Kim jest Charles Michel? Nowy szef Rady Europejskiej obejmie stanowisko po Donaldzie Tusku

Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli zakończył się wyborem nowego szefa Rady Europejskiej. Donalda Tuska zastąpi premier Belgii - Charles Michel. Kim jest ten polityk?

Charles Michel urodził się w 1975 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył studia na Université Libre de Bruxelles. Od początku lat 90. był związany z Partią Reformatorsko-Liberalną, a od 2002 z Ruchem Reformatorskim - belgijską partią frankofońską o profilu liberalnym.

Przyszły szef Rady Europejskiej stoi na czele belgijskiego rządu

Od 1994 do 1999 był radnym prowincji Brabancja Walońska. Następnie objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych i komunikacji społecznej w rządzie Regionu Walońskiego, które piastował przez cztery lata. W 2006 roku został wybrany prezydentem miasta Wavre. W grudniu 2007 roku został ministrem współpracy na rzecz rozwoju w rządzie Guya Verhofstadta. Utrzymał to stanowisko w trzech kolejnych gabinetach kierowanych przez Yves'a Leterme, Hermana Van Rompuya i ponownie przez Yves'a Leterme. Odszedł z rządu w 2011 roku, gdy objął przywództwo w Ruchu Reformatorskim

W październiku 2014 roku został premierem Belgii dzięki porozumieniu czterech partii: Ruchu Reformatorskiego, Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów, Nowego Sojuszu Flamandzkiego i Flamandzkich Liberałów i Demokratów. Gdy 8 grudnia 2018 Nowy Sojusz Flamandzki sprzeciwił się przyjęciu Światowego Paktu w sprawie Migracji i opuścił koalicję rządową, rząd Charlesa Michela stracił większość w parlamencie. 18 grudnia 2018 Michel podał się do dymisji po tym, jak w socjaliści i zieloni wystąpili z inicjatywą wotum nieufności wobec jego rządu. Król Filip przyjął jego rezygnację. Od tego czasu Michel stoi na czele rządu tymczasowego.

Charles Michel - polityk krytyczny wobec krajów niesolidarnych ws. kryzysu migracyjnego

Ruch Reformatorski, na czele którego stoi Michel, należy do frakcji w Parlamencie Europejskim,  Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Polityk wypowiadał się krytycznie o państwach członkowskich Unii Europejskiej, które nie wykazują solidarności w kwestiach związanych z kryzysem migracyjnym. Belgijski premier mówił m.in., że kraje te otwierają debatę na temat strefy Schengen. Michel apelował także, żeby kraje należące do wspólnoty europejskiej ustanowiły mechanizm wzajemnej oceny przestrzegania przez nie zasad praworządności. 

Więcej o:
Komentarze (108)
Kim jest Charles Michel? Nowy szef Rady Europejskiej obejmie stanowisko po Donaldzie Tusku
Zaloguj się
 • 2majtek1

  Oceniono 51 razy 33

  Oj coś tak mi się wydaje , że pisiorki dopiero teraz będą mieć pod górkę .

 • state77

  Oceniono 43 razy 27

  A Jarosława nie chcą na żadne stanowisko, przecie taki amery... sorry radziecki.

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 37 razy 27

  "Polityk krytyczny wobec krajów niesolidarnych ws. kryzysu migracyjnego"
  No to powodzenia życzę :)

 • takajednaania

  Oceniono 34 razy 20

  Mam nieodparte wrażenie, ze fałszywe "zadowolenie" psiarni z wyborów władz instytucji UE zamieni się w zgrzytanie zębami. Bardzo bolesne prowadzące do utraty uzębienia.

 • j21p

  Oceniono 5 razy 3

  Bałtyk powoli umiera

  Codziennie do Morza Bałtyckiego dostają się setki ton zanieczyszczeń, które powodują m.in. rozrost glonów, zmętnienie Bałtyku oraz spadek liczby roślin, które produkują tlen

  Razem z Bałtykiem umierają ryby, które w nim żyją.

  W najgorszej sytuacji jest dorsz – kluczowy gatunek dla ekosystemu Morza Bałtyckiego.

  Pod koniec maja Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES) zaleciła znaczną redukcję połowów dorszy w Bałtyku

  Teraz nie jest łatwo o dorsza. W Bałtyku jest go mało, a jak już uda się złowić kilka sztuk, ich tkanka mięsna nie jest okazała. Przy oporządzaniu widać, że dorsze mają chorą wątrobę i są zarobaczone. Jakby toczyła je jakaś choroba. Mają też wrzody i poparzenia - przyznaje rybak z Ustki.

  Ta ryba nie ma czego jeść

 • muzoman

  Oceniono 6 razy 2

  Szkoda, że Tusk zakończy urzędowanie w Brukseli. To jedyny rodak na eksponowanym stanowisku w Europie.

 • selda_comment

  Oceniono 10 razy 2

  Belgia, a szczególnie Luksemburg obsadzają kluczowe stanowiska w UE nieproporcjonalnie często w stosunku do swojego potencjału (teraz Michel, wcześniej Juncker, Rompuy, Santer).

 • byann

  Oceniono 3 razy 1

  Belgijski polityk to gwarancja rozkwitu pedofilii w "wyższych" sferach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX