Nie ideologia, tylko problemy zwykłych Polaków. Schetyna chce wykorzystać zaniedbania PiS-u i uderzyć w najmocniejszą stronę "dobrej zmiany"

Z dala od ideologicznych wojenek i partyjnego zacietrzewienia, a blisko problemów milionów Polaków. Grzegorz Schetyna nakreślił kurs, który w kampanii parlamentarnej ma obrać Koalicja Obywatelska. Pytanie, czy starczy samozaparcia, żeby ten kurs utrzymać.

"Uzdrowić Polskę" to hasło przewodnie dwudniowego Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej. Nie bez powodu. Już w inaugurującym konferencję przemówieniu dowiedzieliśmy się od Grzegorza Schetyny, co stoi za wspomnianym sloganem.

Schetyna niczym doświadczony lekarz postawił diagnozę chorej i cierpiącej Polski, nieudolnie zarządzanej przez obóz "dobrej zmiany", oraz Polaków, którzy płacą cenę za politykę rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Lider PO uderzył więc tam, gdzie PiS zawsze było najsilniejsze - w wizerunek środkowoeuropejskiego państwa dobrobytu, które sprawiedliwie redystrybuuje swoje zasoby, dba o najsłabszych i wyrównuje szanse.

Jednocześnie Schetyna zaadresował wszystkie najważniejsze problemy, trapiące Polaków w ostatnich tygodniach i miesiącach. Problemy, których rządzący nie potrafią rozwiązać, z rozwiązaniem których zwlekają albo które sami wywołali. Było więc o ciężkiej sytuacji nauczycieli i podwójnym roczniku w liceach, niedomagającej służbie zdrowia i skandalicznych pensjach osób w niej zatrudnionych, problemie ze śmieciami, trującym Polaków smogu i deficytach wody pitnej czy wreszcie coraz wyższych cenach żywności, które boleśnie odczuwają zwłaszcza ci zarabiający najmniej.

Bo, paradoksalnie, obszarów, w których "dobra zmiana" jako gospodarz Polski się nie sprawdziła jest wiele, chociaż, gdy się o nich mówi, argumenty są zbywane wyrównywaniem szans poprzez politykę socjalną, przywracaniem godności wykluczonych czy dobrą koniunkturą gospodarczą.

Sytuacja do złudzenia przypomina tę z 2015 roku, gdy to Platforma usiłowała przekonać Polaków, że w Polsce jeszcze nigdy tak wielu nie żyło się tak dobrze i tak dostatnio, a PiS utrzymywało, że kraj pogrążony jest w chaosie czy wręcz ruinie. Tyle że tym razem role się odwróciły. Schetyna, podobnie jak Beata Szydło czy Andrzej Duda, swoją diagnozę opiera na objeździe kraju i rozmowie z setkami, tysiącami zwykłych Polaków. Jak zaznaczył Schetyna - od profesora uniwersytetu, po handlowca i kasjerkę.

Jeśli zastanawiasz się Polko i Polaku, skąd PiS bierze pieniądze, to spójrz na swój pasek z wypłatą. Te pieniądze powinny tam być, ale ich nie ma

- przekonywał z mównicy w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki były szef MSZ.

Oczywiście, już na starcie można by Platformie zarzucić, że to kampanijna ckliwa zagrywka, w której mało jest wiarygodności. Jednak, żeby tę wiarygodność w oczach Polaków zdobyć, Schetyna nie bał się uderzyć w pierś i wyznać win. Jednym z najmocniejszych punktów jego wystąpienia był fragment o podniesieniu wieku emerytalnego przez rząd PO-PSL. - Przyznajemy, to był błąd. Można to było przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu - ocenił sternik Platformy.

Na koniec Schetyna wrócił do rozmów z Polakami, które odbywali i odbywają politycy jego partii.

Z tych opowieści wyłania się ponury obraz choroby państwa. Państwa, które z roku na rok słabnie. Państwa w którym władza uprawia grę pozorów. Zupełnie jakby rządziła nami trupa cyrkowców

- wyliczał.

Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej zaczyna się więc z wysokiego "C". Opozycja rzuca PiS-owi rękawicę na polu, na którym rządzący z jednej strony czuli się dotąd bardzo mocni, ale z drugiej dopuścili się też wielu zaniechań. Jeśli szybko nie znajdą sposobu na ich skorygowanie i przekonanie Polaków, że wiedzą, jak odpowiedzieć na nawarstwiające się problemy, Koalicja Obywatelska może szybko nabrać wiatru w żagle. A to zwiastowałoby dla "dobrej zmiany" niezwykle ciężkie wakacje.

Więcej o:
Komentarze (382)
Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej. Wystąpienie Schetyny
Zaloguj się
 • 2majtek1

  Oceniono 86 razy 28

  No to roboty.
  Dawno nie słyszałem tak sensownie mówiącego Schetyny .
  Powodzenia , to da się zrobić .

 • 1moja

  Oceniono 48 razy 24

  Panie Schetyna a kiedy zajmiecie sie likwidacja panszczyzny?!
  Obecenie kazdy podatnik, niezaleznie od wiary, wyznania czy swiatopogladu, MUSI placic na stalinowski /powstal za Stalina/ fundusz koscielny.
  Kiedy podatnik bedzie mogl sobie wybrac czy chce placic na kosciolek czy nie?
  Obecnie jak chlop panszczyzniany jest zmuszany do utrzymywania kosciolka i ich przewielebnych zlotych cielcow.
  Panie Schetyna kiedy politycy przestana sie licytowac, ktora partia ciepnie wiecej NASZYCH, PODATNIKOW milionow, na tace ks. dobrodziejowi aby ten z ambony dobre slowo powiedzial o tow. partyjnych?!
  Kiedy ich przenajswietsze zlodziejstwa biskupie przestana decydowac o kazdej dziedzinie naszego zycia?!
  Kiedy zatrzymacie rozgrabianie MAJATKU NARODOWEGO przez kosciolek?
  PS. A te swoje przeprosiny to sobie mozecie w rzyc wrazic i dalej wysiadujcie jaja bo przeciez nie macie z kim przegrac.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 46 razy 22

  Dwa krótkie postulaty:
  1. Rozdzielić stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
  2. Rozliczyć badaczy Smoleńska.

 • esque

  Oceniono 29 razy 17

  trzymam kciuki chociaż Schetyna jak dla mnie to polityk zupełnie bez charyzmy

 • 1moja

  Oceniono 31 razy 13

  "...Te pieniądze powinny tam być, ale ich nie ma ..." Nie ma bo dajecie MILIARDY podatnikow na utrzymanie ich przenajswietsze zlodziejstwa biskupie i na kosciolek. Panie Schetyna na swiecie juz nie ma feudalizmu a w Polsce nadal kazdy podatnik niezaleznie od wiary, wyznania czy swiatopogladu MUSI utrzymywac ich przewielenych zlotych cielcow i kosciolke jak chlop panszczyzniany.
  Mozecie sobie nadal wysiadywac jaja bo nie macie z kim przegrac .
  Dla przypomnienia PO przed przegranymi wyborami dalo MILIONY PODATNIKOW przeznaczonych na kulture na budowe kolejnego kosciolka aby ks. dobrodziej sie wstawil w niebie za nich i za ich wygrana.
  Panie Schetyna zginajcie swoje panszyzniane karki jeszcze nizej przed dobrym panem i plebanem a my NAROD GORSZEGO SORTU ZE ZDRADZIECKIMI MORDAMI poradzimy sobie bez was politykow siedzacych wiecej na plebani niz w sejmie.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • buju1976

  Oceniono 13 razy 11

  "amunicja" leży na stole, wystarczy sięgnąć do gazet z ostatnich 3 lat i ich obietnic:
  1. frontem do obywatela - w wydaniu PiS - mamy was głęboko,
  2. dojna zmiana - dojenie spółek, nepotyzm, hołd, wazeliniarstwo,
  3. dyplomatołki - dostali stanowiska wierni ale mierni od wójta Pcimia począwszy
  4. elektromobilność+ - koń by się uśmiał, ale połozyli stadniny....
  5. śmigłowce oraz okręty
  6. "narodowe" najwazniejsze po czym Autosan bankrut, pociagi ze Szwjacarii zamiast z Pesy, itd.
  7. Smolensk - jakos cicho o tej bajce
  8. mozna by by bez konca wyminiac...
  5.

 • ps11111ps

  Oceniono 20 razy 10

  Problemy zwykłych polaków
  1) W aptekach nie ma leków
  2) W studniach nie ma wody
  3) Ziemniaki po 3zł, pietruszka po 20zl
  4) ...

 • wagabunda

  Oceniono 18 razy 10

  Panie Grzegorzu Schetyna, niech pan naprawdę nie wchodzi w żadną koalicję z PSL-em, bo to po prostu już najprawdziwszy z prawdziwych polityczny trup! Wyżej 5% progu wyborczego PSL już nigdy nie podskoczy, więc po co panu taki balast, który jeszcze w dodatku stawia takie warunki i żądania jakby tych procentów poparcia miał co najmniej ze 20?
  Jeśli PO obawia się, że w razie szerokiej koalicji bez PSL-u ale z całą Lewicą w oczach wyborców może wyjść na partię "antychrześcijańską", "antykatolicką", itd., itp., to od razu spieszę z wyjaśnieniem, że to TOTALNA BZDURA! TOTALNA!
  Dziś w Polsce jest jakaś określona ilość ludzi, którzy zawsze będą przykościelni, będą uważali siebie samych za "kultywatorów i strażników wartości" - owszem - ale oni już zagrożenia dla was nie stanowią, bo oni już są "zagospodarowani" przez PiS! Nie sądźcie więc, że oni się do was zrażą, bo oni JUŻ przestali być waszymi wyborcami i do was już nigdy nie powrócą! PSL jeszcze się łudzi, że część z nich swoją nagłą pobożnością PiS-owi wyrwie, ale to tylko złudzenia!
  Natomiast osoby pozostałe, czyli te normalne i "nieprzykościółkowe" z każdym rokiem rosną w siłę, ich ilość z czasem wciąż rośnie, więc to właśnie pośród nich należy szukać nowych wyborców, bo ten wzrost jest zjawiskiem nieodwracalnymI Takich ludzi traktujących Kościół z rezerwą, rozsądnie podchodzących do swojej wiary, a nie w sposób "ciemnotoruński" jest już dziś bardzo dużo, ale nadal nie mają na polskiej scenie politycznej takiej partii, z którą mogliby się utożsamiać!
  Nie mają, bo m.in. wy, Platforma, wciąż usilnie chcecie żyć przeszłością, myśląc, że Polaków krytycyzm wobec Kościoła zrazi, gdy tymczasem jest dokładnie odwrotnie! Takim wyborcom partia stawiająca biskupom stanowcze warunki może ZAIMPONOWAĆ, własnie to może ich do was przekonać. Bo co wy niby sobie myślicie, że w Polsce już po wieki wieków będzie królować toruńska ciemnota? Nie, tej ciemnoty wbrew pozorom jest coraz mniej, więc miejcie odwagę stać się wreszcie PARTIĄ PRZYSZŁOŚCI!
  Póki co więc nie oglądajcie się już na padających przed proboszczami PeeZelowców, tylko śmiało stwórzcie koalicję na CAŁEJ opozycji! Przestańcie się bać tych pleconych przez Kosiniaka bzdur o jakichś tam wartościach, których lewica rzekomo nie przestrzega, bo krytycyzm wobec Kościoła nie jest na niego atakiem! Co więcej, ogromna rzesza Polaków czeka właśnie na to; ŻE KTOŚ WRESZCIE SIĘ ODWAŻY KOŚCIOŁOWI POSTAWIĆ, STAWIAJĄC NA PIERWSZYM MIEJSCU DOBRO POLSKI, A NIE JAKĄŚ RZEKOMĄ "OBRONĘ WARTOŚCI".
  Platformo, pamiętaj, że w Polsce jest ogromna ilość katolików bardzo rozsądnych, którym rozpasanie Kościoła się nie podoba, ale to wcale nie znaczy, że są jego wrogami. No i właśnie oni na wybory nie chodzą, bo po prostu nie mają na kogo głosować.
  Wyjdźcie więc im na przeciw, zaczynając od wspólnej koalicji z całą opozycją, w tym również z Wiosną oraz z SLD.
  Bo musicie się pogodzić, że tzw. "obrońców" Kościoła już niczym nie przelicytujecie. To miejsce na wyborczej mapie Polski JEST JUŻ ZAJĘTE!

  Dlatego też, panie Schetyna, miejcie odwagę stworzyć koalicję PO+Nowoczesna+Inicjatywa Polska+Wiosna+SLD+Zieloni+Razem+Samorządowcy+Obywatele RP+demokratyczny "plankton" z jasną deklaracją wszystkich podmiotów, że sprawy ideologiczne na czas kampanii odsuwacie na dalszy plan, oraz że nikt nikomu niczego w tej materii narzucać nie będzie, a dopiero po wyborach z powrotem porozdzielacie się na sejmowe kluby, koła, itd., DLA WSPÓLNEGO DOBRA!!!!!
  No i oczywiście z dokładnym ustaleniem odpowiednich parytetów za procentowe wyniki wyborcze kandydatów poszczególnych partii.
  PROSIMY WAS O TO!!!

 • evident

  Oceniono 36 razy 10

  Brawo czas dojną zmianę zamienić. Każda inna opcja będzie lepsza niż koszmar pisbolszewików.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX