Ruszyło forum KO. Mają zapaść kluczowe decyzje. Schetyna: Nie jestem od słuchania PSL-u

Rozpoczęło się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej, na którym mają zapaść kluczowe decyzje dotyczące składu ugrupowania. Wciąż nie wiadomo, czy dołączy do niego m.in. PSL. Grzegorz Schetyna zapowiedział, że będzie negocjować z szefem ludowców, ale nie będzie tego robił za wszelką cenę. - Ja nie jestem od słuchania PSL-u, tylko od budowania koalicji, która wygra z PiS-em - zapowiadał w TVN 24 przed startem rozmów.

W piątek o godzinie 9 w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe forum programowe Koalicji Obywatelskiej, na którym mają zostać podjęte kluczowe decyzje dotyczące składu, w jakim ugrupowanie pójdzie do jesiennych wyborów parlamentarnych. Jego uczestnicy mają zdecydować m.in., czy do Koalicji Obywatelskiej dołączą PSL, SLD i Zieloni. Obecnie tworzą ją: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej i samorządowcy. O przebiegu wydarzenia będziemy informowali na Gazeta.pl - na miejscu jest nasz dziennikarz.

Grzegorz Schetyna: Ja nie jestem od słuchania PSL-u

Szef Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podkreślił w czwartek w "Kropce nad i", że w ramach Forum Programowego spotka się między innymi z szefem PSL, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Losy ewentualnej koalicji PO z ludowcami wciąż nie są przesądzone. Ostatnio ugrupowanie Kosiniaka-Kamysza zapowiedziało, że nie wejdzie do KE, jeśli znajdą się w niej SLD lub Wiosna.

- Porozmawiamy o tym, w jaki sposób można stworzyć dobrą kontynuację Koalicji Europejskiej, w ramach której zjednoczyliśmy opozycję i osiągnęliśmy 38,5 procent - mówił w TVN24. - Jutro się umówiliśmy. Będzie także Jacek Karnowski, reprezentant samorządowców. Będziemy próbować uwspólnić, zbliżyć te stanowiska. To są negocjacje - dodał Schetyna, zapowiadając, że ustalenia dotyczące kształtu koalicji to "kwestia najbliższych dni, może godzin". 

Szef PO powiedział, że zależy mu na koalicji z ludowcami, ale nie zamierza przystępować do niej za wszelką cenę. - Jeżeli nie znajdziemy porozumienia, jeżeli on będzie wykluczał partnerów, to nie spotkamy się - powiedział. Zapytany, czy nie słucha PSL-u, odparł z kolei:

 Ja nie jestem od słuchania Polskiego Stronnictwa Ludowego, tylko od budowania koalicji, która wygra z PiS-em.

Ruszyło Forum Programowe KO. Panele dyskusyjne i "dogadywanie" programu wyborczego

W ramach Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej odbędzie się ponad 50 paneli dyskusyjnych. Podczas dwudniowych obrad będą poruszane sprawy związane ze zdrowiem, gospodarką, edukacją, ochroną środowiska, bezpieczeństwem, polityką zagraniczną i kulturą. Szef klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann zapowiadał, że dyskusja programowa jest efektem ponad 3-letniej pracy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Podkreślał też, że są to ostatnie konsultacje przed zaprezentowaniem ostatecznego programu wyborczego, który ma być gotowy do końca lipca. 

Więcej o:
Komentarze (75)
Ruszyło forum Koalicji Obywatelskiej. Mają zapaść kluczowe decyzje. Schetyna: Nie jestem od słuchania PSL-u
Zaloguj się
 • oloros11

  Oceniono 24 razy 12

  przygotujcie się na długie rzady pisu wytrzymają emeryci i ludzie o silnych nerwach - najlepsi już wyjechali szykują wam państwo wyznaniowe ala Salazar czy Franco taki Iran w srodku EUROPY
  najgorsze ze 6 milionowemu suwerenowi się to bardzo podoba

 • wagabunda

  Oceniono 19 razy 11

  Panie Grzegorzu Schetyna, niech pan naprawdę nie wchodzi w żadną koalicję z PSL-em, bo to po prostu już najprawdziwszy z prawdziwych polityczny trup! Wyżej 5% progu wyborczego PSL już nigdy nie podskoczy, więc po co panu taki balast, który jeszcze w dodatku stawia takie warunki i żądania jakby tych procentów poparcia miał co najmniej ze 20?
  Jeśli PO obawia się, że w razie szerokiej koalicji bez PSL-u ale z całą Lewicą w oczach wyborców może wyjść na partię "antychrześcijańską", "antykatolicką", itd., itp., to od razu spieszę z wyjaśnieniem, że to TOTALNA BZDURA! TOTALNA!
  Dziś w Polsce jest jakaś określona ilość ludzi, którzy zawsze będą przykościelni, będą uważali siebie samych za "kultywatorów i strażników wartości" - owszem - ale oni już zagrożenia dla was nie stanowią, bo oni już są "zagospodarowani" przez PiS! Nie sądźcie więc, że oni się do was zrażą, bo oni JUŻ przestali być waszymi wyborcami i do was już nigdy nie powrócą! PSL jeszcze się łudzi, że część z nich swoją nagłą pobożnością PiS-owi wyrwie, ale to tylko złudzenia!
  Natomiast osoby pozostałe, czyli te normalne i "nieprzykościółkowe" z każdym rokiem rosną w siłę, ich ilość z czasem wciąż rośnie, więc to właśnie pośród nich należy szukać nowych wyborców, bo ten wzrost jest zjawiskiem nieodwracalnymI Takich ludzi traktujących Kościół z rezerwą, rozsądnie podchodzących do swojej wiary, a nie w sposób "ciemnotoruński" jest już dziś bardzo dużo, ale nadal nie mają na polskiej scenie politycznej takiej partii, z którą mogliby się utożsamiać!
  Nie mają, bo m.in. wy, Platforma, wciąż usilnie chcecie żyć przeszłością, myśląc, że Polaków krytycyzm wobec Kościoła zrazi, gdy tymczasem jest dokładnie odwrotnie! Takim wyborcom partia stawiająca biskupom stanowcze warunki może ZAIMPONOWAĆ, własnie to może ich do was przekonać. Bo co wy niby sobie myślicie, że w Polsce już po wieki wieków będzie królować toruńska ciemnota? Nie, tej ciemnoty wbrew pozorom jest coraz mniej, więc miejcie odwagę stać się wreszcie PARTIĄ PRZYSZŁOŚCI!
  Póki co więc nie oglądajcie się już na padających przed proboszczami PeeZelowców, tylko śmiało stwórzcie koalicję na CAŁEJ opozycji! Przestańcie się bać tych pleconych przez Kosiniaka bzdur o jakichś tam wartościach, których lewica rzekomo nie przestrzega, bo krytycyzm wobec Kościoła nie jest na niego atakiem! Co więcej, ogromna rzesza Polaków czeka właśnie na to; ŻE KTOŚ WRESZCIE SIĘ ODWAŻY KOŚCIOŁOWI POSTAWIĆ, STAWIAJĄC NA PIERWSZYM MIEJSCU DOBRO POLSKI, A NIE JAKĄŚ RZEKOMĄ "OBRONĘ WARTOŚCI".
  Platformo, pamiętaj, że w Polsce jest ogromna ilość katolików bardzo rozsądnych, którym rozpasanie Kościoła się nie podoba, ale to wcale nie znaczy, że są jego wrogami. No i właśnie oni na wybory nie chodzą, bo po prostu nie mają na kogo głosować.
  Wyjdźcie więc im na przeciw, zaczynając od wspólnej koalicji z całą opozycją, w tym również z Wiosną oraz z SLD.
  Bo musicie się pogodzić, że tzw. "obrońców" Kościoła już niczym nie przelicytujecie. To miejsce na wyborczej mapie Polski JEST JUŻ ZAJĘTE!

  Dlatego też, panie Schetyna, miejcie odwagę stworzyć koalicję PO+Nowoczesna+Inicjatywa Polska+Wiosna+SLD+Zieloni+Razem+Samorządowcy+Obywatele RP+demokratyczny "plankton" z jasną deklaracją wszystkich podmiotów, że sprawy ideologiczne na czas kampanii odsuwacie na dalszy plan, oraz że nikt nikomu niczego w tej materii narzucać nie będzie, a dopiero po wyborach z powrotem porozdzielacie się na sejmowe kluby, koła, itd., DLA WSPÓLNEGO DOBRA!!!!!
  No i oczywiście z dokładnym ustaleniem odpowiednich parytetów za procentowe wyniki wyborcze kandydatów poszczególnych partii.
  PROSIMY WAS O TO!!!

 • flemming

  Oceniono 10 razy 10

  Precz z PSL-em, z Pawlakami, Sawickimi, Kłoptkami, kalinowskimi, Hetmanami. Przypominam - brat Kalinowskiego jakie stołki dostawał. pawlak jakie lody ciągnął. Sawickiego cala rodzina obsadzona. Hetman ciągnie lody ze spółki Euro-Compass w Lublinie, itd.

 • lew131313

  Oceniono 12 razy 10

  Odnoszę wrażenie, nie że te ostatnie przymiarki Schetyny do szerokiej koalicji najwyraźniej są PiS-owi solą w oku. Świadczyć o tym może fakt, że jeszcze nigdy przedtem, pod żadnym innym artykułem w Gazecie Wyborczej nie było aż tak dużo komentarzy całej masy trolli, jak i również tzw. "automatycznych botów". Przecież tego jest teraz aż zatrzęsienie!
  Skąd ta nagła aktywność wszelkiej maści krytykantów, skoro dotychczas aż tak wiele tego nie było..? Czyli jednak jest to celny strzał ze strony PO, bo wzbudził niepokój w szeregach PiS-u.
  Zakrakiwanie tej inicjatywy ruszyło więc całą parą.

 • cim_cum

  Oceniono 20 razy 10

  Jeden tekst był dobry; o tym, że w tej chwili w Polsce spala się niemieckie śmieci i rosyjski węgiel. Teraz trzeba by przekonać Polaków, że to jest wina PiSu. Poza tym warto by pociągnąć temat ekologii. To duży potencjał wyborczy. Kaczor wiele naobiecywał, ale nie zrealizował NIC.

 • wpm1

  Oceniono 10 razy 8

  Alleluja i do przodu, Grzegorzu! Z peezelem czy bez, DO PRZODU!

 • 174pit

  Oceniono 6 razy 6

  PSL z całą mocą potwierdza o sobie opinię "partii obrotowej".
  Przez cały PRL chodzili na pasku komunistów, potem też nie odżegnywali się od koalicji z SLD.
  W tym roku raptem SLD przestało się im podobać. Przyczyna jest prosta - liczą, że Przekręty i Szmal bez nich nie będzie mogła zdemolować Konstytucji i ukraść do reszty Polski.

 • rts44

  Oceniono 6 razy 6

  ale pieski pisowskie dorwały się do komentarzy i ujadają ile wejdzie.Olewać ich ciepłym moczem i robić swoje.PSL niech idzie osobno między bruzdy

 • philosophe

  Oceniono 5 razy 5

  Okropne. Jak w srodku Europy moze byc panstwo, gdzie oszolomstwo jest na najwyzszych stanowiskach. Nic dziwnego, ze Kosiniak-Kamysz ma problem i nie wie z kim rozmawiac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX