozdział państwa od Kościoła (o opodatkowaniu kleru albo likwidacji Funduszu Kościelnego nie wspominając). Potwierdza to słowa Schetyny z radiowej Trójki o tym, że w kampanii jego obozu nie będzie miejsca na tego rodzaju postulaty.

Platforma chce wrócić do swych korzeni - chadecko-konserwatywnego rysu ideologicznego i opinii sprawnego, kompetentnego menedżera. W naturalny sposób otwiera to szerokie pole manewru dla lewicy, która znów stanie się jedynym orędownikiem progresywnych rozwiązań obyczajowych i społecznych. Taka metamorfoza niesie też jednak ze sobą zagrożenie, które już teraz próbuje wykorzystać PiS - łatwo będzie wykazać ciągłe lawirowanie Platformy w ostatnich latach między programem bardziej postępowym i bardziej konserwatywnym. Z pewnością nie wzmocni to wiarygodności Koalicji Obywatelskiej.

O tę wiarygodność starał się zabiegać Schetyna. Nie tylko zapewnił, że "nic, co dane, nie będzie odebrane", nawiązując do oskarżeń pod adresem opozycji o chęć likwidacji programu "Rodzina 500 plus", ale również przeprosił Polaków za podniesienie wieku emerytalnego za rządów koalicji PO-PSL.

Przyznajemy, to był błąd. Można to było przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu

- kajał się Schetyna.

Autokrytyka lidera PO zrobiła spore wrażenie na zgromadzonych w PKiN. Tak jest zresztą zawsze, gdy prominentny polityk publicznie wyznaje winy. Bynajmniej nie gwarantuje to jednak Platformie carte blanche i nowego otwarcia. Śledzący Forum wyborcy jak mantrę powtarzali bowiem jedno pytanie: jaka jest ich wiarygodność? Jeśli więc za diagnozami polityków Koalicji Obywatelskiej szybko nie pójdą przekonujące konkrety programowe, przepraszać będzie musiał nie tylko Schetyna.

*****

Drugi dzień Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej już w sobotę 13 lipca, od godz. 9:00 do 16:00 w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Więcej o:
Komentarze (310)
Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej. Szóstka Schetyny.
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 15 razy 9

  Jak Platforma chce wrócić do opinii kompetentnego, sprawnego managera to zdecydowanie nie z PSL. PSL kojarzy się wszystkim z małomiasteczkowym dobijaniem targów, z rodziną na swoim, czyli z tym wszystkim za co ludzie mają dość PIS.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 7 razy 7

  Grzesiek to agent prezesa. Jest jak kotwica dla PO. Dla starszego pokolenia niewiarygodny dla młodszego nierozpoznawalny. Zapewni PO porażkę w wyborach to pewne jak w banku.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 23 razy 7

  Po co ta szopka z "szóstką Schetyny"? po co ta pr owska licytacja z pisem i "piątką kaczyńskiego". Trzeba ludziom powiedzieć jasno: Po pierwsze: czy chcą ponownie oddać los państwa w ręce jednego człowieka, który nie rozumie czym jest praworządność i zdać się na jego uprzedzenia, fobie i niekompetencje w wielu sprawach, bo dzisiaj instytucje władzy nie działają i decyzje zapadają w siedzibie partii rządzących w gronie ludzi, którzy nigdy nie poniosą za nie formalnej odpowiedzialności. Po drugie: czy chcą państwa, w którym władza bez przerwy toczy walkę z całymi grupami zawodowymi - sędziami, nauczycielami w imię nie wiadomo czego? Po trzecie: Czy chcą państwa, w którym ukradziona społeczeństwu telewizja publiczna gnoi każdego, kto otwarcie wyraża inne zdanie niż rządzący? Po czwarte: Czy chcą państwa, w którym politycy partii rządzących notorycznie recenzują wyroki sądów, w którym szykanuje się sędziów i prokuratorów, i w którym zwalnia się z pracy za krytykę władzy? Po piąte: czy chcą państwa, w którym władza pod płaszczykiem "polityki socjalnej" przekupuje liczne grupy wyborców darmowymi transferami pieniężnymi w zamiarze uzyskania korzystnego wyniku wyborczego, nie bacząc na to, że wiele z transferowanych środków trafia do ludzi, którzy sobie dobrze radzą, a także na to, że takie transfery realizuje się kosztem niedoinwestowania sfery publicznej (służby zdrowia, edukacji, ochrony środowiska, kultury) oraz kosztem podwyżek płac, dla ludzi pracujących w sferze budżetowej? Po piąte: czy wreszcie chcą poprzeć głupią dyplomację, która niepotrzebnie konfrontuje Polskę z UE, spycha kraj na margines polityki europejskiej i zwyczajnie ośmiesza polskie państwo? To musi zostać powiedziane w kampanii wyborczej, aby ludzie zrozumieli, że wybór PIS grozi unicestwieniem demokracji i na rzecz jakiegoś drugiego, tym razem nacjonalistyczno-klerykalnego i populistycznego PRLu. Panie Schetyna, niech się pan do mnie zgłosi, a napiszę panu klilka wyborczych mów, bo mizeria którą prezentujecie mnie doprawdy wqrwia

 • ktos_z_kosmosu

  Oceniono 7 razy 5

  Schetyna nie jest klaunem.
  Wygląda na to, że ten facet jest najmitą do utarcia ścieżki ku ustrojowi Polski jako państwo wyznaniowe.
  Patrząc w przyszłość, to dla KK jedyna opcja by utrzymać zdobycze, nadal na obecnym poziomie funkcjonować i beztrosko, w dostatku żyć za darmochę.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli PO nie wystawi nowych twarzy to przerznie z kretesem. Ktokolwiek byle nie Schetyna ;-)

 • sparky6

  Oceniono 6 razy 4

  Główny ekonomista PO Andrzej Rzońca: "Płaca minimalna w Polsce rośnie za szybko".

 • stefan4

  Oceniono 8 razy 4

  (1) gospodarka, (2) ochrona zdrowia, (3) edukacja, (4) ochrona środowiska, (5) transport.
  To gdzie jest ,,szóstka''? Co jest szóste?

  A czy gdzieś jest ochrona obywatela przed nadużyciami ze strony agresywnego państwa; t.zw. ,,prawa człowieka''? Czy jest taka polityka zagraniczna, żeby nie trzeba się było wstydzić za Polskę? Czy w tej ,,szóstce '' mieści się lokalna samorządność, czy nadal (jak za komuny) o każdej bzdurze będzie decydowała ,,Warszawa''?

  Na PiS nie zagłosuję. Ale mam i tak dwie możliwości:
      * głosować na PO, licząc na szybką naprawę Państwa, albo
      * uznać, że te wybory i tak są stracone i zagłosować na kogoś małego, żeby mu
        ułatwić  start w roku 2023.
  To, którą opcję wybiorę, zależ m.in. od odpowiedzi na te pytania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX