Forum Koalicji Obywatelskiej. Schetyna rozlicza PO ws. wieku emerytalnego: Przyznajemy, to był błąd

Grzegorz Schetyna zainaugurował forum programowe Koalicji Obywatelskiej i praktycznie na początku przyznał, że Platforma popełniła błąd w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. - Przyznajemy: to był błąd. Można to było przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu - mówił.

12-13 lipca trwa forum programowe Koalicji Obywatelskiej, w skład której - to jedyne pewniki - wchodzą Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Co ważne, w wyborach do Europarlamentu opozycja razem startowała pod flagą Koalicji Europejskiej, teraz wiele wskazuje na to, że tak jak w wyborach samorządowych - będzie funkcjonować znowu jako Koalicja Obywatelska.

Na inauguracyjnym wystąpieniu w piątek głos zabrał szef PO Grzegorz Schetyna, który poza zapowiedziami o tym, jakie są cele koalicji, pozwolił sobie na publiczne uderzenie się w pierś.

Schetyna powtarzał, że potrzebny jest obecnie dialog, bo własnie dzięki rozmowom "kiedyś z takich rozmów inteligentów z robotnikami wyszło coś wielkiego" - nawiązał tym samym do "Solidarności".

W pewnym momencie lider PO rzucił:

Proponujemy zupełnie inną politykę. Musi być ona oparta na stałym dialogu i szczerości. To nas różni od obecnej władzy. Nawet jeśli ma to oznaczać przyznanie się do błędu. Dlatego jeśli pada pytanie o wiek emerytalny, o słynne 67 lat, to przyznajemy: to był błąd. Można to było przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu.

Schetyna o pieniądzach w budżecie. "Są wasze, powinniście je dostać"

Dalej Schetyna przeszedł do krytyki obecnej władzy, wspominając, że słyszy od ludzi, że ta "pełnymi garściami" bierze dla siebie pieniądze, ale przecież "dzielą się, dają ludziom". - Ale szastają nią na lewo i prawo. To ważne pytanie (skąd władza ma pieniądze - red.) i wymaga odpowiedzi - powiedział lider PO. Wyliczał, że te pieniądze znalazły się w budżecie, ponieważ nie było podwyżek dla nauczycieli, pielęgniarek, pracowników "całej sfery budżetowej". - To są wasze pieniądze, które powinniście dostać! - skwitować.

Jeśli zastanawiasz się Polko i Polaku skąd PiS bierze pieniądze, to spójrz na swój pasek z wypłatą. Te pieniądze powinny tam być, ale ich nie ma. Te pieniądze to są absolutnie chore ceny w sklepach, z 500+ blisko połowę zjada drożyzna. To już zrobiło się 300+, a ile zostanie do końca roku?

- mówił Schetyna. Zapewnił przy tym, że takie programy socjalne, m.in. jak flagowe 500+ PiS, są potrzebne i PO, jeśli odzyska władzę, nie wycofa ich. - Powtórzę po raz kolejny: nic co dane, nie będzie odebrane - podkreślił.

Dalej wspomniał o "kimś bardzo ważnym", czyli tych Polkach i Polakach, którzy pracują. - O nich zapomniano, pamięta się w tych programach o wszystkich, tylko nie o nich - powiedział.

Chcę przypomnieć, o Polaku, który pracuje. I o Polce, która pracuje, albo chciałaby pójść do pracy tylko rzuca się jej kłody pod nogi

- mówił szef PO, dodając przy tym, że to takie osoby "codziennie harują" na "pensję premiera Morawieckiego, nagrody dla Szydło, limuzynę Macierewicza i ochronę Kaczyńskiego".

Więcej o:
Komentarze (328)
Konwencja Koalicji Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna o podwyższeniu wieku emerytalnego: Przyznajemy, to błąd
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 68 razy 48

  Błędem było uratowanie SKOKów. Gdyby nie to, Bierecki siedziałby dzisiaj z Plichtą. Błędem było ludzkie potraktowanie Kaczyńskiego po katastrofie smoleńskiej. Błędem było coraz głębsze robienie łaski Kościołowi katolickiemu.

 • radeberger

  Oceniono 50 razy 28

  Czyli już oficjalnie nie mamy w Polsce opozycji. Kiedy ten kretyn zrozumie, że "przeciętny wyborca PO" chce żyć w kraju równym dla każdego, który myśli jak zabezpieczyć interesy obywateli? Jeśli Schetyna zaczyna przejmować narację PiS w sprawie wieku emerytalnego, to ten kraj można spisać na straty, a o emeryturę trzeba zadbać samemu.

 • lodzermensz1

  Oceniono 36 razy 22

  Błędem było to, że niedostatecznie to wytłumaczyliście. To był bardzo dobry pomysł i jedna z niewielu odważnych reform, które przez te 8 lat przeprowadziliście.

 • brave48

  Oceniono 49 razy 21

  co za głupoty pieprzy?!, cały świat podnosi wiek emerytalny!, za kilkanaście lat nasz system emerytalny się kompletnie zawali i emeryci będą w większości głodować ...

 • malepifko

  Oceniono 49 razy 17

  Błędem było 8 lat tkwienia przy władzy, pasibrzuchu jeden. Tkwienie, zamiast reform, np służby zdrowia czy odcięcia kościelnej pępowiny od państwowej kasy.

 • zigzaur

  Oceniono 22 razy 16

  Nawet kraje znacznie od Polski bogatsze muszą podnosić wiek przejścia na emeryturę i to robią. Przyczyn jest kilka:
  1. Większa długowieczność. A do tego ludzie po sześćdziesiątce są w większości zdrowi i chętni do pracy. Na scenie politycznej trudno o działacza poniżej 60 lat.
  2. Mniej młodych ludzi wchodzi na rynek pracy.
  3. Socjał i emigracja powodują jeszcze dalsze zmniejszenie liczby pracujących.
  4. Ale najważniejsze jest to, że opóźnia się wiek rozpoczęcia pracy zawodowej. W filmie "Zakręte rewiry" początkującym kelnerem został 15-latek. Dziś początkującym kelnerem zostaje 30-letni magister socjologii i kulturoznawstwa. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych do prostych czynności urzędniczych (wydawanie tablic rejestracyjnych, wypisywanie metryk) wystarczała matura. Dziś te stanowiska są szturmowane przez podwójnych magistrów.

 • hektor7-1

  Oceniono 18 razy 14

  Jako potencjalny wyborca PO, prędzej zagłosuję na lewicę, aniżeli PSL. Dość mam upolitycznionego, zachłannego kleru, który nie ma nic wspólnego z wiarą. Marzę o Polsce pradziwie demokratycznej, gdzie nikt nikomu nie zagląda do łóżka, nie dyktuje, jak ma żyć, gdzie szanuje się ludzi, zarówno młodych, jak i starszych, nie dzieli na lepszych i gorszych. Tak niewiele, a tak trudne do zrealizowania!

 • hdtvpolska

  Oceniono 17 razy 11

  To nie był żaden błąd. Należało wydłużyć okresy przejściowe. OFE to także była znakomita koncepcja. Dziwi, że kiedy uruchomiono fundusze to Sejm uchwalił zakaz inwestowania w nieruchomości. Tu się należy komisja śledcza. Zagraniczne fundusze emerytalne cały czas inwestują w Polskie nieruchomości i puchną portfele emerytów z całego świata. .

 • michals-3

  Oceniono 20 razy 10

  Błędem to było zostawienie Kamińskiego, nieposadzenie Ziobry, beztroskie wypowiedzi nt. przyjmowania muzułmańskich uchodźców i niewybronienie się z takich śmiesznych "afer" jak ośmiorniczki Sikorskiego czy zegarek Nowaka. A wiek emerytalny to akurat bym polemizował.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX