Jest nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego. To Włoch David Sassoli

Włoch David Sassoli został wybrany szefem Parlamentu Europejskiego. Jego kandydatura pojawiła się dopiero we wtorek wieczorem. Wcześniej mówiło się, że na to stanowisko zostanie zaproponowany Bułgar Siergiej Staniszew.

Pochodzący z Włoch kandydat Socjalistów i Demokratów David Sassoli został wybrany na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

- Obrona naszych wartości, wolności i demokracji, to wyzwanie, które będzie przed nami stało codziennie - powiedział Sassoli podczas przemówienia inaugurującego jego kadencję. - Musimy być wystarczająco silni, by doprowadzić do wznowienia procesu integracji - podkreślił.

Wymaganą bezwzględną większość głosów David Sassoli uzyskał w drugim głosowaniu. Teraz europarlament będzie mógł przystąpić do wybierania 14 wiceprzewodniczących, skarbników i członków komisji.

Sassoli kandydatem od wtorkowego wieczoru

Nazwisko Sassoliego jako kandydata na stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego pojawiło się niespodziewanie we wtorek wczoraj wieczorem. Kilka godzin wcześniej jako faworyta wymieniano Bułgara Siergieja Staniszewa. On też miał zostać wskazany podczas szczytu w Brukseli.

Część europosłów do nowego kandydata podchodziła sceptycznie. Zwracano uwagę na to, że wybierając włoskiego socjalistę zaburza się równowagę polityczną i regionalną w strukturach unijnych, ponieważ żadne ważne stanowisko nie przypadnie przedstawicielom krajów "nowej Unii".

Równocześnie jednak politycy różnych ugrupowań - od konserwatywnych po lewicowe - ciepło wyrażali się o Davidzie Sassolim. Nazywano go "znanym i lubianym" człowiekiem, sprawnym politykiem, zdolnym do szukania kompromisów. Część polskich europosłów zwróciła uwagę na to, że jest zaangażowanym katolikiem.

Jest nowy szef PE. Kim jest David Sassoli?

David Sassoli jest z zawodu dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Należy do Partii Demokratycznej, części Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. Mandat europosła otrzymał w 2009 roku. Został ponownie wybrany zarówno w 2014, jak i 2019 roku.

Więcej o:
Komentarze (194)
Jest nowy przewodniczący Parlamentu Eurpejskiego. To Włoch David Sassoli
Zaloguj się
 • robson15

  Oceniono 57 razy 47

  Niesamowite, nie zaproponowano tego stanowiska genialnej Sołtysowej?
  Przecież jej się to należy. Coś pisiorki nie są zbyt doceniani w PE.

 • przyzwyczajony

  Oceniono 44 razy 36

  A więc wybrali wyłącznie ludzi z zachodniej Europy. Czy Morawiecki nie zapowiadał czasem walki o parytet geograficzny?

 • norbertrabarbar

  Oceniono 47 razy 35

  "żadne ważne stanowisko nie przypadnie przedstawicielom krajów "nowej Unii"."

  Kolejny sukces polskiego rządu!

 • 2fat

  Oceniono 31 razy 27

  To się nazywa wydymać PiSBecje jej własnym fiutem...

 • jarsza

  Oceniono 35 razy 27

  Pisie buraki dostają po dupie na każdej linii ale krzyczą, że wygrali - matoły. Zmierza to wszystko to wyprowadzenia Polski z UE i jest to wina tylko i wyłącznie pisu i jego matołów. No oczywiście skrajne półgłówki będą zadowolone.

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 45 razy 27

  Już mu współczuję, wielki szacunek, że komuś chce się mierzyć z populizmem, separatyzmem i bezczelnością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX