Marszałek województwa pomorskiego z zarzutami. Miał poświadczać nieprawdę w oświadczeniach majątkowych

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, usłyszał we wtorek sześć zarzutów. Prokuratura podejrzewa go o składanie fałszywych zeznań w oświadczeniach majątkowych w latach 2013-2016. - Zarzuty te w mojej ocenie nie bez przyczyny pojawiają się właśnie teraz, tuż przed startem kampanii wyborczej - skomentował samorządowiec.

Postawione przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku zarzuty wobec Mieczysława Struka są wynikiem kontroli, jaką prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne od 16.05.2017 r. do 15.02.2018 r. Dotyczyła ona prawidłowości i prawdziwości oświadczeń majątkowych złożonych przez samorządowca w latach 2013-2017.

Marszałkowi grozi do 8 lat więzienia

- Z udziałem podejrzanego przeprowadzone zostały dziś czynności procesowe, które polegały na przedstawieniu mu zarzutów i przesłuchaniu w charakterze podejrzanego. Prokurator zarzucił Mieczysławowi S. popełnienie sześciu czynów z art. 233 par. 1 i 6 Kodeksu karnego, czyli złożenie fałszywych oświadczeń majątkowych - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Mariusz Duszyński.

Za trzy zarzucane marszałkowi czyny grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Za kolejne trzy, które miały zostać popełnione przed nowelizacją artykułu z 15 kwietnia 2016 roku - od 3 miesięcy do 3 lat.

- Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa odmowy składania wyjaśnień. Nie zostały zastosowane wobec niego środki zapobiegawcze - poinformował prok. Mariusz Duszyński.

Struk: Zarzuty (...) nie bez przyczyny pojawiają się właśnie teraz

Mieczysław Struk na Facebooku opublikował obszerne oświadczenie, w którym skomentował postawienie mu zarzutów. Przypomniał, że w czerwcu ubiegłego roku złożył wyjaśnienia dotyczące rzekomych nieprawidłowości, jednak nie podpisał protokołu, ponieważ funkcjonariusze jego wypowiedzi w nim nie uzwględnili. Podkreślił, że udostępnił opinii publicznej dokumenty związane z kontrolą CBA. Zaznaczył, że nadal nie może się zgodzić z zarzutami, ponieważ dotyczą one funkcji, jakie pełni społecznie oraz sposobu uwzględniania w oświadczeniach dochodów jego żony.

- Stawiane przez funkcjonariuszy zarzuty są wynikiem nieprawidłowej interpretacji faktów - stwierdził. - Oświadczenia majątkowe, gdy były wprowadzane, miały służyć sprawdzeniu czy politycy nadmiernie się nie wzbogacili i czy ich majątek ma pokrycie w dochodach. W moim przypadku niezwykle wnikliwa kontrola CBA potwierdziła przede wszystkim to, że mój stan posiadania jest zgodny z moimi dochodami. To jest najważniejsza informacja, która powinna płynąć z takiego sprawdzenia - podkreślił.

Według Mieczysława Struka nieprzypadkowo zarzuty te są stawiane tuż przez startem kampanii wyborczej do jesiennych wyborów parlamentarnych. Struk od 2001 roku związany jest z Platformą Obywatelską.

Więcej o:
Komentarze (149)
Marszałek województwa pomorskiego z zarzutami. Miał poświadczać nieprawdę w oświadczeniach majątkowych
Zaloguj się
 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 51 razy 45

  Towarzysz Dworczyk z PiS który zataił polowe majątku jak widać posiada specjalny status Świętej PiS krowy w totalitarnym Gułagu Wolności Kaczyńskiego

 • almagus

  Oceniono 47 razy 37

  Ale nie ma SKOKów, wycieczek do Peru i Chorwacji z funduszu resocjalizacji u ZZiobry, nie wieży i banku, nie ma kredytów z perspektywą 500+ na bułkę, Srebrnej, Expresu Wieczornego, chłopaczków ks. Gila dla zakonu i Radia Maryja, oświaty...

  Z pokolenia na pokolenie, zyskuje oszust i zatracenie.

  Zamiast chemii homofobię.
  W cuda wierz bez fizyki.
  Wyznawcami ja was zrobię.
  I zły dotyk do praktyki.

  Szkołę ma opuścić matoł.
  Pod Maryją szczerbatą.
  By bóg kabzę sobie napchoł.
  Wybory z cukrową watą.

  Bezpodatkowo, za datki.
  Pałac w remoncie, samochód.
  Musimy podnieść podatki.
  Wykazał niski dochód.

  2019-07-09 almagus

 • biesczad1

  Oceniono 48 razy 34

  Dworczykowi z PiSu wreszcie postawili zarzuty??? O, sorry, przeca on z kasty...

 • szkoda25

  Oceniono 42 razy 34

  a szyszko tez zatail kaczor tez , wezcie sie za oszustow pisiakow. morawiecki i jego ziemia

 • pdppdp

  Oceniono 36 razy 28

  Rozumiem, że Dworczyk jest już aresztowany i w okolicach szafotu siedzi.

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 35 razy 25

  Gdyby stawiać zarzuty za takie nędzne pseudotematy to 100% PiSu byłoby już z zarzutami

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 34 razy 24

  No cóż... biorą się za samorządy.
  Tylko władza centralna, z mocy ustawy, jest uczciwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX