Andrzej Duda kontra sędziowie TK. Prezydent nie pozostał dłużny. "Wolno krytykować?"

- Uważam, że w demokratycznym państwie, w którym panuje zasada wolności słowa, krytyka jest dopuszczalna w odniesieniu do wszystkiego - powiedział Andrzej Duda w odpowiedzi na oświadczenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy zarzucają mu nieuprawnioną krytykę konstytucyjności wyroku TK.

Andrzej Duda zarzucał sędziom Trybunału Konstytucyjnego "naruszenie konstytucji" i pytał, czy działali w interesie "wąskiej kasty rządzącej". Chodziło o wyrok TK ws. podniesienia wieku emerytalnego z 2014 r. Sędziowie nie zostawili tego bez odpowiedzi. Zapytali "jaki ma tytuł Prezydent Rzeczypospolitej do stanowczego stwierdzania [..], że wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodny z konstytucją". Stwierdzili, że "istnieją granice wypowiedzi osób sprawujących funkcje publiczne".

Duda nie pozostał dłużny. Prezydent postanowił się wytłumaczyć. 

Andrzej Duda o trójpodziale władzy

- Jak słyszę głosy, że nie wolno krytykować wyroków sądowych; że nie wolno krytykować wyroków wydawanych przez Trybunał. A dlaczego w takim razie wolno krytykować polityków? Wolno krytykować każde słowo wypowiedziane przez posła? Wolno, ja nie mam z tym żadnego problemu - stwierdził Andrzej Duda podczas inauguracji Szkoły Letniej, która odbywa się pod hasłem "Prawo dla dobra wspólnego". Po czym dodał: - Każdego wolno krytykować, tylko nie jedną grupę zawodową? Otóż się z tym nie zgadzam.

Duda podkreślił również, że zawód sędziego wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością. - W każdym momencie państwo, realizując swoją służbę sędziowską, zarazem pracujecie na imię wymiaru sprawiedliwości. Czy to będzie dobre imię, czy złe imię, zależy od Waszej postawy - powiedział prezydent, zwracając się do sędziów. - Ludzie Was obserwują, zwłaszcza w małych środowiskach, kiedy jesteście sędziami w niewielkich ośrodkach sądowych, gdzie wszyscy znają tego sędziego. Po tym, w jaki sposób ten sędzia na co dzień funkcjonuje oni sobie wyrabiają zdanie na temat wymiaru sprawiedliwości, To jest bardzo ważne zobowiązanie - dodał.

Belwederska Szkoła Letnia

Wypowiedzi Dudy nt. sądownictwa miały miejsce podczas zainaugurowanej przez niego w poniedziałek Belwederskiej Szkoły Letniej. W ramach szkoły studenci z całego kraju przez cały tydzień będą mogli wysłuchać wykładów wybitnych profesorów i praktyków oraz wziąć udział w seminariach i warsztatach. Wśród prowadzących zajęcia są m.in. Zofia Romaszewska, Wiesław Johann i profesor Andrzej Dziadzio. Tematem tegorocznej edycji jest „Prawo dla dobra wspólnego”. 

- Chciałem, żeby była taka płaszczyzna spotkania młodych ludzi, którzy za kilka lat wejdą w swoje życie zawodowe, z teoretykami ale i praktykami. Chciałbym, żebyście Państwo mogli spotkać z osobami reprezentującymi różne dziedziny nauki, którzy mają ogromne doświadczenie, i nie są to tylko profesorowie akademiccy - powiedział Duda podczas inauguracji. 

Więcej o:
Komentarze (318)
Andrzej Duda kontra sędziowie TK. "Każdego wolno krytykować tylko nie jedną grupę?"
Zaloguj się
 • jurand48

  Oceniono 109 razy 107

  Sędziowie powinni sobie darować pisanie do tego Imbecyla !!!! A Wydział prawa UJ powinien się ze wstydu sam rozwiązać .

 • krynolinka

  Oceniono 89 razy 83

  Zapędzasz się Duduś. Krytykować pana prezesa też można? Od kiedy to..
  Wybitnie od czterech lat podporządkowujecie sobie wymiar sprawiedliwości. To trzeba przyznać. Zasługi na tym polu macie.

 • mumel4

  Oceniono 79 razy 77

  Nie będę krytykował tylko powiem wprost cytując klasyka : durnia mamy za prezydenta .

 • jacaja

  Oceniono 74 razy 70

  Duda, mam nadzieję, że w przyszłości cię osądzą. Mam nadzieję, że chociaż spróbują cię posadzić. Jak wielu twoich kolegów z pisiej mafii.

 • ps11111ps

  Oceniono 63 razy 63

  Mr D*, mam pytanie. A księdza proboszcza i biskupów też wolno krytykować? Czy to jest akurat grupa, ktorej krytykować nie wolno?

 • syriusz.wila

  Oceniono 60 razy 60

  Chłopie, jest lato, wakacje, idź że na rowerek, jak coś to cie zawołają.

 • vito60

  Oceniono 57 razy 55

  P. rezydent utwierdził mnie w przekonaniu, że chociaż ciągle się uczy, to pozostał wioskowym głupkiem. Nikt mu nie zabrania krytyki, nie może jednak twierdzić nie podając merytorycznych argumentów, że wyrok jest zły. Krytycy jego decyzji pokazali mu punkt po punkcie podstawy prawne na dowód że złamał konstytucję. On tego nie potrafi, krytykuje bo mu się wyrok nie podoba. To jest żenujące. Wstyd dla Polski.

 • andree111111

  Oceniono 47 razy 45

  Jak powiem, że ten facet jest niedojdą to też będzie tylko dopuszczalna krytyka?

 • polakadam

  Oceniono 43 razy 43

  Duduś urodził się w złych czasach. O wiele łatwiej byłoby mu żyć za komuny kiedy nad sądami czuwała partia i pierwszy sekretarz.
  Pisie syny mentalnie są cały czas bolszewikami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX