Sondaż "Rz": Który polityk jest liderem opozycji? Grzegorz Schetyna na prowadzeniu

Na pytanie: "Który z polityków jest liderem opozycji?", zadane w sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Rzeczpospolitej", najwięcej ankietowanych wskazało Grzegorza Schetynę - za lidera opozycji uważa go 28,3 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajął Donald Tusk.

Sondaż wykonany na zlecenie dziennika został opracowany przez IBRiS. Badacze pytali Polaków, kogo uważają za lidera opozycji, nie wskazując żadnych nazwisk, z których ankietowani mogliby wybierać. Chodziło o to, aby badani spontanicznie odpowiedzieli na pytanie, kto ich zdaniem jest liderem opozycji.

Sondaż IBRIS: Kto jest liderem opozycji? Większość badanych nie wie, kogo wskazać

Zdaniem Zuzanny Dąbrowskiej, dziennikarki "Rzeczpospolitej", sondaż IBRiS pokazuje "personalną posuchę w opozycji". Dlaczego? Największa grupa badanych, aż 42,7 proc., nie wiedziała, kogo wskazać jako jej lidera. Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, z wynikiem 28,3 proc. - to niewiele, jak na czołową postać największego ugrupowania opozycyjnego w kraju. Drugi wynik jest znacznie niższy i należy do Donalda Tuska - zdobył on głosy 8,6 proc. badanych. Należy jednak pamiętać, że były premier nie jest ostatnio zaangażowany w politykę krajową i nie wiadomo, czy wynik ten znacząco by się zmienił, gdyby wrócił do Polski po zakończonej kadencji w Radzie Europejskiej. Do kogo należy trzeci wynik? Ostatnie miejsce na podium zajął Janusz Korwin-Mikke, którego za lidera opozycji uważa 3,1 proc. badanych.

Kto jest liderem opozycji? Robert Biedroń i Andrian Zandberg poza stawką

Ankietowani w sondażu IBRiS jako lidera opozycji wskazali także jeszcze m.in. Władysława Kosiniaka-Kamysza (2,8 proc.), Włodzimierza Czarzastego (2 proc.) czy Pawła Kukiza (1,7 proc.). 

- Wynik tego badania jest interesujący m.in. dlatego, że pomimo powszechnie znanych krytycznych opinii na temat politycznych talentów Grzegorza Schetyny to jednak on, a nie żaden inny polityk, przychodzi badanym na myśl, gdy pytamy o lidera opozycji i oczekujemy spontanicznej reakcji - skomentował wyniki badań szef IBRiS Marcin Duma.

Sondaż IBRiS został przeprowadzony metodą telefoniczną w dniach 28-29 czerwca na grupie 1100 ankietowanych.

Sondaż przedwyborczy: Prawo i Sprawiedliwość z dwukrotnie wyższym poparciem niż PO

Przypomnijmy, że z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na dwa razy więcej głosów niż Platforma Obywatelska. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę 28 czerwca Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 47,9 proc. głosów, a PO tylko 22,7. Otwartym pozostaje pytanie, czy wynik Platformy Obywatelskiej i opozycji w ogóle zmieniłby się wyraźnie, gdyby na ich czele stała osoba, którą za lidera opozycji uznawałaby większość Polaków. 

Więcej o:
Komentarze (39)
Sondaż "Rz": Który polityk jest liderem opozycji? Grzegorz Schetyna na prowadzeniu
Zaloguj się
 • tomasz.rze

  Oceniono 16 razy 12

  Przykro mi, Panie Grzegorzu...
  Jest Pan gwarantem wiecznej opozycji dla PO.

 • smarekdarek

  Oceniono 12 razy 10

  Przed wyborami, Grzesia powinni chować do szafy, tak jak Antoniego.

 • supertiumacz

  Oceniono 11 razy 7

  "Na bezrybiu i rak ryba".

 • mlody_dron

  Oceniono 11 razy 7

  Czyli liderem opozycji przeciwko partii katolicko-konserwatywnej jest gość, który przegranej w wyborach upatrywał w tym, że jego partia "odwróciła się od kościoła" i zapewnił, że "będzie pracował nad odbudowa stosunków z hierarchami". Ten kraj jest skazany na ciemnogród.

 • mietasek1967

  Oceniono 11 razy 7

  Jeszcze nie tak dawno Schetyna był na podium najmniej zaufanego polityka aż tu nagle taaaki wystrzał czy jak kto woli mega wytrysk .

 • prosty_chlop_gazeciarz

  Oceniono 5 razy 5

  Schetynie nie da się odmówić piekielnej sprawności w zakulisowych gierkach. W ciągu kilku lat od outsidera we własnej partii do hegemona całej opozycji. Jednak medialny nie jest i nie będzie. Jedyna rada to iść w ślady JK. Znaleźć zastępczego frontmana - kandydata na przyszłego premiera, samemu zejść na drugi plan.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 10 razy 4

  kolejna zabawa w sondaż

  no wybaczcie, ale jak ktos podaje jako lidera kosianiaka kamysza czy biedronia czy zandberga, to chyba mu się cos poprzestawiało w głowie

  bo pytanie nie jest o liderów (w liczbie mnogiej) ale o jednego lidera

  żebym był dobrze zrozumianym - lider to przywódca, ten pierwszy, ten najważniejszy

  jedyną sensowną odpowiedzią jest oczywiście schetyna, tusk to jakaś totalna pomyłka i na równi z biedroniem czy innymi, jest wskazywany z pobudek ideologicznych a nie logicznych

  oczywiscie ze schetyna

  inna sprawa czy to dobry lider - według mnie nie

  a tusk będzie liderem jak do polski wróci, wtedy czas schetyny raczej się skończy

 • jm1750

  Oceniono 8 razy 4

  bo nie ma nikogo do wyboru :( Smutna ta opozycja bez lidera godnego tego miana

 • wo151

  Oceniono 5 razy 3

  Ubliżanie Schetynie jest objawem strachu przed nim. Słabemu się nie ubliża

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX