Nowelizacja Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego? Tego mają chcieć doradcy Andrzeja Dudy

Doradcy prezydenta Andrzeja Dudy radzą mu wysłanie nowelizacji Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziało się nieoficjalnie RMF FM. Ruch ten miałby zdjąć z prezydenta część odpowiedzialności za zawetowanie projektu.

Większość poprawek nowelizacji Kodeksu karnego została przyjęta przez Sejm 13 czerwca. Zmiany, które pojawiły się w Kk dotyczą m.in. przestępstw za pedofilię. Uchwalona w ekspresowym tempie ustawa, która czeka teraz na podpis prezydenta, od początku wzbudzała kontrowersje. Za niezgodność z konstytucją skrytykowali ją m.in. profesorowie i doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Andrzej Duda zawetuje nowelę Kodeksu karnego? Doradcy: Skierować do TK

Nowela Kodeksu karnego od jakiegoś czasu leży już na biurku prezydenta Andrzeja Dudy. Osoby z kancelarii prezydenckiej informują, że decyzja w sprawie dokumentu zostanie podjęta do końca tygodnia. Jak nieoficjalnie dowiedział się jednak reporter RMF FM, prezydent może wahać się przed złożeniem na nim swojego podpisu i poważnie rozważa zawetowanie ustawy.

Chodzi o szereg wątpliwości, które budzą nowe przepisy. Jednym z nich jest szybkość, z jaką nowelizacja została przyjęta - nie przeszła m.in. przewidzianych w Konstytucji RP czterech czytań. Dodatkowo jej pierwotna wersja zawierała rażącą ilość błędów. Prezydent Andrzej Duda waha się przed wetem, bo zdaje sobie sprawę z tego, że jego decyzja może wywołać konflikt na linii głowa państwa - rząd, a taka sytuacja mogłaby źle wróżyć w okresie przedwyborczym. 

Doradcy prezydenta Dudy mieli jednak znaleźć rozwiązanie tego problemu. Jak nieoficjalnie ustaliło radio RMF FM, współpracownicy Andrzeja Dudy mieli doradzić mu prewencyjne odesłanie nowelizacji Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego. Dzięki temu byłby w stanie zdjąć z siebie część odpowiedzialności za jej zawetowanie. 

Weto dla nowelizacji Kk rekomendują prezydentowi Dudzie m.in. specjaliści. 158 naukowców wystosowało do głowy państwa list, w którym ostrzegają, że nowela wywoła "chaos prawny". Podkreślają, że została ona przyjęta z "rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów w zakresie trybu dokonywania zmian w Kodeksie karnym". Wątpliwości budzą także same nowe przepisy - specjaliści zwracają np. uwagę, że kara bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności, którą wprowadzają nowe przepisy, jest niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka i konstytucją.

Więcej o:
Komentarze (114)
Nowelizacja Kodeksu karnego trafi do Trybunału Konstytucyjnego? Tego mają chcieć doradcy Andrzeja Dudy
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 42 razy 34

  OBY to była twoja pierwsza i ostatnia kadencja, trefnisiowaty, lichy aktorzyno do wynajęcia.

 • kukunapniu

  Oceniono 36 razy 26

  > Skierować do TK

  czyli standardowa procedura, TK przyklepie zgodnie z wolą prezesa
  i ministra Ziobry, a Duda umyje rączki i grzecznie podpisze

 • senior2244

  Oceniono 26 razy 24

  Przecież trybunał chodzi na smyczy kurdupla. Więc lepiej żeby Adrian poczołgał się do niego.

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 19

  Mój znajomy Ziutek spod sklepu, tradycyjnie się zgłosił żeby ocenić ustawę. Zrobi to z pewnością bardziej profesjonalnie niż Julka.
  Duda jest ciapciakiem. Nie ma jaj. A tak "bohatersko" przecież uwolnił od ciężaru odpowiedzialności sądy gdy chodziło o kolegów z partii.

 • pislamabad

  Oceniono 17 razy 15

  Do czego odesłać? Do mgr "przemiłej pani" Przyjebskiej, lenia patentowego, nieuka, uzurpatorki sterowanej przez agenta Muszkę?!

 • krischi

  Oceniono 14 razy 14

  Andrzej i tak ma g... do powiedzenia a Jarek przerabia prawo pod własne potrzeby. Ludzie obudźcie się ! bo pójdziemy z torbami !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX