Komentarze (895)
Prof. Kisilowski: PiS już nie przegra wyborów. Kaczyński ma w ręku piekielnie skuteczną innowację polityczną
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • acide94

  Oceniono 16 razy 14

  Rewolucja liberalna poszła za daleko? Ludzie, w tym kraju na wiece w obronie konstytucji przychodziło mniej osób niż na średniej wielkości nabożeństwo majowe. Polska nigdy nie przeszła żadnej rewolucji, tu każdy światopogląd inny niż skrajnie prawicowy jest nazywany lewackim, typowy Europejczyk o lewicowych poglądach u nas byłby nazwany ultra lewackim anarcho-terrorystą. Prawdziwym błędem była za duża tolerancja dla przestępczej organizacji zwanej kościołem katolickim.

 • Polak

  Oceniono 19 razy 13

  Polska prawa i sprawiedliwa jak ktoś jest z nami a jak nie to go zgnojic jak za PZPR nic dodać nic ująć

 • 1111pln

  Oceniono 14 razy 12

  Mądrego miło posłuchać, choć konstatacja jest raczej smutna... dzieci szkoda.

 • darjen77

  Oceniono 20 razy 12

  Jestem za. Kobiety ze ściany wschodniej będą jeździć na Słowację, kobiety z Polski zachodniej znajdą opiekę medyczną w cywilizowanych szpitalach. Lekarze z problemami wyboru etyki lekarskiej przeprowadzą się w rejony PiS

 • dgadek

  Oceniono 17 razy 11

  Pan profesor ma absolutną rację. Mamy przesrane. Stajemy się Ciemnogrodem świata.

 • ewulka987

  Oceniono 13 razy 11

  Gazeta.pI to ostatni niezależny portal ,gdzie wypowiadają się ludzie myślący samodzielnie, gdzie nachalna propaganda PiS i polskiego średniowiecznego Kościoła, nie daje się zdominować . To skorumpowany Kościół i suweren dają się przekupić ROZDAWNICTWEM i bez żadnej krytyki przyjmują kłamstwa, oszczerstwa i szczucie na siebie grup społecznych. Ohyda. Jak w takim kraju być katolikiem i miłującym zaściankowy kraj.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 37 razy 11

  "Pokolenie Polaków, które nie zna rządów lewicy"? Zna, lewica właśnie rządzi.

 • ml2403

  Oceniono 11 razy 9

  Nie odpowiedział pan profesor jak upadają autorytaryzmy, a odpowiedź jest względnie prosta. Kiedy skończą się pieniądze, bo cechą autorytaryzmu jest zawsze oparcie się na motłochu lub ludziach słabo wykształconych, których się hołubi, a oni wiedza, że jak do władzy dojdą elity intelektualne to będą nikim. To wszystko już było i to całkiem niedawno bo w PRL-u. Tyler, że po pewnym czasie pauperyzowana inteligencja przestanie coś nowego wymyślać lub robić nowe odkrycia tylko zajmie się odwracaniem sytuacji, że to robotnik od łopaty zarabia więcej niż on. Świat obok pójdzie do przodu, a my zostaniemy w miejscu ze starymi technologiami i rozpadającą się gospodarką. Kolejnym efektem jest korupcja, unikanie płacenia podatków itp. Oczywiście władza nie może zabrać ludziom tego co im dała czyli za co ich kupiła, a więc drukuje pieniądze i sytuacja znowu się pogarsza. Na koniec władza zostaje obalona przez tych którzy byli jej zapleczem, a sięgają po nią ponownie środowiska liberalne, które wprowadzają racjonalne systemy ekonomiczne. To wszystko było w lata 80-tych i jak widać pamięć ludzka jest bardzo ułomna, że każe ślepo wierzyć Kaczyńskiemu mimo, że większość tych ludzi pamięta czasy Gierka i Jaruzelskiego.

 • franiux

  Oceniono 8 razy 8

  TVN-u nie ruszy bo boi się Trumpa że zabierze swoje zabawki. Jakby taka ustawka była procedowana to będzie koniec "przyjaźni" z USA. Będzie jak z ustawą i IPN, USA tupnęło nóżką i prezes w popłochu zlikwidował. A to że wygra kaczor wybory jest 100% pewne. Sukces opozycji będzie jak kaczor nie dostanie większości konstytucyjnej.

 • 116av

  Oceniono 10 razy 8

  Trzeba pamietac ze w Polsce KK ma wieksze wplywy jak prawica i ja popiera a rzad sowicie za to placinp.ogloszenia spolek panstwowych w TV Twram,dotacje dla Rydzyka itp.Dzisiaj zwiazek tronu z oltarzem jest mocniejszy jak 450 lat temu.Skutki widac.

 • zet59

  Oceniono 9 razy 7

  tzw. ciemny lud potrzebuje Pana, który daje ale i odbiera... stąd demokracja, liberalizm nie mają szans

 • brnxb

  Oceniono 9 razy 7

  "Elity tak naprawdę są mało mobilne."

  Świetny wywiad i celne uwagi. Historia dostarcza masę przykładów politycznej i kulturowej "słabości" elit, jak choćby w VII w n.e. gdzie ogromne terytoria chrześcijańskie bardzo łatwo ulegały nielicznym najeźdźcom arabskim przyjmując ich religię. Chrześcijańska Aleksandria licząca 600 tyś. ludzi poddała się malutkiej islamskiej armii i jej elity szybciutko przyjęły nową wiarę bo to się im ekonomicznie i ideologicznie opłacało.

  "To wielki mit, że Polska jakoś świetnie się broni przed zmianą systemu politycznego.""

  Tak jak mitem jest rzekoma "jedność" Polaków w obliczu zagrożenia. Porzucenie demokracji na rzecz autorytaryzmu opłaca się milionom ludzi po prostu psychologicznie: Polacy w większości to mentalnie Rosjanie, z tą różnicą że lubią klękać nie tylko przed władzą świecką ale i przed kapłanami.

 • komercyjny02

  Oceniono 7 razy 7

  Czy państwo ściśle scentralizowane to mocne państwo? Wątpię!

  DROGI
  Tuż przed wyborami samorządowymi 2018 r. ogłoszono dość kuriozalny program budowy dróg. Chodziło o drogi lokalne, ale to władza centralna decydowała gdzie drogę się wyremontuje a gdzie nie. W efekcie zdarzyło się już, że Premier Morawiecki ogłaszał, że będzie zbudowany most a tu mu tłumaczą, że taki most już stoi.

  MIESZKALNICTWO
  W programie „Mieszkanie plus” chciano centralnie decydować co i gdzie budować. No i skończyło się raczej kompromitacją.

  OŚWIATA
  Kuratoria do likwidacji! Lecz ich likwidacja wcale nie oznacza, że państwo nie nadzorowałoby standardów. Tyle, że przestrzeganie standardów sprawdzałaby instytucja niezależna i niepolityczna, złożona z przedstawicieli środowisk naukowych.

  ŚRODOWISKO
  Każda władza uwielbia rozdzielać dary, ale ta dzisiejsza chyba bardziej. Kilka lat temu przejęła ona kontrolę nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. No i pieniądze na walkę ze smogiem oraz na zieloną energię rozdziela się budując układ kliencki. W ten sposób tworzy się wymuszoną uległość.

  TRANSPORT PUBLICZNY
  Przecież program PiS w tym temacie nie sprawdził się w ogóle!

  WIEŚ
  Nawet koła gospodyń wiejskich zostały ostatnio poddane nadzorowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodatkowo, zadekretowano, że w jednej wsi może być tylko jedno koło! Również ochotnicze straże pożarne są obecnie odbijane z rąk PSL-u.

  ZDROWIE
  Spójrzmy na problem wykazywany w badaniach opinii publicznej jako numer jeden – służbę zdrowia. Jak to obecnie wygląda? Ano, kiedy w jakimś miejscu sytuacja kryzysowa nabrzmieje szczególnie, Minister Zdrowia zaczyna działać, ogłasza jakiś napisany na kolanie kolejny program. Ale wizji ogólnej to on nie ma.
  A dlaczego nie? Pytanie za pytanie: Kto jest najważniejszą osobą w województwie? Dyrektor Regionalnego NFZ-u, bowiem to ta instytucja rozdziela 80 mld zł rocznie. Dyrektor regionalny NFZ-u nie podlega demokratycznej kontroli tych obywateli, o których zdrowie powinien dbać, lecz szefowi NFZ-u w Warszawie. Ten ostatni jest nominatem Ministra, który sam jest przysłowiowym „zderzakiem”. W efekcie ów Dyrektor regionalny właściwie za nic nie odpowiada. I nie jest ani trochę zainteresowany aby to się zmieniło.

  Jeśli państwo robi to, co do niego należy, czyli pilnuje standardów, monitoruje a interweniuje tylko tam, gdzie jest to naprawdę niezbędne - jest państwem silnym. Tymczasem obecnie państwo jest przeciążone. Państwo próbuje decydować który konkretny szpital ile dostanie pieniędzy i na co, oraz gdzie mają być dostępne jakie świadczenia. W efekcie tego, właśnie państwo jest postrzegane jako słabe, bo nie da się wszystkiego zrobić na poziomie centralnym.
  Owszem, zdarza się, że to szpitale samorządowe są zadłużone, źle zarządzane. Ale może nie wszystkie one są potrzebne? Lecz ponieważ samorządy nie dysponują pieniędzmi na zdrowie, nic się tutaj nie zmienia. Gdyby samorządy dysponowały, zapewne podeszłyby do sprawy bardziej po gospodarsku.

 • karl.franc

  Oceniono 7 razy 7

  Interesujący artykuł, o potrzebie decentralizacji polski mówiłem za poprzednich rządów PiSu, miło że fachowcy w też zaczynają to dostrzegac
  Natomiast co do upadku komuny, to przyczyn nie szukalbym w społeczeństwie dążącym do wolności, ale w ekonomii.
  Bo do puki półki były pełne, w walkę z komuna bawili się niewielkie środowiska powiązane z przedwojenna inteligencja których komuniści zepchnęli z piedestału
  Dopiero masowe braki w sklepach pchnęły naród przeciwko komunistom, i doszło do paradoksu w którym robotnicy zwalczali socjalizm walcząc o dziki kapitalizm nie mając pojęcia jak on w rzeczywistości wyhlafa

 • albrecht_kalba

  Oceniono 13 razy 7

  Pan Sroczyński powinien uważnie wsłuchać się w wypowiedź swojego rozmówcy:
  "Że trudno do prawicy wyciągać rękę, bo istnieje jakiś rodzaj bezwzględności po tamtej stronie. "
  I zrozumieć, dlaczego jego koncyliacyjna postawa jest stolca warta.

 • polakadam

  Oceniono 21 razy 7

  Niech każdy region żyje po swojemu. Wtedy pisowcy mogło by się wyprowadzić do wschodniej Polski. Nie chcą euro to wprowadzili by rubla. A zamiast demokracji zrobili by króla kwaka.

 • ks-t

  Oceniono 8 razy 6

  Polska włąśnie straciła 4 mld euro na walkę ze smogiem. PIS chciał te środki kontrolować, by tylko regiony głosujące na nich miały dostęp do dotacji. Unia uprzejmie prosiła o przekazanie zarządzania do samorządów, naco uzyskała twardą odpowiedź NIE. Samorządy jeszcze całkiem nie odbite, pieniędzy nie zobaczą. W związku z tym Unia zabrała pieniądze w ogóle. Za poprzedniego rządu podobnie wyglądała sprawa funduszy norweskich, ale w końcu władza się ugięła i przekazała je samorządom.

 • lew131313

  Oceniono 10 razy 6

  Z całym szacunkiem dla mądrości pana profesora, ale zdecydowanie się z jego katastroficznymi wizjami dla Polski nie zgadzam. Owszem, Kaczyński z pomocą zdeprawowanych hierarchów kościoła rzeczywiście dąży do autokracji, bezwzględnie i bezlitośnie wykorzystując brak kręgosłupów moralnych swoich niewolników skupionych w partii PiS (choć oni sami myślą, że coś znaczą, że są traktowani podmiotowo! Dobre sobie!), mając pod swym butem nawet takie postaci jak prezydent państwa czy premier, z których urządził sobie bezwolne kukiełki, ale utrzymanie takiego systemu na dłuższą metę okaże się jednak niemożliwe.
  A przyczyną tego będzie załamanie się gospodarki i finansów państwa, co z całą pewnością nastąpi jeśli nadal będzie kontynuowana obecna strategia rządzenia krajem. Bo matematyki i ekonomii (na szczęście!) już oszukać się nie da.
  A poza tym Kaczyński, Rydzyk czy zdemoralizowani do cna biskupi nieśmiertelni nie są, więc kiedy ich zabraknie, to dopiero zacznie się demontaż tego, co Kaczyńskiemu do czasu jego "pożegnania z bronią" (już nieważne czy za lat 10, czy 30) udało się zbudować., demontaż na całego! A prym w tym będą wiedli dzisiejsi co ważniejsi PiS-owcy, z tym że wtedy podzielić tej władzy na wszystkich chętnych z przerostem ego i ambicji się nie da. A posłuszny dotychczas "toruński motłoch" wręcz jako pierwszy z kolei rzuci im się do gardeł.

 • cramol

  Oceniono 6 razy 6

  O! Profesor ma rację. Biorąc pod uwagę oburzenie obu zainteresowanych stron - ma rację. I rzeczywiście dobrze byłoby tak zrobić. I tym bardziej, na początek, przerzuciłbym na województwa ciężar decydowania o aborcji, dostępie do broni, religii w szkole, kwestii małżeństw homoseksualnych, legalizacji marihuany i sprawdził jak to działa. Później należałoby zastanowić się nad innymi kwestiami (np.: podatki, drobne regulacje w kodeksie drogowym, jakości i dostępie do służby zdrowia (przy scentralizowanym ubezpieczeniu zdrowotnym - jak wspominał Pan Profesor), itd.). I obawiam się, że wbrew obawom większości i tu komentujących i nami rządzących, ten system świetnie by się przyjął, gdyż okazałoby się, że nasze społeczeństwo nie jest aż tak głupie, jak powszechnie się sądzi i "dorosło" do bardzo wielu rzeczy, tylko elity rządzące twierdzą co innego, ponieważ panicznie boją się świadomego społeczeństwa, bo takim bardzo ciężko się rządzi, a już na pewnie nie da się takim społeczeństwem rządzić jak stadem baranów (czyli jak od 1945 do teraz). I być może okaże się wtedy, że Podkarpacia nie zamieszkują Amisze, jak twierdzą tu niektórzy złośliwcy, a Polska A (zachód i woj. mazowieckie) nie jest tak neoliberalna, jak wszyscy uważają.
  Jedyne, czego przez dłuższy czas bym nie ruszał (albo nawet w ogóle), to edukacja. A to ze względu na to, że dostęp do Uniwerków nie rozkłada się równomiernie i zazwyczaj studenci to wewnątrzkrajowi migranci i jeśli będą różnice w poziomach edukacji pomiędzy województwami, to może się okazać, że bardzo mocno ucierpi na tym szkolnictwo wyższe, gdyż na studia będą dostawać się tylko ci, którzy szkoły średnie pokończyli w tych samych województwach, w których znajduje się dany Uniwerek, a reszta się nie dostanie ze względu na dosłowne przepaści w poziomach edukacji. A to, w dalszej perspektywie, zamiast związać zdecentralizowane województwa, pogłębi rozdział pomiędzy nimi i rzeczywiście zafunduje nam rozpad kraju.
  W każdym bądź razie sam pomysł takiej decentralizacji uważam za bardzo interesujący i popieram.

 • ale.sobie.konto.wymyslilem

  Oceniono 7 razy 5

  Ponad 800 wpisów... nie chce mi się sprawdzać, ale czy pojawiła się w nich kwestia kto w zdecentralizowanej Polsce będzie decydował czy wyciąć całą Puszczę Białowieską lub postawić hotel na 10000 łóżek nad Morskim Okiem z dojazdem czteropasmówką? Też władze lokalne?

 • elq_1

  Oceniono 5 razy 5

  To społeczeństwo, jak pokazują badania, z dekady na dekadę jest coraz głupsze a "konsumenci" mediów społecznościowych w tej głupocie przodują!

 • wielkioprawca

  Oceniono 7 razy 5

  Dobry atak terrorystyczny na TVPis i ta rządząca mafia leży po jesiennych wyborach.
  Nie żebym nawoływał do ataku bo to niezgodne z prawem chyba. Tylko słuszna analiza.

 • unixyz

  Oceniono 5 razy 5

  Taki model decentralizacji istnieje tez w Szwajcarii i daje rade calkiem dobrze. Sa roznice miedzy kantonami i gminami, jest konkurencja podatkowa na poziomie gmin. Ludzie sobie sami sie rzadza i nie potrzebuja jakis super charyzmatycznego lidera. Pragmatyzm polaczyny z kultura kompromisu pozwala na rzwiazywanie problemow przy uwzglednieniu nawet nie wielkich grup spolecznych - jakos to sie toczy.

 • tetradrachma

  Oceniono 9 razy 5

  Za PiS-owskim bydlem stoi motłoch eufemistycznie "suwerenem" zwany, czyli ciemna, zagubiona masa (mierzwa) ludzka instynktownie patriotyczna, broniaca wartości, rzekomej wiary, a de facto oszustów, pedofilów i wszelkiej masci cwaniaków politycznych, żerujących na motłochu naiwności.

 • spark5719

  Oceniono 7 razy 5

  "dni TVN-u są policzone"...
  Już miały być "policzone", gdy wku..wił się amerykański właściciel stacji i zrobił się niezły raban za oceanem, a pisiactwo dostało kopa w dudę, podkuliło ogon, wlazło pod stół i zaskomlało z przerażenia. I tak będzie za każdym razem, więc analizy "pana psora" są funta kłaków warte.

 • ks-t

  Oceniono 5 razy 5

  CO do faszystowskich czy totalitarnych metod Kaczyńskiego i jego marionetek w pełni sie zgadzam. Dziwi mnie to że Polacy tak łatwo dają się wodzić za nos. Takim już jesteśmy narodem. Podłym i zawziętym. Dlatego usankcjonowanie podłości i zawziętości jako cnoty wielu z nas odpowiada. ALe nie zgadzam się z tezą o trwałości takich rządów. Autorytryzm PPR i PZPR był silnym narzedziem w odbudowie kraju i zapewnieniu awansu społecznego jego mieszkańcom, wyzwolenia się z ogromnej przedwojennej nędzy. Kiedy POlska doszła do poziomu średniaka, autorytaryzm zbankrutował, bo nie da się skomplikowanym organizmem zarządzać zza jednego biurka, ani na Nowym Świecie ani nawet na Nowogrodzkiej. Polska stanęła wtedy, i staje obecnie przed barierą innowacyjności. Albo przeskoczymy ten próg albo utoniemy w odmętach ZBiRu czy ZBIRiP. Pytanie tylko kiedy. PIS nie umie zarządzać innowacyjnością, choć chętnie takie (obecnie ośmiewane jak milion samochodów) hasła rzuca w TVPIS. Rzeczywistośc te hasła zweryfikuje. Ponadto nic nie zatrzyma obyczejowej rewolucji. Pan Profesor mówi o terrorze wobec prawicy, a co z terrorem wobec normalnych obywateli? Autorytaryzm to terror wobec tych co mogą wnieśc coś pozytwnego. Emigracja, rozumiem jej propagandowy wydźwięk, ale nie jest masowa. Raczej stanowi poszukiwanie szans niż wyrażanie sprzeciwu. SIlne połączenie ze skompromitowanym Kościołem zacznie też przynosić swoje frukta. Młodzi (do 35-40) nie utożsamia się z Kościołem choć, na zasadzie mimikry, poświęci czasem niedzielnego grilla na Mszę.

 • opiniamoja

  Oceniono 7 razy 5

  nie aborcja tylko sterylizacja, dlaczego kobieta np. 40 plus nie może się podwiązać w Polsce w XXI wieku, chociaż wie, że już nie chce żadnych dzieci? średniowiecze

 • je2bny

  Oceniono 9 razy 5

  Panie Profesorze tym nie przejmuj się Pan - Polacy to taki głupi ""narut"", który nie tylko po szkodzie jest głupi, ale i przed szkodą również - już nawet Jan Kochanowski potwierdził.

  45
  Cieszy mię ten rym: «Polak mądr po szkodzie»;
  Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie[30],
  Nową przypowieść Polak sobie kupi[31],

  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi
  ==========================

  Nic dodać - nic ująć.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 11 razy 5

  Kisielowski ma rację. To co wprowadza Kaczyński to autorytaryzm. Po wyborach Kaczyński dokończy budowanie dyktatury.

  Tylko Kaczyński przekalkulował. Emigracja 20 tys lekarzy, 30 tys pielęgniarek i 30 tys programistów rozwali państwo i gospodarkę.

  Lekarzy, pielęgniarek i programistów nie ma kim zastąpić. Służba zdrowia padnie, sektor IT (10%PKB) zostanie zlikwidowany, firmy IT przeniosą się na Ukrainę i do Londynu (gdzie po Brexicie robi się atrakcyjnie, bo koszty pracy spadły przez spadek wartości funta).

 • chi-neng

  Oceniono 13 razy 5

  Czas najwyzszy by stworzyc partie opozycyjna BEZ SYMBIOTYCZNEJ KOALICJI Z KOSCIOLEM.

  Czas nadszedl by wreszcie zaczac wyzwalac sie z ciemnoty, zacofania, z epoki kamienia lupanego. Z wszelkich 'Deklaracji wiary', tudziez 'Klauzuli sumienia', BOWIEM OWE NIE MAJA NIC WSPOLNEGO Z POLITYKA.

  WIERZCIE W CO, ILE I JAK CHCECIE! ALE TO SA WASZE PRYWATNE SPRAWY!
  WARA WAM DO POLITYKI!
  WARA WAM DO DECYDOWANIA O CIALE KOBIETY!
  WARA WAM DO PLANOWANIA ZYCIA SEKSUALNEBGO W RODZINACH!
  WARA WAM DO INGEROWANIA I PLANOWANIA USTAW.

 • kocurimysza

  Oceniono 11 razy 5

  COSCIE SIE DORWALI DO TEJ DZIURY , NIE WASZA TO SIE ODPIERDZIELCIE PIS- owske mendy .

 • 2mek99

  Oceniono 9 razy 5

  Podajcie adres gdzie nie będę musiał płacić na TVP, Rydzyka i kościół (religię w szkole) i natychmiast się przenoszę.

 • antropoid

  Oceniono 17 razy 5

  TU i tak wszystko powoli zmierza do zbudowania wokół Polski czegoś w rodzaju muru berlińskiego.

  A głupi i ślepi zadowoleni z pięciu stów dalej powtarzają, że nic się przecież takiego nie dzieje...

 • braksel

  Oceniono 6 razy 4

  Wybory z PiSem można wygrać.
  Dobre rady dla opozycji:
  - utworzyć dwa bloki opozycyjne: prawicowo -centrowy i lewicowy,
  - prowadzić spór konstruktywny pomiędzy tymi blokami w celu przyciągnięcia uwagi wyborców (ale nie wyniszczać się),
  - sformułować tezy programowe dotyczące najważniejszych problemów i w sposób jasny je przedstawiać wyborcom, np. dotyczące służby zdrowia, edukacji, uproszczenia i zmniejszenia podatków, poprawa działania sądów i wymiaru sprawiedliwości, ochrona środowiska i walka ze smogiem,
  -ogłosić kandydata na Premiera kogoś z następujących osób: Dulkiewicz, Trzaskowski, Arułkowicz
  - TVN24 za darmo, włącznie z serwisem online,
  - więcej aktywności w internecie, zachęcenie swoich zwolenników do wyrażania opinii i polemiki ze zwolennikami PiSu

 • marc.pl

  Oceniono 6 razy 4

  Po prostu Polacy tak jak Białorusini czy Rosjanie chcą być krótko trzymani przy ziemi za twarz przez jednego satrapę który uważa się za Mesjasza narodu. Jak przekonaliśmy się przez kilka ostatnich lat słowa wolność, demokracja, konstytucja są dla Polaków czymś obcym i niebezpiecznym, dla Rosjan i Białorusinów też.

 • sunzi15

  Oceniono 6 razy 4

  Owijanie w bawelne i belkot polityczny.

  PiS z ePiSkopatem nic nowego nie wymyslili.
  Ida sprawdzona droga Hitlera oraz niemieckich,
  austriackich i innych nazistow, rosyjskiego samodzierzawia itp.
  po wladze absolutna i WSZYSTKO, co ta wladza moze zapewnic.

  Albo jest demokracja, to wystarczy okreslenie DEMOKRACJA,
  albo jej nie ma, tylko jest autorytaryzm, dyktatura
  i pic na foto-montaz z fasada udajaca demokracje,
  jak by go nie zwal:
  demokracja socjalistyczna, demokracja nieliberalna, autorytaryzm wyborczy itp.

  Zawlaszczanie panstwa: aparatu panstwowego, mediow publicznych,
  srodkow i finansow panstwa i spoleczenstwa, bezprawie,
  przeksztalcenie sluzb ochrony panstwa, policji, prokuratury,
  calego wymiaru sprawiedliwosci z sadownictwem
  w aparat represji i terroru sluzy zdobyciu
  i trwalemu utrzymaniu wladzy oraz zawlaszczonego majatku
  panstwa i obywateli tudziez zniewolenia i eksploatacji tychze.
  dla panujacej oligarchii.

  Do DYKTATURY nie wolno dopuscic.
  Dyktatura jest jak czarna dziura.
  Nie ma z niej wyjscia.

  Nalezy walczyc z banda dokonujaca ZAMACHU STANU
  i ZWYCIEZYC !!!.

 • fasi6

  Oceniono 4 razy 4

  Ha ha ludzie mieli dość tamtego systemu jak podrożało mięso

 • lisamonika

  Oceniono 6 razy 4

  Komus bardzo zalezy zeby oslabic liberalne rzady, wprowadzic zamieszanie wsrod ludzi i manipulowac. Ten ktos to Putin i Rosja.

 • lisamonika

  Oceniono 8 razy 4

  Autorytaryzm to jest faszyzm, opanowanie rzadow przez jedna partie, Pis, i niszczenie przeciwnikow. Pis narzuca Polakom ze maja byc katolikami, manipuluje ich stylem zycia, chamuje postep i rozwoj. No i oczywiscie eliminuje demokracje. Pis zwabil ludzi zeby glosowali na niego poprzez finansowe korzysci i obietnice. Dlatego Pis zdobyl przewage.

 • andrzej2310

  Oceniono 8 razy 4

  PIS wykorzystał, że Polacy, szczególnie ci, którzy zostali na wsiach i miasteczkach, nie wyjechali do pracy na zachód lub do miast, nie poszli na studia, pozostali zacofani mentalnie, kulturowo i intelektualnie. W Polsce ponad 40% ludności mieszka na wsiach (na zachodzie Europy to 20%), a dopłaty unijne utrzymują przeludnienie na wsiach i niską efektywność rolnictwa, bo nie zależą w żaden sposób od wydajności gospodarczej wsi.

 • kasle

  Oceniono 6 razy 4

  Decentralizacja powinna zaczac od decentralizacji poboru podatkow.
  Gmina powinna byc suwerenem podatkowym i oddac nieco w mysl przejrzystych regul wojewodztwu i centrali
  Bez tego to czysta mrzonka.
  Pojecie autorytatyzmu wyborczego raczej nieudane, bo demokracja przedstawicielska zawsze byla swego rodzaju dyktatura do nastepnych wyborow.
  Istnieje problem kultury obywatelskiej i swiadomosci spolecznej elit i obywateli przy istnieniu formalnych instytucji prawa i demokracji.
  Odpowiedzialne elity moga kompensowac niski poziom obywatelskiego wyrobienia, jak Niemcy po wojnie czy Polska po 1989 do 2015.
  Wobec Kaczynskiego Orban to maz stanu.
  Nie musi nikogo kupowac za publiczne pieniadza, bo ma widocznie dla Wegrow atrakcyjna oferte.
  PIS wykorzystuje zasoby panstwa do korupcji elektoratu, ktory wybacza mu dzieki temu jego korupcyjnosc. Istota polskiego problemu jest zaistnienie tej populistycznej pulapki.
  PIS udaremnia, ze kraj moze byc lepiej rzadzony niz na to zasluguje.
  Poprzednikom to sie jednak udawalo, co wystarczylo, azeby osiagnac sukces, obecnie tak bezwstydnie konsumowany.

 • kmosb

  Oceniono 8 razy 4

  Jak można wygrać wybory aby móc rządzić krajem kiedy nie posiada się żadnego programu dla społeczeństwa a ględzenie tylko że PiS jest zły itd to to nie robi na mnie żadnego wrażenia. Pracowałem w różnych krajach zachodniej Europy i przez to wiem jak to wszystko funkcjonuje. Więc od opozycji wymagam dużo więcej niż bezsensownego ględzenia. Jeśli opozycja twierdzi że jest z zachodem to co stoi na przeszkodzie aby mieć takie same prawa jak i przywileje jak mieszkańcy zachodniej Europy czyli : niskie podatki, większa kwota wolna od podatku : 35 tyś , tańszy prąd,gaz, woda, dostęp do lekarzy, pensja miesięczna zwykłego pracownika z 10 tyś na rękę (netto) itd. Opozycja jeśli jest za zachodem to niech w końcu zacznie działać tak jak zachód.

 • maara

  Oceniono 4 razy 4

  Niestety nie podzielam zdania, aby taka reforma wniosła coś dobrego. Mniejszości zostaną zaszczute na szczeblu lokalnym, a nie każdy ma możliwość emigrować do ośrodków, gdzie będą obowiązywały reguły zgodne z jego poglądami. Dużo bardziej interesującym projektem jest, aby prawa obywatelskie były gwarantowane Konstytucją UE . To cały manewr polityczny znaleźć różnice pomiędzy obywatelami i jednych poszczuć na drugich. Pomarańczowym powiedzieć, że niebiescy chcą ich dzieci przefarbować na niebiesko a niebieskim, że na pomarańczowo, a potem już tylko zarządzać konfliktem.

 • muflonex

  Oceniono 4 razy 4

  Tak sobie czytałem dzisiaj tekst o epidemii boreliozy w Stanach Zjednoczonych i o tym, jak antyszczepionkowcy uwalili szczepionkę Lymerix w latach 90-tych, nie posiadając żadnych dowodów po swojej stronie. Ba! Przegrali nawet w sądzie. Ale 3 lata kampanii z palca wyssanych historii, że szczepionka powoduje artretyzm, sprawiły że sprzedaż poleciała na łeb. Rezultat - nawet jeśli sprawa była wygrana, inne koncerny wolały chuchać na zimne i na wszelki wypadek nie wchodzić na rynek. Na tym się właśnie zasadza siła tego ruchu - nie musi mieć argumentów, wystarczą pomówienia.

  Profesor mówi, że winni są liberałowie, bo poszli za daleko. Rzecz w tym, że żadne większe reformy nie były (na Zachodzie przynajmniej) wprowadzane przez samych liberałów. Ponadto jest to proces, który trwał od pół wieku. I jakoś tak się złożyło, że z nadejściem Internetu wszystko zaczęło się wywracać. Dlaczego? Ano dlatego, że zmieniło się nasze podejście do tego co jest faktem i liczba faktów. Dzisiaj każdy uczniak może odpyskować nauczycielce, że w Wikipedii jest inaczej. Jak to się przekłada na liberalną demokrację? Ano tak, że jeśli mamy system oparty choćby na teorii umiarkowanie racjonalnego wyboru, gdzie mówimy, że aktor dysponuje mniej lub bardziej wiedzą do podjęcia decyzji i system kształtuje się wokół konsensusów na temat znanych faktów, to wystarczy ten system zalać taką ilością informacji, żeby nie dało się już stwierdzić, co jest właściwie konsensusem. Dzisiaj w odległości jednego kliknięcia "sąsiadują" ze sobą artykuły o tym, że głównym emitentem CO2 są wulkany i te mówiące, ze człowiek wytwarza 60 razy więcej CO2 od owych wulkanów.

  To jak wyglądać będzie przyszłość systemów politycznych w Europie oscyluje między systemami, które zawsze musiały się uporać z dużą ilością zmiennych, Chinami i Indiami. Problem w tym, że w sferze politycznej raczej nie ma żywiołowych proponentów innej idei niż Chiny. Nie twierdzę, że Indie są dobrą drogą. Pytanie tylko, czy ludziom w Polsce rzeczywiście podoba się system, który prześwietla cię od góry do dołu (patrz wykorzystanie sieci społecznościowych przez chiński rząd do ewaluacji przy wszystkich decyzjach typu udzielenie kredytu i dostęp do usług państwowych)?

 • wejsunek47

  Oceniono 8 razy 4

  liczy się tylko ile kasy z tego ciemnogrodu wpływa corocznie do Watykanu... wszystko inne to pic na wodę i robienie głupim polakom wody z mózgu..

 • shago0

  Oceniono 7 razy 3

  Moim skromnym zdaniem Polska to nie turcja a nawet nie Węgry. Jesteśmy za duzym krajem aby Niemcy czy Rosja tolerowały tu nieobliczalnych katotalibów. I to oni odspawają każdego niezaleznie pisowca czy pelowca od koryta. Dla upadku pisu wystarczy wywalic polske ze strefy schengen. Zmniejszenie unijnej kasy to drugi krok. Tylko zabranie kiełbasy ruszy lud na barykady jak mawiał wil.

 • sunzi15

  Oceniono 3 razy 3

  Siewcy defetyzmu pracuja dla agresora.
  Precz ze skunksami!
  Przyjdzie kryska na Matyska
  i poleca klaki z pyska1

 • prodigy01

  Oceniono 7 razy 3

  Przeczytałem do końca. No cóż. Diagnoza: opozycja przerąbie kolejne wybory z kretesem gdyż nadal nie wie dlaczego przegrywa z PIS. Nie mam już żadnych złudzeń. PIS wygra, zmieni to państwo a opozycja rozsypie się w pył zaraz po wyborach.

 • sselrats

  Oceniono 7 razy 3

  Profesorku, to jest duzo prostsze: tak dlugo jak jest kielbacha na grilla i browar, to nic politycznie sie nie zmieni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX