Minister Łukasz Szumowski o problemach z dostępem do leków: Nie nazwałbym tego kryzysem

- Dostawy do Polski i do Europy już zostały wznowione. W związku z tym leków, których brakowało przez te dwa miesiące, przybywa - tak o problemie z dostępem do niektórych leków w aptekach mówił w Polsat News minister zdrowia Łukasz Szumowski. W poniedziałek Naczelna Izba Aptekarska wystosowała do ministra pismo, w którym informuje, że "sytuacja pogarsza się z dnia na dzień".

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w poniedziałek skierowała do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego pismo, w którym alarmuje, że do Naczelnej Izby Aptekarskiej docierają z całej Polski głosy farmaceutów dotyczące braku dostępności określonych leków.

Chodzi o leki stosowane m.in. w leczeniu chorób tarczycy, astmy, alergii, nadciśnienia i cukrzycy. Według farmaceutów, z tych leków korzysta miesięcznie nawet kilkaset tysięcy pacjentów w Polsce, a problem może dotyczyć nawet pół tysiąca specyfików.

"W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej sytuacja pogarsza się z dnia na dzień" - czytamy w piśmie Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej.

 - Nie nazwałbym tego kryzysem. Był problem z dostawą substancji do całej Europy. Tak naprawdę duże koncerny zaopatrują się w jednym miejscu i w tym miejscu był problem. Dostawy do Polski i do Europy już zostały wznowione. W związku z tym leków, których brakowało przez te dwa miesiące, przybywa. Myślę, że to był główny powód niepokoju

- tak skomentował w środę w Polsat News problemy z dostępnością leków minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że w aptekach brakuje mniej niż 500 leków, a obecnie nie ma konieczności interwencyjnego skupu medykamentów.

Szef resortu przypomniał, że od poniedziałku pod numerem 800 190 590 pacjenci będą mogli uzyskać informację dotyczącą dostępności ich leków.

Więcej o:
Komentarze (207)
Minister Łukasz Szumowski o problemach z dostępem do leków: Nie nazwałbym tego kryzysem
Zaloguj się
 • Haka De

  Oceniono 55 razy 51

  Pieprzony katolicki durniu - wiesz co znaczy przerwanie zażywania tych leków?? Ryj pełen chrześcijańskich sloganów ale kompetencji żadnych!!

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 42 razy 42

  A to matka boska, której zawierzył służbę zdrowia, nie interweniowała? Coś się kobieta ociąga też w przypadku SOR-ów. Może trzeba ją pogonić?

 • frogman

  Oceniono 34 razy 34

  Państwo Pi$ - kartki na leki, kartki na wodę, kartki na świeże powietrze

 • siwywaldi

  Oceniono 33 razy 29

  Ej, Szumowski, Szumowski....
  Przecież dla was, to nawet sławetne manto 27 : 1 ogłoszone zostało jako sukces, a Szydło obsypano kwiatami (na koszt podatnika oczywiście).... :-)

 • ok-cham

  Oceniono 26 razy 26

  Kolejny zaklinacz rzeczywistości, któremu u koryta zawsze otrzyma leki nieobecne w aptekach dla pospólstwa.

 • ggchmiel

  Oceniono 23 razy 23

  A fszyzdko dlatego, rze Pan Minister nie wymodlił lekuf na Jasnej Guże.
  Sóweren.

 • evergreen111

  Oceniono 21 razy 21

  Nie nazwałbym pana, panie Szumowski, uczciwym i prawdomównym człowiekiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX